Артроз колінного суглоба – симптоми, ступеня, причини

Деформуючий артроз колінного суглоба, в медицині зветься гонартроз – це дегенеративно-дистрофічне захворювання в гіаліновому хрящі коліна, який покриває виростки стегнової і великогомілкової кісток.

При артрозі колінного суглоба, симптоми розвиваються поступово, роками, основним проявом хвороби є біль, скутість при русі. Саме гонартроз вважається найпоширенішим захворюванням серед артрозу інших суглобів, таких як тазостегновий артроз, артоз ліктьових або плечових суглобів, фаланг пальців.

Найчастіше захворювання вражає осіб старше 40 років, жінки найбільш схильні до артрозу. Іноді він розвивається у молодих людей на тлі травми або у спортсменів від надмірних навантажень.

Причини виникнення артрозу колінного суглоба

Не буває однієї єдиної причини розвитку такого захворювання, як артроз колінного суглоба, як правило, це сукупність декількох провокуючих факторів, які з віком можуть призводити до подібного порушення. Механізми виникнення артрозу в медицині прийнято підрозділяти на:

Первинний – який виникає в літньому віці від природного старіння тканин організму та на фоні деяких провокуючих це захворювання факторів, таких як ожиріння (10% випадків), спадковість, підвищені навантаження протягом життя.

Вторинний – йому належить 30% всіх випадків артрозу колінного суглоба, зазвичай він проявляється після травми, перелому гомілки, розриву зв’язок, пошкодження меніска. Причому, при такому артрозі колінного суглоба, симптоми захворювання в більшості випадків з’являються через 3-4 роки, але після серйозної травми можливо і через 2-3 місяці.

Також нерідкі випадки (7-8% випадків) виникнення артрозу, коли людина після 40 років раптом різко починає фізичну активність, особливо біг і інтенсивні присідання. Саме в цьому віці вже виникають вікові зміни в суглобах і різкі навантаження можуть спровокувати швидкі дистрофічні і дегенеративні зміни в суглобах.

Також ще однією причиною виникнення артрозу колінного суглоба можуть бути не тільки травми, серйозні пошкодження, але і супутні захворювання – ревматоїдний, реактивний або псоріатичний артрит, подагра, хвороба Бехтерева, зайва вага і варикозне розширення вен (див. лікування варикозу в домашніх умовах).

Заняття професійними видами спорту або просто постійні важкі фізичні навантаження, підйом вантажів або часті тривалі підйоми по сходах в літньому віці – можуть бути причинами розвитку артрозу колінного суглоба. Також збільшується ризик гонартрозу при травмах хребта, при неврологічних захворюваннях, при цукровому діабеті та інших порушеннях обміну речовин, а також при генетичній слабкості зв’язкового апарату (3-5% випадків).

У 50-60% випадків причиною артрозу колінного суглоба є спазм м’язів передньої поверхні стегна. До того моменту, як у пацієнта заболять коліна, подібний спазм м’язів дуже довго ніяк себе не проявляє, а людина лише відчуває болі в попереку, втому, важкість у ногах. Якщо пряма і клубово-поперековий м’яз стегна знаходяться в постійному спазмованому стані, то з віком поступово відбувається «стягування» колін, що не дозволяє їм вільно рухатися.

Цікаве відкриття про кістковий суглоб вразило вчених

Бельгійськими хірургами-ортопедами у місті Левен нещодавно була виявлена невивчена і невідома раніше зв’язка ALL, яка знаходиться в людському коліні, відтепер їй присвоєно назву передньобокова або антеролатеральна. Справа в тому, що у деяких пацієнтів навіть після успішних операцій після травм і розривів зв’язок коліна відчувалися нестабільність колінного суглоба і біль при фізичному навантаженні. Проведені дослідження протягом 4 років на 40 колінних суглобах, дозволили виявити цю саму зв’язку, про яку не було відомо медицині взагалі. Основною функцією цієї зв’язки є обертальний рух великогомілкової кістки і при травмуванні якої лікарі навіть не здогадувалися про її хірургічну корекцію при операціях.

Детальніше про це відкриття читайте в нашій статті «Невідома раніше зв’язка відкрита в колінному суглобі людини»

Ступеня артрозу колінного суглоба

Найчастіше артроз розвивається в одному з колінних суглобів і з урахуванням інтенсивності патологічних процесів у медицині виділяють 3 ступеня гонартрозу:

Перша – при цьому ступені деформації кісток суглоба немає, однак для початкових проявів характерні періодичні тупі болі після навантаження на суглоб. Може спостерігатися набряк суглоба, незначний і самостійно зникаючий.

Артроз 2 ступеня колінного суглоба – при цьому симптоми артрозу починають значно наростати, болі вже виникають при незначному фізичному навантаженні, при ходьбі, піднятті тягарів, вони носять більш інтенсивний та тривалий характер, з’являється хрускіт в суглобі, на другому ступені можливий розвиток деформації суглоба і помірне обмеження руху.

3 ступінь артрозу колінного суглоба характеризується максимальними симптомами артрозу колінного суглоба. Порушується хода пацієнта від постійного болю і помітної деформації суглоба, а також відбувається обмеження рухомості суглоба. Болі посилюються в залежності від погодних умов, найчастіше вони настільки сильні, що людина не може знайти зручного положення, порушується сон, а обмеження рухливості суглоба може бути зведене до мінімуму.

З чим плутають артроз колінного суглоба?

Пошкодження менісків і блокада колінного суглоба

Це захворювання розвивається дуже швидко, при невдалому русі після хрускоту в коліні з’являється гостра біль, яка через 15 хвилин стихає, набряк коліна виникає на наступний день.

Артрити – ревматоїдний, реактивний, псоріатичний, суглобовий ревматизм, подагра, хвороба Бехтерева

Відрізнити артроз від артриту можна за аналізом крові, при артрозі загальний аналіз крові не показує ніяких змін, а ось аналіз крові при артритах завжди вказує на запальний процес.

Запалення колінних суглобів

Такий біль буває частіше у жінок після 40 років при спуску по сходах або носінні тягарів, він локалізується на внутрішній поверхні, при цьому не буває обмеження руху коліна.

Судинні болі в колінах

Це симетричні болі, які бувають в обох колінах одночасно і в основному у молодих людей під час прискореного росту кісток, що виникають під час зміни погоди, при застуді, фізичному навантаженні, описують такий стан пацієнти, як «крутить коліна».

Симптоми артрозу колінного суглоба за стадіями

Це підступне захворювання розвивається поступово. Спочатку пацієнта починає турбувати лише незначний дискомфорт, больові відчуття при русі, спуску та підйомі по сходах. Іноді людина описує свої відчуття, як стягування в підколінній області і невелику скутість суглоба. Відмітною ознакою артрозу колінного суглоба є симптом стартового болю, тобто коли людина з сидячого положення різко встає і починає рух, виникає біль при перших кроках, але в міру руху послаблюється або зникає зовсім. Однак, після значного навантаження знову виникає.

При першому ступені коліно зовні нічим не відрізняється від здорового, тільки іноді хворі помічають невелику припухлість в ураженій області. Також бувають випадки, коли в колінному суглобі накопичується рідина, він роздувається, стає кулястим, тоді розвивається синовіт, обмежується рух суглоба, відчувається тяжкість. Чому відбуваються такі болі і зміни в суглобі?

На першій ступені артрозу відбувається порушення кровообігу во внутрішньокісткових дрібних судинах, які забезпечують поживними речовинами гіаліновий хрящ. З цієї причини поверхня хряща з часом стає гладкою, сухою, на поверхні хряща з’являються тріщини. Ковзання хрящів при русі має бути м’яким, і безперешкодним, а в цьому випадку вони чіпляються один за одного, такий постійний стан мікротравм стоншує хрящову тканину, тому вона втрачає свої амортизаційні властивості.

По мірі розвитку патологічних процесів відбуваються і зміни кісткових структур, коли суглобовий майданчик розплющується, по краях суглоба з’являються остеофіти – шипи або, як їх називають, кісткові розростання. Капсула суглоба перероджується, синовіальна оболонка зморщується, суглобова рідина загусає. Все це призводить до ще більш значного зниження надходження живлення до хряща і дегенерація починає прискорюватися.

Тому при 2 ступені артрозу колінного суглоба симптоми посилюються, болі локалізуються частіше по передньовнутрішній стороні суглоба і виникають вже навіть при слабких навантаженнях, відпочинок дає полегшення, але рух знову викликає сильний біль.

Також скорочується рухливість суглоба, при спробі зігнути ногу по-максимуму виникає різкий біль, при русі чути грубий хрускіт. Синовіти вже спостерігаються набагато частіше, ніж на початку захворювання, рідина накопичується в більшій кількості, суглоб змінює свою конфігурацію, він стає як би розширеним.

При артрозі колінного суглоба 3 ступеня відбувається значна деформація кістки, вони як би вдавлюються один в одного, хрящова тканина вже практично відсутня, обмеження руху суглоба наростає. Болі турбують хворого і вдень, і вночі, і в спокої, і при ходьбі, зігнути або розігнути суглоб стає проблематично. Суглоб деформується, ноги стають Х або О подібної форми, хода перевалюється, нестійка, часто у важких випадках пацієнт потребує милиць або тростину.

Діагностика і лікування артрозу

При першому ступені артрозу такий діагноз при звичайному огляді встановити не можливо. При 2-3 ступені вже при огляді помітні деформації кісток і суглобів, зміна осі кінцівок, скутість руху, чутний хрускіт, при синовиті помітні набряки, припухлості.

На сьогоднішній день крім стандартної рентгенографії для діагностики артрозу колінного суглоба застосовуються сучасні методи МРТ і КТ, які дозволяють більш досконально розглянути патологічні зміни в м’яких тканинах і вивчити порушення кісткових структур.

Лікування цього захворювання полягає у цілому комплексі процедур та медикаментозної терапії. Більш докладно про лікування артрозу колінного суглоба можна дізнатися з нашої наступної статті. Ортопеди призначають фізіотерапію, масаж, лікувальну гімнастику, грязелікування.

Медикаментозне лікування включає призначення хондропротекторів, препаратів, що заміщують синовіальну рідину. Іноді показано введення стероїдних гормонів внутрішньосуглобово. Пацієнтам показано також санаторно-курортне лікування. При неефективності лікування, якщо пацієнт молодого віку і артроз з вираженим больовим синдромом та обмеженням руху, то можливе проведення ендопротезування суглоба з подальшим реабілітаційним періодом протягом 3-6 місяців.