Ознаки рахіту у немовлят, лікування, причини, стадії рахіту у дітей

Одним з найбільш поширених хвороб у немовлят є рахіт (порушення обміну фосфору і кальцію). Ризик розвитку захворювання особливо високий у дітей до двох років. Рахіт у дітей дуже часто провокує збої в роботі імунної системи і відставання в загальному розвитку.

З медичної точки зору типовий дитина, хворої на рахіт, не старше півтора років, народилася недоношеною або з підвищеною масою тіла, проживає у великому промисловому місті в північних регіонах, знаходиться на штучному вигодовуванні і часто хворіє.

Роль вітаміну D

Існує кілька типів вітаміну D, які потрапляють в організм з продуктами харчування і накопичуються в шкірі. Найактивнішими у протидії рахіту є вітамін D2 (надходить в організм з рослинної їжі) і D3 (міститься в продуктах тваринного походження).

Під впливом ультрафіолету (сонячних променів) вітамін всмоктується в кишечнику і надходить в жирові тканини м’язів і печінку. Після надходження вітаміну D в печінку і нирки, в цих органах під дією ферментів починається вироблення кальцидиола і кальцитріолу відповідно.

Роль вітаміну D для немовлят зводиться в забезпеченні усмоктування кальцію в кишечнику, захоплення кальцію і фосфору канальцями нирок, прискорення просочування кісткової тканини мінеральними солями. Крім того, вітамін D важливий для дітей, оскільки він стимулює роботу імунної системи і стимулює кислотний обмін.

Основні фактори ризику

Організм дитини ще не володіє достатньою кількістю сил для коректної регуляції процесів обміну речовин, навіть за умови нормального вмісту вітамінів в організмі.

Спровокувати рахіт можуть такі чинники:

 • Недоношеність. В даному випадку у дитини порушується робота системи ферментів навіть за умови грудного вигодовування.
 • Підвищена маса тіла. Дитина, народжена з великою вагою, більш схильний до розвитку хвороби рахіту, так як йому потрібно набагато більше вітамінів, ніж одноліткам.
 • Штучне вигодовування. В адаптованих молочних сумішах співвідношення фосфору та кальцію відрізняється від грудного молока, що і викликає труднощі з засвоєнням цих мінеральних речовин.

Крім того, причиною розвитку ознак рахіту у немовлят можуть бути:

 • Проживання в умовах холодного клімату. В даному випадку на дитину одягають більше одягу, і він менше буває на вулиці без головного убору, а навіть невеликий обсяг ультрафіолету не надходить в організм дитини через страх батьків застудити малюка.
 • Дисбактеріоз також зустрічається у дітей грудного віку досить часто. Даний процес порушує процеси всмоктування мінералів і вироблення ферментів, що негативно відбивається на поглинання вітаміну (див. пробіотики для дітей).
 • За наявності проблем з органами травлення дитина перебуває на легкому годуванні і пізніше отримує прикорм. Таким чином, надходження вітаміну D з продуктами харчування значно зменшується
 • Часті застуди також можуть бути провокуючим фактором розвитку рахіту, оскільки потреба організму у вітамінах збільшується, але кишечник не може нормально засвоювати.

Результати останніх досліджень свідчать, що існує і спадковий фактор. В даному випадку в організмі міститься достатня кількість вітаміну D, але мутація генів все одно відбувається. У групу ризику входять діти, народжені недоношеними, немовлята з ожирінням, а також хлопчики з другою групою крові.

Ознаки рахіту у немовлят, лікування, причини, стадії рахіту у дітейКласифікація рахіту

Існує дві форми рахіту. При первинному в організмі міститься і синтезується недостатня кількість вітаміну D.

Вторинний рахіт може виникнути при наступних факторах:

 • Відсутність чутливості рецепторів до вітаміну;
 • Збої процесів всмоктування в кишечнику;
 • Тривале використання протисудомних препаратів;
 • Патології нирок і жовчовивідних шляхів;
 • Наявність ферментопатії.

Крім того, рахіт ділять на види залежно від збоїв в обміні кальцію і фосфору: фосфородефіцитний, кальційдефіцитний та без видимих порушень у рівні вмісту мінералів.

Рахіт розрізняють і за характером перебігу:

 • Гострий характеризується розрідженням кісткової тканини;
 • Підгострий – переважає розростання кісток;
 • Рецидивуючий супроводжується проявом ознак активного і раніше перенесеного рахіту.

Ознаки захворювання

Симптоми рахіту у немовлят прийнято ділити на стадії залежно від розвитку захворювання.

Початкова стадія

Даний етап хвороби розвивається в три-чотири місяці, але іноді виникає до двох місяців, або у дітей старше півроку. Ознаки початкової стадії рахіту безпосередньо пов’язані зі стрімким набором ваги або перенесенням інфекційного захворювання. Тривалість початковій стадії становить близько чотирьох тижнів.

Ознаки рахіту у дітей даної вікової категорії наступні:

 • Підвищена пітливість тіла і особливо голови;
 • Пітливість виникає і під час фізичної активності або їжі;
 • Облисіння потилиці;
 • Підвищена реакція на сторонні шуми (наприклад, дитина прокидається від будь-якого звуку, хоча раніше такого не було).

Однак, крім цих симптомів, кістки стають м’якими. В першу чергу, це процес стосується країв джерельця, грудної клітки і ребер. Трубчасті кістки формуються повільніше.Ознаки рахіту у немовлят, лікування, причини, стадії рахіту у дітей

Розпал

Даний період характеризується підвищеним розростанням кісткової тканини, виникають розлади нервової системи, порушення роботи внутрішніх органів і деформація кісток. Розпал перебігу рахіту поділяють на легку, середню і важку форму.

Ознаки рахіту у дітей до року на цьому етапі такі:

 • Знижений тонус м’язів

У дитини погано розвивається моторика, він відмовляється рухатися, відстає в терміни початку сидіння, стояння і перевертання. Суглоби стають гіперрухливими, неправильно розвивається постава, підвищується ризик побутового травматизму.

 • Деформація кісток

Починають викривлятися ключиці, гомілки (набувають форму колеса або ікси). На зап’ястях і щиколотках з’являються кісткові нарости. Груди стає втиснула або опуклою, на грудях з’являється поперечна борозна. Череп незграбний, лоб опуклий, починається деформація неба і щелеп. Зуби прорізуються пізно і нерівномірно.

 • Розлади нервової системи

Симптомом рахіту також є підвищена дратівливість і збудливість, безсоння. Крім того, втрачаються функції кори головного мозку: дитина забуває те, що вже вивчив, і погано піддається навчанню. Порушується регуляція роботи внутрішніх органів і з’являється червоний дермографізм (як результат вегетативних розладів).

 • Поганий апетит

Симптомом рахіту у дітей може бути і повна відмова від суміші або грудей, навіть при великих проміжках між годуваннями. Починає знижуватися вироблення харчових ферментів, починається анемічна гіпоксія. Найчастіше даний процес супроводжується дефіцитом заліза, дитина постійно хоче спати, він млявий, блідий і швидко втомлюється. Через порушення роботи імунної системи дитина часто хворіє.

Крім того, явними симптомами рахіту у дітей, які вимагають негайного лікування можуть бути карликовість, викривлення кінцівок, освіта рахитического тазу, краниотабеса (розм’якшення тім’ячка) і голубиної грудей. Крім того, може розширитися кінець трубчастої кістки (кістковий епіфіз), з’являються рахітичні чотки (кісткові нарости) і розширюється нижня частина грудини.

 • Залишкова стадія

Даний етап розвивається в тому випадку, якщо при наявності більш ранніх симптомів рахіту лікування не проводилося. Зуби і скелет деформовані, недорозвинені м’язи, недостатньо розвинена психомоторика, зростання невелике. Більшість із цих ознак зберігаються до кінця життя.

Методи діагностики

Раніше для діагностики рахіту проводили пробу Сулковича (визначали кількість кальцію в сечі), але тепер даний метод вважається необ’єктивним. Найбільш достовірним є аналіз плазми на вміст кальцію. Також проводиться лабораторний аналіз для визначення рівня метаболітів вітаміну D і кальцію, фосфору, лужної фосфатази і магнію в сироватці.

Крім того, дитині можуть призначити рентген передпліччя і гомілки, на яких буде видно знижену щільність кісткової тканини, розширення росткових зон і нечіткість хрящової тканини.

Під час діагностики визначають і ступінь рахіту:

 • Перша (легка) супроводжується максимум двома кістковими проявами (на голові, грудях або кінцівках), знижений тонус м’язів, але психомоторика не порушена.
 • Друга (середня) призводить до більш серйозних деформацій кісток гомілок, хребта, грудної клітки), проявляються збої в роботі внутрішніх органів і нервової системи. Починаються збої в психічному і моторному розвитку.
 • Третя (важка) характеризується численними і стійкими деформаціями кісток, сильним відставанням у розвитку і порушенням роботи кровоносної системи, ШЛУНКОВО-кишкового тракту, ЦНС, серцево-судинної і дихальної системи.

Методи лікування

Для лікування рахіту у дітей в першу чергу необхідно переглянути спосіб життя і режим харчування:

 • Щодня дитина повинна гуляти не менше 4 годин;
 • Приміщення, в якому найчастіше знаходиться малюк, повинно бути нормально освітленим і регулярно провітрюватися;
 • Влітку і навесні необхідно забезпечити максимальний вплив сонячних променів на шкіру, тому краще менше одягати дитину при теплій погоді;
 • До року немовляти бажано годувати грудним молоком, але якщо це неможливо, для годування треба використовувати спеціальні суміші;
 • Своєчасне введення прикорму також грає важливу роль в профілактиці рахіту. В якості першого прикорму краще давати дитині овочеве пюре з кабачка або брокколі;
 • У раціон необхідно включати якісне рослинне і вершкове масло;
 • Для зміцнення імунітету і нормалізації роботи нервової системи дитини треба регулярно купати в сольових і хвойних ваннах.

Крім того, існують медикаменти для лікування і профілактики рахіту:

Аквадетрим

Найпоширеніший сучасний препарат, який добре засвоюється кишечником, а його надлишки виводяться нирками, не завдаючи шкоди організму. Для профілактики Аквадетрим починають давати дитині вже з місячного віку (дозування визначається індивідуально за вагою, загальним станом і регіону проживання дитини). Для лікування дозування поступово збільшують. Найчастіше рекомендують щодня давати дитині по 6-10 крапель засобу протягом півтора місяців з подальшим поступовим переходом на профілактичні дозування.

Прийом Аквадетрима для профілактики необхідний восени і взимку, а для жителів північних районів – влітку.

Девисол, Відеїн, Вигантол

Всі ці препарати представляють собою масляні розчини, які використовують при наявності діатезу після застосування Аквадетрима. Однак, якщо у дитини є дисбактеріоз або проблеми з всмоктуванням, подібні препарати не призначають. Дані засоби використовують і для профілактики, але із-за деяких побічних ефектів перевагу віддають все ж Аквадетриму.

Поширені запитання батьків

У батьків часто виникають питання щодо профілактики та діагностики рахіту. Постараємося відповісти на найпоширеніші з них:

Як самостійно діагностувати рахіт?

При наявності хвороби дитина буде погано спати, почне здригатися при гучних і різких шумів, почне сильно потіти і швидко прокидатися. Знижується апетит і лисіє потилицю.

Можна використовувати сонце і кварц для профілактики?

Дані методи будуть дієвими лише при грудному вигодовуванні і регулярних прогулянках на свіжому повітрі, коли дитина отримує ультрафіолетове опромінення.

Існує ризик передозування вітаміном Д?

Дітям до року призначають не більше двох крапель водного розчину вітаміну Д в день, що не загрожує передозуванням.

При годуванні сумішшю з вітаміном Д, допускається скасування Аквадетрима?

В адаптованих молочних сумішах не міститься достатньої дози вітаміну Д, тому лікарські розчини потрібно давати обов’язково. Особливо це стосується дітей з надмірною вагою, недоношених немовлят і часто хворіючих дітей.

Може допомогти козяче молоко в профілактиці рахіту?

Це дуже поширена, але небезпечна помилка. У козячому молоці міститься велика кількість жирів. І хоча вони беруть участь у розщепленні вітаміну Д, їх високий вміст може викликати порушення роботи підшлункової залози. При розведенні молока втрачається його білкова поживність. Крім того, дітям до року категорично протипоказано молоко будь-яких тварин.

Діти на грудному годуванні більш схильні до рахіту. Чи це Правда?

Немає. Саме в грудному молоці міститься потрібну кількість легкозасвоюваного кальцію і фосфору.

чи Можна давати риб’ячий жир дітям старше року?

Останні дослідження показали, що риб’ячий жир менш ефективний при профілактиці рахіту, ніж сучасні розчини вітаміну D. Крім того, риб’ячий жир може викликати порушення роботи підшлункової залози.

Статтю про ознаки рахіту у немовлят також можна прочитати російською мовою: «Признаки рахита у грудничков, лечение, причины, стадии рахита у детей».