Причини виникнення свербіння в задньому проході

Патології прямої кишки – тема делікатна, але дуже важлива для людей, що зіткнулися з нею. Неприємне відчуття, з яким може зіткнутися кожен – свербіння в задньому проході. Фактори подібного дискомфорту можуть бути самі різні, від банальних, до масштабних. Наявність подразнення в задньому проході погано впливає на працездатність людини та її спілкування з людьми, адже він постійно думає про своїх дискомфортних відчуттях, стаючи невпевненим у собі.

Необхідно знати, до якого з фахівців звертатися у разі виникнення неприємних симптомів. Лікар, що займається проблемами прямої кишки, називається колопроктології або проктологом. Жінкам перед цим потрібно відвідати гінеколога для усунення можливих проблем з його частини, а чоловікам уролога. При виконанні всіх рекомендацій пацієнту буде якісно проведено лікування, і симптоми у вигляді свербіння в задньому проході зникне.

Головні причини свербіння в задньому проході

Хвороби прямої кишки

Якщо крім дискомфорту в задньому проході хворого нічого не турбує, то причина може бути в бородавках або загострених кандиломах. Але, у разі, коли є біль або кров’яні виділення, можливі тріщини анального отвору, аноректальні свищі, пухлини або нарости. Якщо, крім болю і крові після випорожнення виникає відчуття тяжкості в районі ануса, свербіж, то це свідчить про внутрішньому геморої або зовнішньому геморої різного рівня тяжкості. Утворення злоякісної пухлини або хронічний проктосигмоїдит є дуже небезпечною причиною свербіння в районі ануса.

Паразити і зараження ними

Також фактором появи свербіння в задньому проході може бути наявність у людини паразитів в кишечнику. Печіння і свербіж, провокуються гостриками. Часто це трапляється в юному віці і у дітей (див. гострики у дорослих, гострики у дітей). Відбувається даний процес під час сну дитини: самка гостриків в цей час відкладає яйця біля ануса, що сприяє подальшим дискомфортних відчуттів в задньому проході. Крім того, свербіж пояснюється зараженням гельмитами, а також інвазіями аскаридозу. Викликати печіння може і лямбліоз. При розмноженні такого роду паразитів, як наслідок, спостерігається розлад і інтенсивні болі в області живота. При частій дефекації запалення в області сфінктера є причиною свербіння. Також, при паразитуванні саме лямбліозу є можливість виникнення на деяких ділянках шкірного покриву висипки в якості джерела свербежу.

Дисбактеріоз і його прояви

Причини виникнення свербіння в задньому проходіПронос, затримка стільця часто є причиною дискомфорту в районі сфінктера. Свербіж у такому випадку є наслідком порушення природної мікрофлори, що призводить до подразнення слизової кишечника, діареї (див. як лікувати дисбактеріоз кишечника, засоби від проносу).

Простатит, уретрит у чоловіків, захворювання жіночих статевих органів

Одна з головних причин виникнення свербежу в області сфінктера – різноманітні захворювання сечовидільної та статевої систем. Гонорея, хламідіоз, інші ІПСШ, лобкові воші, теж провокують її появу. Максимально нешкідливою хворобою, що також провокує дискомфорт анального отвору, є молочниця. При кандидозі у жінок з-за близькості піхви з зоною ануса, грибок потрапляє до нього й провокує печію. Молочниця у жінок легко лікується і діагностується на відміну від інших, прихованих захворювань.

Захворювання шкіри

Дискомфорт в області сфінктера може виникати з-за схильності людського організму до шкірних висипань, таким як: псоріаз, всі види дерматитів, червоний плоский лишай, лобкові воші (педикульоз), короста. Виникнення будь-якого з таких висипань може спровокувати порушення правил гігієни: носіння грубого синтетичного білизни (стрінги і т. д.), користування жорсткої туалетним папером та інше. В мікротріщини, що утворюються від розчісування при таких висипаннях, можуть потрапляти бактерії і, як наслідок, викликати серйозне хворобливе інфікування.

Ожиріння, наявність зайвої ваги, гормональні збої

У людей, які мають зайву вагу, підвищене потовиділення. Від постійного тертя виникає подразнення шкіри, що викликає свербіж.

Цукровий діабет

Цукровий діабет часто супроводжується постійними зудять відчуттями в лобковий районі і в районі ануса.

Хвороби печінки

Такого роду неприємні відчуття, як свербіж, печіння, які можуть вказувати на захворювання печінки, підшлункової залози (симптоми панкреатиту), порушення моторики жовчних шляхів.

Прояв алергії

При алергічних реакціях на певні продукти харчування, хімічні добавки, а також при вживанні деяких антибіотиків, побічним ефектом може виступати саме свербіж в районі ануса.

Проблеми психологічного характеру, депресії і хвилювання

Депресивний стан або стрес у людини іноді проявляється дискомфортом в області ануса. Психічні розлади провокують людину на крайнощі. Прагнення стати ідеально чистим змушує його порушувати природну мікрофлору різними засобами гігієни, внаслідок чого і з’являється свербіж.

З чого варто починати лікування свербежу?

Звертаючись в поліклініку за допомогою в усуненні свербіння в анусі і дискомфорту, вам належить відвідати декількох лікарів. Кожен з них призначить відповідні аналізи. Гінеколог візьме необхідні мазки, а уролог призначить ниркові аналізи. Дерматолог візьме аналіз калу на дисбактеріоз, яйці-глист і зішкріб з шкірного покриву. Проктолог проведе колоноскопію. Також слід здати розгорнутий загальний аналіз крові та обов’язкові проби на цукровий діабет. У разі, коли роздратування в задньому проході єдина проблема, яка турбує пацієнта, тоді потрібно з’ясовувати тип і форму цього свербежу. Він буває різний:

  • первинний;
  • вторинний;
  • сухий;
  • мокрий.

Якщо свербіж заднього проходу починається під час або після дефекації, то це вказує на ослаблене функціонування ануса. Таке буває при виникненні різного роду пошкоджень – вроджених, набутих або після анального сексу.

Буває, що роздратування провокується вживанням спиртного або солей і гострої їжі. Це вказує на захворювання проктосигмоїдит.

Якщо людина працює на шкідливому виробництві, де занадто брудно і висока температура повітря, то це може вплинути на подразнення шкірних покривів.

Варто звернути увагу і на наявність домашніх тварин, які проживають разом з пацієнтом. Вони можуть переносити паразитів: глистяні захворювання, які подразнюють шкіру і викликають свербіж і печіння в задньому проході.

Якщо у родичів хворого були захворювання цукровим діабетом або вони страждали від ожиріння і грибкових захворювань, то такі подразнення можна пояснити генетичними проявами.

Тільки після всіх обстежень і аналізів фахівці можуть поставити конкретний діагноз і призначити необхідне лікування.

Терапія при свербінні заднього проходу

При виявленні свербежу, як вторинної причини, потрібно для початку прибрати головну проблему. Це полягає в усуненні дисбактеріозу кишечника, ентерічної хвороби, глистової хвороби, печінкової недостатності, корости, педикульозу, ІПСШ і т.д. Якщо виявлені тріщини і пошкодження прямої кишки або анального отвору, а також підтверджується проктосигмоїдит, то призначається комплексне лікування даних патологій.

Трапляється, що крім свербіння в задньому проході, людини більше нічого не турбує. Це вказує на прихований перебіг проктосигмоїдити. Для його лікування призначається дієтичне харчування, мазі для шкіри і мікроклізми з колларголом. Коли виявляються психічні розлади, то призначається курс заспокійливої терапії, пацієнту пропонують різноманітні заспокійливі ліки – корваллол, бром, валеріана. Якщо ж свербіж – це наслідок алергічних реакцій, то лікування проводиться антигістамінними препаратами. Коли лікування вже проведено, і проблема вирішена, то для профілактики профільний фахівець призначає ректальні свічки Гемо-Про з прополісом.

Cтаттю про причини виникнення свербіння в задньому проході також можна прочитати російською мовою: «Причины возникновения зуда в заднем проходе».