Водянка яєчка у хлопчиків, у новонароджених – лікування, ускладнення

Поява маленького малюка в будь-якій сім’ї – це буря самих приємних вражень та емоцій, які, на жаль, затьмарюються деякими нотками тривоги, пов’язаними зі станом здоров’я малюка.

Це і страх за його дихання, сон, купання, паніка при будь-якому чихові, зітханні або якомусь незрозумілому явищі. Кожна видима зміна кольору шкіри, форми органів здаються молодим батькам чимось дивним, і молоді батьки починають обстежувати кожну клітину тіла, приділяючи особливу увагу статевим органам.

І якщо у вашого богатиря на дотик мошонка здається злегка збільшеною і переважає синюшний відтінок, то, швидше за все причина проблеми – це водянка яєчка у новонародженого хлопчика.

Що таке водянка яєчка?

Об’ємне утворення мошонки або гідроцеле – це досить поширений прояв, при якому заповнюється рідиною оболонка одного або обох яєчок. Яєчка хлопчика до моменту його появи на світ знаходяться у нього всередині животика. Вже у новонародженого вони виявляються в мошонці, куди поступово переміщуються з часом. Але найчастіше, яєчко опускається вниз, захоплюючи з собою частину очеревини (плівковий вміст сполучної тканини, що вистилає зсередини порожнину животика).

Саме тому водянка є причиною збільшення мошонки в розмірах і на вигляд вона здається злегка припухлою в області паху. В принципі, таке відхилення не викликає особливого дискомфорту і вважається безболісним явищем.

Якщо у вашого малюка з’явилася припухлість в області мошонки і переважання червоного відтінку шкіри, а при торканні до неї він починає плакати і стає неспокійним, не зволікайте: терміново викликайте лікаря додому або зверніться до фахівця за місцем проживання. Водянка, як правило, присутня частіше у новонароджених хлопчиків. У старших дітей ймовірність розвитку водянки яєчка вже більш низька.

Класифікується дане відхилення по причинних чинниках в двох напрямах:

 • Гідроцеле – це вроджена патологія (формується до 3 років), яке може розвинутися у плоду ще в утробі матері, іноді визначається навіть в період вагітності за результатами ультразвукової діагностики.
 • Набута Водянка, яка може розвинутися під впливом провокуючих факторів – запальні процеси, травми паху, перекрут яєчка, пухлини яєчка, рідше пусковим механізмом може служити ускладнення після ГРВІ, паротиту, як післяопераційні наслідки грижосічення та інших операцій.

Вроджена водянка яєчка виявляється майже у кожного десятого новонародженого малюка, тобто у 9 % хлопчиків на 1 році життя, у чоловіків це лише один відсоток. У 90% випадків це одностороннє ураження, часто у хлопчиків пахова грижа супроводить цю патологію. В педіатрії (дитячої урології та хірургії) нерідко зустрічаються і такі патології мошонки, як скупчення лімфи в оболонках яєчка (лімфоцеле) і водянка сім’яного канатика (фунікулоцеле).

Основні причини водянки яєчка у новонароджених і хлопчиків старше

Розглянуте відхилення виникає у хлопчиків з ряду причин різного характеру. Вони в основному об’єднані на дві великі групи: вроджена група і набута.

Причини розвитку вродженої форми:

 • Загроза перебігу вагітності
 • Патологічний перебіг вагітності (внутрішньоутробна інфекція), хронічні захворювання жінки
 • Перитонеальний діаліз
 • Недоношений новонароджений
 • Родова травма
 • Генетичний спадковий фактор
 • Підвищений внутрішньочеревний тиск

Остання група частіше є результатом захворювань, які перенесла дитина:

 • запалення яєчків
 • пухлини яєчка і його придатків
 • запалення придатків яєчка (епідидиміт)
 • серцево-судинна недостатність та інші

Механічні фактори, що сприяють появі даного захворювання у хлопчиків:

 • дефекти черевної стінки
 • травма області мошонки
 • перекрут яєчка
 • результат післяопераційних ускладнень (грижосічення, варикоцелектомія та інші)
 • ураження лімфатичної системи та ін.

Таким чином, будь-яке механічне або запальне ураження можуть пошкодити анатомічну будову насінного канатика, а саме лімфовузлів, що супроводжується порушенням реабсорбції рідкої речовини з піхвової оболонки.

Слід зазначити, що не існує ніякого зв’язку між використанням підгузників (памперсів) і виникненням водянки яєчка у новонародженого (немовляти), а також у способі його використання (слід нібито піднімати яєчка вгору, а потім застібати підгузник). Справжні причини розвитку такої патології – глибокі внутрішні зміни, описані вище, але ніяк не зовнішні чинники.

Класифікація водянки

Гідроцеле може підрозділятися на два типи за станом наявності зв’язку водяночного мішка з порожниною живота:

Сполучена або первинна водянка – коли результатом відхилення є закриття піхвового відростка, при якому порожнини піхвової оболонки та черевного відділу між собою пов’язані.

Ізольована водянка – при даному типі порожнини піхвової оболонки яєчка і черевного відділу абсолютно не сполучаються між собою. Таким чином, рідинна речовина накопичується в оболонці яєчка і не може звідти нікуди переміститися.

Перша форма гідроцеле вважається небезпечнішою, оскільки ускладнюється розвитком пахової грижі. Адже через отриманий отвір може не тільки накопичуватися рідина, але і грижове утворення, яке є досить серйозним захворюванням, що вимагає термінового оперативного втручання.

Оскільки в лікарській практиці водянка яєчок зустрічається у 10% хлопчиків до року, не рахуючись при цьому патологією. Так як 8-9 випадків з 10 не потребують спеціального втручання з боку фахівців, і з часом минають самостійно, як тільки затягнеться пахове кільце.

Також водянку яєчка можна розглядати за двома видами, залежно від стану тиску рідинного вмісту всередині водянкової порожнини:

Напружена форма гідроцеле – при якій порожнина містить рідинну речовину, що знаходиться під сильним тиском.

Ненапряженная форма водянки яєчок – порожнина в даному випадку не знаходиться під тиском.

Порівнюючи ці дві форми слід зазначити, що при максимальному тиску паховий канал і черевна кишеня можуть розширитися, що ускладнить стан дитини з причини розвитку грижі в паху або розладів з кишечником.

Симптоми водянки яєчка у новонароджених і хлопчиків до 3 років

У переважній більшості випадків водянка яєчка не викликає особливих неприємних відчуттів у хлопчиків. Симптоми водянки яєчка у новонароджених виявляються передусім, оскільки молоді батьки постійно проводять гігієнічні процедури своїм малюкам. Перші видимі ознаки:

 • деяке збільшення мошонки в розмірах з однієї або двох сторін
 • припухлість в області паху

Якщо дитина може виразити свої відчуття, то з його боку частіше надходять скарги на біль, тяжкість або якийсь дискомфорт біля основи статевого члена.

Ускладнена форма перебігу водянки яєчок має наступні симптоми:

 • виражені больові відчуття
 • почервоніння мошонки
 • підвищення температури
 • озноб
 • нудота і блювота
 • загальне нездужання та ін.

На практиці зустрічаються серйозні випадки ускладнення гідроцеле з вини самого пацієнта, яким найчастіше є хлопчик-підліток. Причина в тому, що в силу свого віку вони нерідко соромляться розмовляти з батьками на цю тему, намагаючись приховати виникли проблеми зі здоров’ям. Внаслідок чого хвороба набуває запущену стадію. Тому намагайтеся розмовляти з дитиною про все, навіть на такі делікатні теми.

Як лікувати водянку яєчка?

Для того, щоб позбавити сина від такої напасті, як водянка яєчка, слід нанести візит до дитячого уролога, який призначить діагностичні заходи:

 • Трансілюмінація або діафаноскопія – просвічування мошонки пацієнта світловим джерелом.
 • УЗД – найпростіший метод, який за допомогою ультразвуку дозволяє зазирнути в структуру органів мошонки.
 • Метод лабораторних досліджень (аналіз сечі і крові) – метод виключення наявності супутніх патологій статевих органів.

Якщо встановлено діагноз водянки яєчка у хлопчика, лікування буде залежати від віку і скарг пацієнта. Консервативна тактика передбачає:

 • У новонароджених дітей – це постійне спостереження у лікаря-уролога у віці до 2 років.
 • У старших хлопчиків – це спостереження протягом 2,5-3 місяців, в результаті якого виявляється характер динаміки. При невтішному прогнозі призначається оперативне втручання.

Неконсервативний метод лікування (хірургічний) передбачає призначення операції хлопчикам до 2 років за такими показаннями:

 • наявність супутнього діагнозу – пахова грижа
 • періодична зміна розмірів мошонки від збільшення до зменшення
 • присутність постійного дискомфорту в області паху
 • приєднання інфекційного запалення

Якщо з часом стан погіршується, то єдине рішення при лікуванні водянки яєчок у хлопчиків – це операція. Існують наступні види хірургічних методів:

Операція Росса – застосовується при сполученій формі водянки, при якій внутрішнє пахвинне кільце вирізують і перев’язують.

Операція Бергмана – використовується при ізольованому вигляді гідроцеле. Перебіг цього процесу проходить шляхом вирізування внутрішньої оболонки яєчка максимально до основи, швами обшиваються її залишки, в деяких випадках потрібна установка дренажу і накладання тугої пов’язки.

Операція Вінкельмана – цей різновид методу використовується в даний час дуже рідко.

Операція Лорда – на відміну від методу Бергмана і Вінкельмана, при яких виводиться яєчко в рану, в цьому випадку хірургічне втручання менш травматично, оскільки піхвова оболонка гофрується на місці.

Як проходить операція – підготовка, наркоз, післяопераційний період

Перед хірургічним втручанням

Перед операцією дитина повинна бути абсолютно здоровою, після перенесеного напередодні ГРВІ, застуди, будь-якого захворювання необхідний час для відновлення, як мінімум місяць, інакше операція може ускладниться інфекційним процесом або пневмонією. Перед операцією обов’язковий контроль аналізів крові, сечі. Як мінімум за 6 годин до операції хлопчик не повинен ні їсти, ні пити.

При водянці яєчка у хлопчиків операція триває не більш 20-30 хвилин.

Яка анестезія може бути – місцева або загальна?

Загальна анестезія в будь-якому випадку є найгуманнішою, навіть враховуючи те, що при місцевому знеболюванні лікар контролює ситуацію, загальна анестезія більш краща і безпечна. Вона допомагає уникнути психо-емоційного стресу у дитини від виду хірургічних інструментів, специфічних запахів, звуків. Препарати, що вводяться хлопчику, швидко знімуть напругу малюка і викличуть розслаблення дитини, відсутність свідомості на період операції, неприємних спогадів у дитини не буде.

Зазвичай спочатку використовується маска з анестезіологічними газами, а коли дитина засне, їй встановлять внутрішньовенний катетер. Вся операція відбувається під контролем артеріального тиску і серцебиття. В кінці операції газ відключається і вже через кілька хвилин хлопчик опритомніє.

Після операції в клініці

Вже через кілька годин дитина зможе попити, а ближче до вечора поїсти. Зазвичай вже в цей же день можна залишати клініку або на наступний ранок. Спочатку дитина не буде відчувати біль, але при незначних больових відчуттях в подальшому можна використовувати НПЗЗ, такі як Ібупрофен або Парацетамол. А через кілька днів ранка не буде турбувати дитину зовсім.

Після операції – вдома

На кілька тижнів варто зменшити фізичну активність дитини, особливо якщо їй немає 5 років. Слід уникати дотиків до рани під уникнення кровотечі та інфікування, тому треба пояснити це дитині. На сьогоднішній день ушивання при будь-яких операціях робиться розсмоктуючими матеріалами, якщо немає, то через неділю слід відвідати хірурга для зняття швів. Протягом 2-3 днів після операції навколо ранки може бути почервоніння, це не страшно, але якщо це триває більше 3 днів – це привід для візиту до хірурга і може вказувати на інфікування рани. Митися дитина може, однак слід уникати намокання рани протягом тижня.

Ускладнення

Навіть після хірургічного втручання можливий розвиток ускладнень, вони бувають досить рідко:

 • Ускладнення анестезії – бувають вкрай рідко
 • Інфекційне ускладнення – також досить рідкісне явище, але воно легко купірується прийомом антибіотиків протягом 7-14 днів
 • Кровотеча – також рідкість, усувається створенням в області ранки тиску, в крайньому випадку хірургічним втручанням
 • Виникнення рецидиву водянки яєчок – якщо яєчка після операції розташовуються вище, ніж до неї, обов’язково зверніться за консультацією до вашого лікуючого уролога.
 • Зростання ризику безпліддя – якщо під час операції пошкоджуються сім’яні протоки або судини, що постачають яєчко, це може позначиться на репродуктивну функцію у подальшому, особливо при наявності будь-якої патології і у другого яєчка
 • Закріплення яєчка рубцями при сильному піднятті його вгору
 • Розвиток атрофії яєчок, як причина порушення системи кровообігу
 • Поява хворобливості і почуття дискомфорту в області паху

Щоб уникнути перелічених вище наслідків слід строго дотримуватися усіх рекомендацій дитячого уролога, регулярно обробляти статевий орган, підтримувати гігієну, зберігати спокій та уникати фізичних навантажень.

У всі часи багато фахівців урології вважають, що передумови для розвитку проблем з чоловічим здоров’ям та його репродуктивною системою закладаються в перші 5 років життя дитини, які можуть бути пов’язані не тільки з вродженими патологіями, але і з недотриманням правил особистої гігієни. Тому дуже важливо навчити сина правильно стежити за чистотою статевих органів.

Cтаття про водянку яєчка у хлопчиків також доступна російською мовою: «Водянка яичка у мальчиков, у новорожденных: лечение, осложнения».