Артрит пальців рук – симптоми, лікування

Артрит пальців рук є важким прогресуючим захворюванням, що призводить до інвалідності при відсутності належного лікування. Це захворювання аж ніяк не є долею літніх людей – прогресія запального процесу, що спотворюює суглоби, може початися у людей будь-якого віку.

Якщо розглядати пальці рук, як складові тіла людини, то на їх частку припадає не більше 2%, але функцію цих частин тіла неможливо переоцінити і замінити. Ось чому зовні здоровий та ще молодий чоловік, що страждає артритом пальців рук, може стати інвалідом, позбавленим можливості виконувати звичні дії в повсякденній та професійній діяльності.

Слово артрит означає запальний процес, що протікає в суглобах. Саме дрібні суглоби верхніх кінцівок найбільш схильні до розвитку у них артриту. Групу ризику становлять представниці прекрасної статі: дві третини з усіх хворих артритом пальців – це жінки.

Причини виникнення артриту

Виділяють низку причин, що провокують розвиток артриту, однак далеко не завжди вдається встановити, що дало поштовх до початку патологічної зміни суглобів.

 • Порушення обмінних процесів в організмі і зниження імунітету, які позначаються на всіх органах і тканинах, у тому числі, суглобової. Ці явища найбільш характерні для похилого віку та призводять до розвитку неінфекційного артриту
 • Аутоімунне захворювання, псоріаз і хвороба обміну речовин, подагра виступають причинами розвитку однойменних артритів
 • Інфекційні захворювання в анамнезі, спричинені стафілококами і стрептококами, а також бруцельоз, грип, скарлатина, сифіліс, гонорея, туберкульоз, дизентерія та хламідіоз. Захворювання може розвинутися в будь-якому віці і перебігає як інфекційний артрит
 • Вірусні захворювання, такі як кір, герпетична інфекція, гепатиту В, паротит. Вірусні агенти виступають провідним фактором у розвитку ревматоїдного артриту
 • Перенесені травми і забиви суглобів, операції на суглобах, переохолодження створюють сприятливі умови для запалення й деструкції тканин суглобів
 • Спадкова схильність, яка може виступати причиною будь-якого виду артриту
 • Зайва маса тіла і надмірне куріння можуть призводити до захворювання суглобів
 • Ювенільний артрит дитячого віку є ідіопатичним захворюванням, тобто з невстановленою причиною.

Симптоми артриту суглобів пальців рук

Симптоми артриту суглобів пальців рукАртрит суглобів пальців рук характеризується певними симптомами, які є наслідком змін, що відбуваються у хворих суглобах. Захворювання може протікати гостро або переходити в хронічну стадію. На стадії хронитизаціі захворювання стають очевидними зовнішні зміни пальців рук, тому в діагностиці найбільш важливі прояви гостро протікаючого процесу, коли ще можна зупинити спотворюючу деструкцію тканин.

1. Больовий синдром. Біль супроводжує артрит будь-якої етіології. Як правило, спочатку біль носить гострий характер і з’являється в нічний час. Потім стають болючими рухи суглобів або ж біль починається після перенесеного навантаження на суглоби. Оскільки артриту характерна прогресія з поступовим захопленням у патологічний процес нових суглобів, хворобливі прояви також «перетікають» по кисті;

2. Загальні прояви запального процесу, такі як висока температура, втома, нездужання;

3. Обмеження рухливості в суглобах. Спочатку цей симптом є наслідком навмисної дії пацієнта, тобто людина щадить хворе місце і намагається якомога рідше піддавати суглоби навантаженню. Надалі, внаслідок руйнування суглобових поверхонь, зменшення обсягу суглобової рідини і великого запального процесу, що відбувається, суглоби втрачають свою природну рухливість. Згинання і розгинання пальців супроводжуються скрипом;

4. Припухлість, оніміння і поколювання в області хворих суглобів, почервоніння шкіри, які свідчать про велике запалення;

5. Симетричність ураження та підшкірні ревматичні вузлики на кістки, характерні для ревматоїдного артриту;

6. Деформація уражених суглобів – потовщення, контрактури, опуклості, а також придбання суглобом форми веретена або шиї лебедя, характерні для ревматоїдного артриту. Подібні зміни суглобів свідчать про довгостроково протікаючий запальний процес і є незворотними.

Лікування артриту суглобів пальців рук

Виявлення захворювання на ранній стадії і призначення комплексного і всебічного лікування є основою успішної терапії даної патології. Лікування артриту має кілька цілей, головною з яких є досягнення стійкої ремісії захворювання.

Лікування артриту суглобів пальців рук проводиться як амбулаторно, так і стаціонарно. До лікування залучаються фахівці із суміжних наук, які розробляють єдиний план лікування з використанням фармакологічних і немедикаментозних методів.

Медикаментозна терапія

При інфекційному характері артриту призначається цілеспрямована антибіотикотерапія проти конкретного збудника інфекції.

Провідна роль в лікуванні артритів, особливо ревматоїдного походження, належить до базисних протизапальних препаратів, які призначаються для тривалого застосування (мінімум – 3 місяці, максимум – довічно). Ліки цієї групи здатні пригнічувати активність імуносупресивних клітин і зупиняти патологічний процес, довго зберігаючи свою дія після відміни препаратів.

Лікування гормональними препаратами (глюкокортикостероїдами) підсилює і закріплює дію базисних протизапальних препаратів і сприяє стійкій ремісії.

Біологічні препарати допомагають блокувати ключові моменти запалення і пригальмувати процес деструкції суглобів, а також характеризуються надзвичайно швидким проявом клінічного ефекту.

Для профілактики остеопорозу призначаються препарати кальцію і фосфору разом з вітаміном Д.

У ряді випадків показане симптоматичне лікування препаратами з групи анальгетиків для полегшення больового прояву артриту, а також підтримуючих препаратів з групи заспокійливих.

Хірургічне лікування

Показанням до хірургічного втручання є серйозна незворотна деформація суглобів, яка перешкоджає виконанню елементарних дій. У необхідному обсязі проводиться резекція фаланг пальців з ураженими суглобами.

Фізіотерапія

Фізіотерапія є неодмінною складовою лікування артриту, однак можлива тільки після зняття гострих проявів хвороби. В різному поєднанні практикуються наступні фізіотерапевтичні методики: електрофорез, вплив низькочастотними імпульсними струмами, магнітотерапія, УВЧ, ультразвук, грязьові аплікації, водолікування.

Дієта

Призначається збалансоване харчування з високим вмістом поліненасичених жирних кислот, фруктів, овочів. Вважається, що при артриті дуже корисні обліпиха, смородина, вишня (влітку по 20 ягід в день), яблука, щавель, сливи, чорниці, баклажани, часник, чорноплідна горобина, грейпфрут, а також буряковий сік (після приготування соку його слід поставити в холодильник на 2-3 години для випаровування токсичних речовин), суміш бурякового, огіркового і морквяного соку. Бажано виключити з раціону каву, алкоголь, смажену рибу, ковбасні вироби, насичені м’ясні бульйони, бобові. При загостренні якщо немає протипоказань (не частіше 1 разу в 3 місяці) можливо протягом тижня дотримуватися дієти – сироїдіння, коли продукти харчування становлять тільки свіжі фрукти і овочі.

ЛФК

Лікувальні вправи для розробки хворих суглобів показані в період ремісії, коли немає набряків і болі стихають, під час загострень вправи протипоказані. Вправи допомагають повернути втрачений об’єм рухів, поліпшити іннервацію і кровопостачання суглобів. Комплекс вправ виконується за рекомендацією лікаря, в положенні стоячи або сидячи і полягає в повторенні кожної вправи 4-5 разів, не допускаючи появи болю в суглобах:

 • Без напруги витягнути руки перед собою, і повільно з великою амплітудою виробляти обертання в променезап’ясткових суглобах спочатку за годинниковою стрілкою, потім проти
 • Стискати і розтискати пальці рук
 • Зігнуті в ліктях руки витягнути перед собою, долоні опустити вниз, робити згинання кистей вліво і вправо в променезап’ясткових суглобах
 • Знову повторити 1 вправу – обертальні рухи
 • Розслабити кисті рук

Описані вище складові комплексного лікування ефективні тільки при наполегливому і строгому їх дотриманні і виконанні. Артрит – це хвороба, яка відступає дуже повільно, але при відсутності належного лікування прогресує дуже швидко. Про це повинен пам’ятати кожен!