Вагітність двійнею: ознаки, діагностика, ускладнення, особливості протікання та розродження

Дивні ситуації, коли жінка виношує не одного, а відразу двох або трьох малюків, не такі вже й рідкісні. Приблизно півтора відсотка майбутніх мам мають багатоплідну вагітність. Однак, більшість із них (99%) виношує двох дітей, і лише один відсоток – трьох або навіть більше.

З медичної точки зору вважається, що здорова жінка може без ризиків для життя виносити не більше шістьох дітей одночасно. Крім того, статистичні дані свідчать, що відсоток багатоплідних вагітностей вище всього в Африці, а найнижче – у Японії та Китаї.

Поняття про багатоплідну вагітність

Таку вагітність діагностують у тому випадку, якщо в матці знаходиться не один, а відразу кілька плодів. Існує певна класифікація багатоплідної вагітності. По-перше, вона залежить від кількості виношуваних дітей (два, три або більше), а по-друге – від кількості запліднених яйцеклітин. Саме за останнім параметром виділяють одно – і двуяйцевую вагітність:

 • Двуяйцевая вважається більш поширеною (приблизно 70 відсотків від загальної кількості багатоплідних вагітностей). Подібна вагітність виникає в тому випадку, якщо в яєчниках одночасно дозріває дві яйцеклітини, які не можуть бути запліднені різними сперматозоїдами. Причому, запліднення може відбутися як від одного партнера, так і від декількох, що теж іноді зустрічається.

Різнояєчні близнюки не виглядають однаково, а їх генетичну спорідненість зводиться до того, що існує між братами або сестрами, народженими в різний час. Кожен плід має власну плаценту.

 • Однояйцеві близнюки завжди однієї статі, на відміну від різнояйцевих. Після запліднення яйцеклітини двома сперматозоїдами, вона ділиться навпіл. Залежно від терміну поділу виділяють кілька типів однояйцевій вагітності:
  • Біхоріальна біамніотична: яйцеклітина ділиться в перші три доби після запліднення, ще під час просування по матковій трубі;
  • Одноторочкова біамніотична: поділ яйцеклітини відбувається не пізніше восьми діб після зачаття. В результаті формується два окремих зародка, кожен з яких знаходиться у власному околоплодном міхурі, але плацента у них спільна.
  • Одноторочкова моноамніотична: яйцеклітина ділиться з 8 по 13 день після зачаття. У зародків не тільки загальна плацента, але і плодовий міхур. Саме ця вагітність вважається найбільш небезпечною для виношування і пологів.
  • Сіамські близнюки народжуються у тому випадку, якщо яйцеклітина поділилася пізніше 13 діб після запліднення. Діти можуть зростити кістками черепа, таза або хребта.

Основні відмінності одноплодовій і багатоплідної вагітності

Ознаки вагітності двійнею починають проявлятися рано, і жінка самостійно може запідозрити, що виношує не одного, а кількох малюків. Початкові симптоми багатоплідної вагітності включають:

 • Раніше поява пігментних плям;
 • Сильна непереносимість запахів і загострений нюх;
 • Молочні залози набухають набагато сильніше.

Вагітність двійнею ознаки, діагностика, ускладнення, особливості перебігу та розродженняПісля проведення тесту на вагітність, сумніви можуть остаточно розвіятися. При наявності двох ембріонів, рівень ХГЛ підвищується набагато сильніше, тому і друга смужка на тесті буде дуже чіткою і жирної.

Інші відмітні ознаки багатоплідної вагітності включають:

Токсикоз

Неприємні відчуття вранці починаються набагато раніше, переносяться гірше і тривають довше, приблизно до 17 тижнів вагітності. Це пояснюється тим, що саме наявність плода в матці викликає токсикоз, а якщо їх кілька, то і його прояви будуть набагато сильніше. Наприклад, при одноплодовій вагітності ранній токсикоз буде виражатися лише нудотою і печією, тоді як для багатоплідної вагітності характерні блювота, підвищене виділення слини, сильна втома і сонливість. Дуже рідко бувають випадки, коли жінка вагітна двійнятами, не відчуває ніяких ознак токсикозу.

Вага

На відміну від звичайної вагітності, багатоплідна виражається швидким та інтенсивним збільшенням маси тіла майбутньої матері вже з перших тижнів вагітності.

Живіт

Він також починає збільшуватися раніше. Вже до кінця 12 тижнів він вельми явно виступає. До того ж, майбутня мама буде відчувати ворушіння дітей раніше і чіткіше, адже стінки матки розтягнуті сильніше, а малюкам може бути просто тісно в животі у мами.

Порушення дефекації

При багатоплідній вагітності матка дуже сильно розтягується і тисне на кишечник, що призводить до частих або навіть постійним запорів. Крім того, зростаючі плоди тиснуть і на сечовий міхур, що нерідко викликає гестаційний пієлонефрит.

Діагностика вад

Результат так званого «потрійного тесту» також є ознакою багатоплідної вагітності. Він використовується для ранньої діагностики можливих вад плоду, але при вагітності двійнятами діагностичний метод може бути хибнопозитивним з-за підвищеного вмісту гормонів, пов’язаних з наявністю декількох плодів.

Анемія

В крові жінки, вагітної двійнею, значно скорочується кількість еритроцитів і рівень гемоглобіну. Це цілком поширене явище при вагітності, але при збільшенні терміну вагітності двійнею, запаси організму виснажуються, і жінка починає страждати від ознак анемії.

Задишка і набряки

Коли плоди ростуть, разом з ними зростає і навантаження на всі органи і системи майбутньої мами. Саме тому в другій половині вагітності у більшості жінок з’являються ускладнення або загострюються екстрагенітальні хронічні хвороби. Оскільки об’єм крові збільшується, а збільшена матка починає тиснути на діафрагму, у пацієнтки з’являються набряки, задишка і підвищується стомлюваність.

Гестоз

Майже половина жінок з багатоплідною вагітністю страждають від гестозу, причому він починає виявлятися раніше, а переноситься набагато важче. Це викликано загостренням хронічних хвороб матері і підвищеної навантаженням на нирки.

Причини виникнення багатоплідної вагітності

Багатоплідна вагітність може виникнути по цілому ряду причин. До них відноситься:

Генетична схильність

Саме цей фактор вважається найбільш вірогідним. Якщо у когось із майбутніх батьків в роду є двійні, то можливість зачати не одного, а відразу двох дітей значно підвищується. Крім того, існує думка, що багатоплідна вагітність передається через одне покоління.

Стимулювання овуляції

Жінкам для лікування безпліддя часто призначають препарати, що містять гормони. Їх дія заснована на стимуляції дозрівання фолікулів і саме під впливом даних препаратів одночасно можуть дозріти дві яйцеклітини.

Вік

Медична статистика свідчить, що із збільшенням віку жінки підвищується і її шанс мати багатоплідну вагітність. Подібний кордон спостерігається у 35 років, коли овуляція відбувається не кожен менструальний цикл. Таким чином, відсутність овуляції в одному циклі може спровокувати потужний гормональний сплеск в іншому, коли з яєчника виходить відразу дві яйцеклітини.

Прийом гормональних контрацептивів

Досить часто багатоплідну вагітність провокує прийом комбінованих засобів контрацепції. Коли прийом препарату припиняють, яєчники починають виробляти гормони сильніше, що і викликає одночасне дозрівання декількох яйцеклітин. Цей феномен в медицині називають ребаунд-ефект.

Паритет

У більшості випадків багатоплідна вагітність буває у повторнородящих жінок, причому, чим більше було пологів, тим вище шанс виносити відразу кілька малюків.

Запліднення методом ЕКЗ

Сучасні репродуктивні технології не тільки дають багатьох безплідним парам шанс народити малюка, але і підвищують ймовірність розвитку багатоплідної вагітності. Поширеність подвійний вагітності після ЕКЗ пояснюється тим, що ембріон створюють в пробірці з декількох яйцеклітин, а коли вони підростають, у матку матері імплантують відразу чотири запліднені яйцеклітини, щоб підвищити шанси на вагітність. В даний момент кількість багатоплідних вагітностей після ЕКЗ складає близько половини від загального числа.

Багатоплідна вагітність після ЕКЗ

Даний метод зачаття отримав велике поширення серед пар з невдалими спробами завагітніти. Суть методу зводиться до того, що у жінки беруть дозрілі яйцеклітини, запліднюють їх в пробірці і вводять в порожнину матки. В залежності від якості клітин, можна імплантувати від однієї до чотирьох яйцеклітин.

Саме тому кількість багатоплідних вагітностей після ЕКЗ досягає 80 відсотків. Але оскільки така вагітність сама по собі вельми ризикована для жінки, жінки, що завагітніли після ЕКЗ, вимагають особливо ретельного лікарського спостереження.

 • До 12 тижнів постійно проводять обстеження на вміст ХГЛ і естрадіолу.
 • У другому і третьому триместрі підвищується ризик переривання вагітності або розвитку істміко-цервікальної недостатності. Тому дуже часто, якщо в організмі жінки розвивається більше двох плодів, проводять редукцію самого слабкого них.

Редукція представляє собою видалення ембріона. Її проводять не пізніше, ніж на 11 тижні вагітності. Редукція може бути проведено трьома способами: трансвагінальним, трансцервікальним або трансабдомінальним. Найбільш безпечним вважається останній спосіб, оскільки ембріон проколюють спеціальною голкою, введеної у матку, контролюючи процес на УЗД.

Діагностичні методи

Вагітність двійнею можна визначити і на ранньому терміні. Для цього використовують спеціальні діагностичні методи, так і стандартні засоби підтвердження вагітності:

 • Запідозрити багатоплідну вагітність лікар зможе ще при первинному огляді пацієнтки. В даному випадку матка буде більш великої і пухкої, ніж це повинно бути на початку строку. Однак, збільшення матки може викликати і міома, тому для підтвердження призначають додаткові обстеження.
 • Точно вказати на наявність багатоплідної вагітності зможе УЗД, на якому буде проглядатися два ембріона.
 • Непрямим доказом може послужити і рівень ХГЛ, який в даному випадку буде набагато вище. Однак, підвищений вміст гормону можуть викликати і трофобластичні хвороби.
 • В подальшому проведення УЗД також необхідно, щоб вчасно виявити можливі вади одного або декількох плодів, точно дізнатися їх кількість, визначити якість навколоплідних вод і тип і розташування плаценти. Крім того, УЗД зможе показати можливе зрощення плодів, а на підставі цього обстеження визначають тип розродження.

Особливості ведення багатоплідної вагітності

Розвиток вагітності двійнею вимагає ретельного лікарського спостереження весь період виношування. Тому жінці доведеться набагато частіше відвідувати лікаря: до 28 тижня кожні 14 днів, а далі – щотижня. Крім того, пацієнтки на два тижні раніше йдуть в декретну відпустку.

Жінок з багатоплідною вагітністю потрібно особливо уважно ставитися до свого харчування. Оскільки середня прибавка у вазі становить близько 20 кг, необхідно збільшити і кількість споживаних продуктів. Організм майбутньої матері і ростуть плоди потребують підвищеному надходженні вітамінів і корисних речовин, тому жінкам найчастіше призначають прийом вітамінних і мінеральних комплексів відразу ж після підтвердження факту вагітності. Так, збільшується дозування фолієвої кислоти, а для профілактики анемії обов’язково призначають препарати заліза.

Можливі ускладнення

Крім описаних вище особливостей, багатоплідна вагітність може викликати і специфічні ускладнення:

 • Відмирання одного з плодів зустрічається приблизно у двадцяти відсотках випадків, причому з медичної точки зору немає пояснення даному феномену. В даному випадку плодове яйце або розсмоктують, або залишають в матці до пологів.
 • Хромосомні хвороби у одного з малюків.
 • Розвиток синдрому фето-фетальної гемотрансфузії (СФФГ). В даному випадку струм крові перерозподіляється, і одному плоду дістається більше поживних речовин, ніж іншому. Причому, ознаки внутрішньоутробного страждання спостерігаються в обох дітей.
 • Зворотний артеріальна перфузія.
 • Зрощення дітей в утробі з подальшим народженням сіамських близнюків.
 • Вроджені фізичні вади у одного з дітей.
 • Антенатальна загибель однієї дитини.

Враховуючи високий ризик розвитку ускладнень, вагітним рекомендують максимально знизити фізичну активність, більше гуляти і відпочивати в денний час. Крім того, розширюється перелік показань до видачі листка непрацездатності.

Пологи при багатоплідній вагітності

Жінки, які виношують відразу кілька плодів, часто народжують раніше встановленого терміну. В залежності від кількості плодів термін пологів може бути таким:

 • Пологи при вагітності двійнятами найчастіше виникають не пізніше 36 тижня;
 • При тройне – максимум на 34 тижні;
 • А при наявності чотирьох і більше плодів – приблизно на 32 тижні.

Враховуючи ці фактори, всіх жінок з багатоплідною вагітністю госпіталізують за два тижні до передбачуваного терміну пологів. Дуже часто діти народжуються недоношеними і вимагають негайних реанімаційних процедур. Однак, у близнюків або двійнят раніше розвиваються легені, тому відсоток виживання у них набагато вище, ніж у недоношених дітей, народжених від одноплодовій вагітності.

Спосіб розродження визначається з урахуванням безлічі факторів: положення плоду (особливо першого), кількості навколоплідних вод, наявність гіпоксії, інтенсивність перейм, наявність гінекологічних хвороб і вік майбутньої матері.

Якщо жінка відчуває себе добре, обидва плода лежать головою вперед, а перейми досить інтенсивні, проводять природні пологи. Однак, при наявності певних показань проводять екстрене кесарів розтин. Наприклад, якщо перша дитина лежить ногами вперед, а другий головою, операцію проводять максимально швидко, щоб діти не зчепилися головами. Крім того, абдомінальне розродження використовують і в тому випадку, якщо плоди розмістилися поперек матки, є аномалії пологової діяльності або рубець на матці.

Оперативне втручання проводять при наявності гестозу, більше двох плодів у матці або великих дітей. Найбільші труднощі виникають при наявності моноамніотичної монохоріальної двійні. Діти дуже часто перекручені або обвиті пуповиною, тому дану вагітність найчастіше завершують з допомогою кесаревого.

Ускладнення після пологів або в їх процесі можуть включати:

 • Підвищений ризик кровотечі після виходу плаценти та в ранньому післяпологовому періоді;
 • Неправильний хід пологової діяльності;
 • Смерть дітей в процесі пологів або після них;
 • Гіпоксія одного або двох малюків;
 • Ранне відшарування плаценти (особливо характерна для другого плода), що пов’язано з різким падінням внутрішньоутробного тиску після народження першої дитини.

Cтаттю про вагітність двійнею також можна прочитати російською мовою: «Беременность двойней: признаки, диагностика, осложнения, особенности протекания и родоразрешения».