Борова матка при ендометріозі – допомагає або шкодить?

Борова матка – лікарська трава Ортилія однобока, сімейства Грушанкових, широко використовується при різних захворюваннях жіночої сечостатевої системи. Вона має антисептичну, сечогінну, гормональну, протизапальну дію. Борова матка – століттями випробуваний народний засіб, на деякий час була забута і лише останнім часом стала широко популярною. Тільки в 2003 році була затверджена Міністерством охорони здоров’я офіційна нормативно-технічна документація застосування Борової матки.

Ця лікарська рослина ефективна при лікуванні гінекологічних захворювань запального характеру, безпліддя, фіброміоми матки, маткових кровотеч, токсикозів, спаєчних процесів, порушень менструального циклу, при хронічних запаленнях придатків (аднекситах , сальпингітах, оофоритах). Серед показань до застосування борової матки, крім інших жіночих захворювань, є і ендометріоз.

Як використовують борову матку при ендометріозі:

Аптечний препарат Борова матка трава – застосовують для виготовлення в домашніх умовах настою, відвару, настоянки. Існує і готова аптечна спиртова настоянка, яку застосовують по 30 крапель, додаючи сік, воду за півгодини до прийому їжі 3 р/день.

 • Борова маткаЯк приготувати відвар: одну ст. ложку трави додають у склянку окропу, протягом 10 хвилин кип’ятять на повільному вогні. Потім дають настоятися відвару протягом 3-4 годин, проціджують через сито. Використовувати отриманий відвар слід всередину по 1 ст. ложці 4 р/день за 30-40 хвилин до їжі. Відвар можна використовувати також і для спринцювання.
 • Як приготувати настій: 2 ст. ложки сухого листя трави залити двома склянками окропу, прикрити кришкою, закутати в рушник, настояти 15 хвилин, потім процідити. Існує кілька дозувань прийому цього настою. Це або 4 р/добу по півсклянки за 30 хв. до їди, або щадний спосіб по 1 ст. ложці 3 р/день за 1 годину до їжі. Курс прийому – від 2 тижнів до місяця, при необхідності через 1 місяць курс можна повторити. Настій також, як і відвар, використовують для спринцювання.
 • Як приготувати настоянку: 5 ст. ложок або 50 гр сухої сировини заливають пів-літром горілки, настоюють 21 день в темному місці, струшуючи кожен день, після настоянку слід процідити. Прийом не більше 15-30 крапель 3 р/день за годину до прийому їжі.

Дія борової матки на організм жінки:

У складі борової матки виявлені такі речовини як: гідрохінон, арбутин, флавоноїди, кумарини, органічні кислоти, смоли, вітамін С, сапоніни, а також мікроелементи: цинк, титан, мідь, марганець. У боровій матці присутні дубильні речовини, різні гіркоти, лимонна і винна кислоти.

Гідрохінон чинить виражену протизапальну і антисептичну дію.

Арбутин володіє сечогінною властивістю, подразнюючи нирковий епітелій, а також розкладаючись на метаболіти, що є гарним антисептиком з протизапальним ефектом.

Флаваноїди володіють аналогічною протизапальною властивістю, до того є антиоксидантами, надаючи ще і імуностимулюючу, протиалергічну, седативну та протипухлинну дію. Вони малотоксичні.

Титан, цинк, мідь, марганець, вітамін С – приносять тільки користь при помірному вживанні.

Сапоніни частіше використовуються як тонізуючі, відхаркувальні, сечогінні, заспокійливі засоби. При незначній подразливій дії на слизову шлунка, сапоніни посилюють секрецію всіх залоз, розріджують мокротиння, вагінальний секрет. Тому ефективні для лікування безпліддя. Однак, при надмірній кількості призводять до подразнення слизової кишечника і шлунку, утворюючи токсичні сполуки в організмі.

Кумарини, що входять до складу борової матки при ендометріозі можуть надати протилежну дію, оскільки знижують згортання крові, тим самим, сприяючи продовженню кровотечі. Присутність цих речовин у складі борової матки, може викликати небажаний ефект, що може бути небезпечним при лікуванні ендометріозу.

Борова матка має у своєму складі речовини, які також надають стимулюючу дію на функцію ендокринної системи. Однак, не варто забувати, що будь-які лікарські засоби, навіть натуральні, рослинні, у разі дії на гормональний фон, не можна використовувати без призначення лікаря.

Як приймати борову матку при ендометріозі:

Корисні властивості цієї трави надають дуже хороший ефект при ендометріозі, але лише у складі комплексної терапії, після ретельного обстеження і під наглядом кваліфікованого гінеколога. Враховуючи те, що у кожної жінки організм має індивідуальні особливості, і вираженість ознак ендометріозу може бути у всіх різного ступеня, самостійно, безконтрольно, без призначення та контролю в динаміці приймати настої і відвари не можна. Борова матка – це той препарат, який не досконально вивчений і може іноді викликати непередбачену реакцію організму.

Ендометріоз – захворювання, що викликається надмірним виробленням організмом естрогенів – жіночих статевих гормонів у 1 фазі менструального циклу і малим виробленням прогестерону – гормону 2 фази циклу. При консервативному лікуванні ендометріозу, крім інших препаратів призначаються і гормональні препарати, що знижують функцію яєчників. Це призводить до зменшення поширення ендометріозу, оскільки яєчниками виробляються жіночі статеві гормони, які сприяють розростанню ендометрії. Як відомо, лікування боровою маткою теж впливає на гормональний фон, а саме знижує рівень естрогену, тому одночасне використання її з гормональними лікарськими препаратами не доцільно.

Основні правила – як приймати борову матку при ендометріозі:

 • Перед прийомом слід пройти повне обстеження.
 • Застосування препарату можливо тільки в комплексній терапії під наглядом лікаря.
 • Застосовують борову матку тільки в періоди між менструаціями.
 • При низькому згортанні крові у жінки приймати препарат не можна.
 • Строго дотримуватися дозування і не перевищувати призначений лікарем курс.
 • Небажано поєднувати лікування борової матки з прийомом інших гормональних препаратів.
 • Слід постійно контролювати гормональний рівень в організмі.
 • Найефективніше її використовувати для профілактики загострень, рецидивів захворювання після проведеного оперативного або консервативного лікування.

Борова матка – побічні ефекти і протипоказання:

Не можна використовувати препарат всередину при:

Якщо з’являються побічні ефекти, зазначені виробниками цієї біологічно-активної добавки, то лікування борової маткою слід припинити:

 • Посилення кровотечі
 • Головні болі
 • Болі в шлунку
 • Диспепсія
 • Алергічні реакції

Однак, у борової матки є побічні ефекти, про які виробники замовчують. Це обумовлено токсичною дією деяких компонентів препарату, при тривалому лікуванні або при високих дозах вони можуть чинити негативний вплив на печінку, шлунково-кишковий тракт і загальний стан організму.

 • Арбулін є похідними фенолу і крім позитивного, має і деяку канцерогенну дію.
 • Гідрохінон є представником двоатомних фенолів, який як самостійна речовина заборонений у всіх країнах, як високотоксичний.
 • Кумарини, як вже згадувалося, є найсильнішими антикоагулянтами, що пригнічують згортання крові. Тому при прийомі борової матки високий ризик посилення маткових кровотеч.

Всі ці речовини при надмірному накопиченні в організмі можуть викликати симптоми інтоксикації, отруєння печінки через канцерогенну та токсичну дію. Тому приймати цю лікарську траву слід з обережністю.

При правильному застосуванні борової матки при ендометріозі, при чіткому дотриманні правил прийому, про цей лікарський засіб висловлюють тільки позитивні відгуки, часто борова матка допомагає багатьом жінкам завагітніти, коли вони вже втратили надію.

Якщо Ви брали Борову матку при ендометріозі, то можете залишити тут свої позитивні чи негативні відгуки про ефективність препарату або його побічні ефекти.