Які симптоми гастриту шлунка — види, діагностика

Гастрит являє собою патологію слизової оболонки шлунка, що призводить до дистрофічних змін у ній. Оскільки запальні процеси даного органу можуть протікати по-різному і викликатися різними факторами, що хвороба може бути як самостійним захворюванням (первинним), так і мати вторинну природу (викликатися супутніми факторами: інфекціями або хворобами неінфекційної природи).

Гастрит характеризується такими симптомами, як біль після їжі або натщесерце, нудотою, блювотою, розладами дефекації (запор або пронос), а також печією.

Статистичні дані свідчать, що гастритами різних видів страждає приблизно 60 відсотків населення, а у більшості хвороба розвивається у хронічній стадії. Найбільш небезпечним вважається атрофічний гастрит, так як він призводить до онкологічних захворювань. Найчастіше він зустрічається у людей старше 50 років (60 відсотків хворих), але може вражати і пацієнтів від 30 до 50 років (30 відсотків випадків) і молодих людей до 30 років (в 5 відсотках випадків).

Як можна виявити гастрит?

Основним діагностичним методом для виявлення захворювання є фіброгастродуоденоскопія (ФГДС). Цей метод дозволяє оглянути стан слизової. У шлунок хворого вводять зонд, за допомогою якого можна не тільки оцінити слизову, але і при необхідності взяти її за зразок для біопсії.

Іноді гастрит викликає бактерія Хелиобактер пілорі, тому пацієнтам рекомендують здати аналіз крові на антитіла до цього мікроорганізму. Пацієнтам з хронічним гастритом для діагностики рекомендують періодично здавати аналіз калу на приховану кров.

Основні види хвороби

Відповідно до загальної класифікації гастрити прийнято розділяти на два типи в залежності від характеру перебігу хвороби:

Гострий гастрит

Це запальний процес зі стрімким розвитком, який може початися через кілька годин після впливу провокаційних чинників на слизову оболонку. Основними причинами його розвитку вважаються інфекції органів травлення, а також токсикоінфекції через вживання неякісних продуктів харчування з бактеріальними токсинами (наприклад, стафілококом). Гострий гастрит може викликати прийом деяких лікарських препаратів і хімічних речовин (спирту або кислотних розчинів).

Читайте також: «Як очистити організм від токсинів»

Хронічний гастрит

Являє собою уповільнене порушення роботи шлунку, яке викликає поступове зміна слизової і стає причиною її атрофії. Ґрунтом для розвитку хронічного гастриту стає гостра форма захворювання. У більшості пацієнтів хронічна форма хвороби не супроводжується яскраво вираженими симптомами, тому виявити хворобу вчасно дуже складно. Фактори, що сприяють початку захворювання, включають неправильне харчування, шкідливі звички, вживання дуже гарячої, холодної або гострої їжі, наявність харчових алергій, а також порушення обміну речовин і кишкові інфекції.

Коли у людини починається гастрит, його травному тракті починають розмножуватися хвороботворні бактерії або в шлунок потрапляють агресивні елементи. Вони викликають реакцію імунної системи, яка намагається захистити слизову від руйнування, і починає виробляти особливі речовини для відновлення її цілісності. В результаті людина страждає від болю, печії, зниження апетиту та інших симптомів.

Які симптоми гастриту шлунка — види, діагностикаСимптоми інших видів гастриту

Всі види гастриту мають свої особливі ознаки, але існує ряд загальних симптомів для всіх типів захворювання. До них відносять:

 • Відчуття переповнення після їжі
 • Нудота вранці і в перервах між їжею
 • Зниження апетиту
 • Періодичні тупі болі в шлунку
 • Печія

Перші симптоми гострого гастриту починають проявлятися вже через 10-12 годин після впливу дратівної фактора чи токсину. Ознаки гастриту відрізняються в залежності від його типу:

Банальний (катаральний, простий) гастрит

З’являється при нерегулярному харчуванні, вживання сухої їжі, ротавірусних інфекціях, розмноженні Хелікобактер пілорі, харчових алергіях і отруєннях. Дане захворювання вражає не тільки слизову оболонку, але і кровоносні судини шлунка. Слизова оболонка пошкоджується незначно, так як патологічний процес поширюється тільки на верхні шари епітелію, і імунна система здорової людини в стані самостійно подолати подібні зміни.

Основні симптоми гострого поверхневого гастриту включають:

 • Болі після їжі і натщесерце
 • Тяжкість в животі та здуття
 • Порушення дефекації (запори чергуються з проносом і навпаки)
 • Нудота, блювота зі слизом (характерний кислий запах і смак) або жовчю (має жовто-зелений колір і гіркий присмак)
 • Тахікардія, головний біль, запаморочення
 • Зниження апетиту, загальна слабкість, знижений тиск
 • Печія, неприємний присмак у роті, підвищене слиновиділення або сухість у роті.
Фібринозний гастрит

Характеризується розвитком гнійного процесу в шлунку. Цей вид гастриту зустрічається рідко, так як його може викликати попадання всередину чужорідного тіла, ускладнення після інфекційних захворювань у вигляді сепсису, отруєння ртуттю або кислотою. Для фібринозного гастриту характерні звичайні ознаки гострої форми хвороби, але є і деякі відмінності:

 • Підвищена температура
 • Дуже сильні болі в шлунку

Фібринозний гастрит несе небезпеку життю та здоров’ю пацієнта, так як без своєчасного хірургічного втручання він може стати причиною перитоніту і призвести до летального результату.

Коррозівний (некротичний) токсико-хімічний гастрит

Являє собою хімічний опік слизової шлунка з великою кількістю осередкових поразок. Його може викликати попадання в шлунок солей важких металів, кислот і лугів. При коррозивном гастриті пошкоджуються всі шари слизової оболонки, тканини починають відмирати, а на місці ураження утворюються рубці, які надалі на виробляють слиз і провокують розвиток виразкової хвороби. Ознаки цього виду гастриту наступні:

 • Напади блювання з кров’ю та частинками тканин
 • Сильний біль у шлунку і за грудиною
 • Хриплость і осиплість голосу
 • Утруднене дихання
 • Неприємний присмак у роті
 • Посилення хворобливих відчуттів при натисканні на живіт
Ерозивний гастрит

Веде до пошкоджень стінок шлунка. Цей процес супроводжується утворенням ерозій (поверхневих дефектів органу). Після загоєння на місці ерозій не залишаються рубці. Найбільш поширеною причиною виникнення даного виду гастриту є бактерії Хелікобактер пілорі. Оскільки ці мікроорганізми найчастіше знаходяться в антральному відділі, то саме тут і спостерігаються найбільш масштабні ерозії.

Ознаки ерозивного гастриту нагадують виразкову хворобу шлунка:

 • «голодні» болю
 • Сисні болі в надчревье натще
 • Печія
 • Нудота і блювання після їжі, приносить відчуття полегшення.

Ознаки хронічних гастритів

У більшості випадків хронічний гастрит є вторинним захворюванням, яке виступає в якості ускладнення або супутнього захворювання інших розладів ШКТ, наприклад – панкреатиту або холециститу.

Хронічні гастрити прийнято ділити на три типи:

 • Тип А (аутоімунна форма), коли імунітет людини самостійно руйнує слизову шлунка.
 • Тип В (хелікобактеріоз) розвивається під впливом мікроорганізму Хелікобактер пілорі.
 • Тип С (рефлюкс-гастрит), який характеризується викидом жовчі з дванадцятипалої кишки в шлунок.

Досить часто хронічний гастрит розвивається приховано і пацієнт не відчуває жодних її ознак. Дискомфорт може виникати лише в період рецидиву, але пацієнти рідко сприймають ці ознаки як симптоми серйозної хвороби. Але з часом постійний вплив несприятливих факторів призводить до підвищеної чутливо слизової, що провокує розвиток аутоімунних процесів і може викликати рак або виразку шлунка.

Різні види хронічного гастриту протікають з наступними симптомами:

Атрофічний гастрит

Є найбільш серйозною формою захворювання. Запальний процес поширюється не тільки на слизову оболонку, але і на залози, що виробляють шлунковий сік. Поступово вони атрофуються, припиняючи виконання своїх функцій, і шлунок людини не може нормально перетравлювати їжу. Оскільки цей тип гастриту вражає велику частину шлунка, вироблення соляної кислоти скорочується, організм не отримує поживних речовин і людина поступово слабшає. Характерними ознаками атрофічного гастриту є:

 • Різка біль і важкість у шлунку
 • Відрижка з затхлим запахом (див. відрижка – що робити)
 • Різке зниження апетиту і втрата ваги
 • Постійна печія
Поверхневий гастрит

В хронічній формі не має яскраво виражених симптомів, оскільки залози шлунка не ушкоджуються, а хвороба зачіпає тільки верхні шари епітелію. У періоди загострення (навесні і восени) у пацієнта може з’явитися шлункова біль, нудота і порушитися апетит.

Рефлюкс-гастрит

Характеризується порушенням роботи жовчовивідної системи та дванадцятипалої кишки. Його симптомами є постійна тяжкість і тупі болі в шлунку, регулярна печія, швидке зниження ваги, блювота з жовчю.

Гіпертрофічний гастрит

Характеризується зниженою кислотністю шлунка. При цій хворобі на стінках шлунка з’являються доброякісні новоутворення – кісти, які згодом можуть перерости у злоякісні пухлини. Діагностувати цей тип гастриту можна тільки при проведенні ФГДС та аналізі шлункового соку. Визначити гіпертрофічний гастрит можна і за іншими ознаками: наприклад, якщо людина їсть багато кислих продуктів, не відчуваючи при цьому печії, у нього, швидше за все, знижена кислотність. Основні симптоми гіпертрофічного гастриту включають часту відрижка, неприємний присмак у роті, зниження апетиту і запори.

Антральний гастрит

Являє собою підвид поверхневого гастриту із зниженою кислотністю. Він не відрізняється особливими ознаками, тому діагностувати його можна тільки при проведенні спеціальних обстежень. Однак, якщо людина страждає від печії, нудоти або тяжкості в шлунку після вживання кислих продуктів, є всі підстави вважати, що у нього підвищена кислотність. Інші ознаки антрального гастриту виражаються в кислій відрижці, запорах, нічних болях і болях натщесерце, а також тяжкості в шлунку після їжі.

Аутоімунний гастрит

Виникає як вторинне захворювання при порушеннях роботи щитовидної залози, Хвороби Аддісона і при В12-дефіцитної анемії.

Його основні ознаки такі:

 • Зниження апетиту
 • Розлади травлення (запори і проноси)
 • Бурчання в животі, здуття живота і підвищене газоутворення (див. метеоризм)
 • Відрижка із запахом гнилі і неприємний присмак у роті
 • Відчуття переповненості шлунка, тупий біль та нудота після прийому їжі
 • Підвищена дратівливість, сонливість, загальна слабкість, погіршення стану волосся і нігтів, анемія.

Cтаттю про симптоми гастриту шлунка також можна прочитати російською мовою: «Какие симптомы гастрита желудка: виды, диагностика».