Артроз колінного суглоба – лікування, профілактика

Гонартроз або артроз колінного суглоба – це незапальне захворювання внутрішньосуглобового хряща, прогресуюче дегенеративно-дистрофічне порушення його структури і функцій. Найчастіше воно виникає у жінок похилого віку, а також після травми коліна або стегна у професійних спортсменів навіть у молодому віці.

Багато хто вважає, що розвиток артрозу пов’язаний з відкладенням солей, однак, це не так, дійсно при артрозі можуть зустрічатися відкладення солей у зв’язковому апараті в сухожиллях, але причини артрозу колінного суглоба інші, вони пов’язані з порушенням структури і надходження живлення до внутрішньосуглобового хряща.

У цій статті ми розглянемо ті зміни, які відбуваються при артрозі колінного суглоба, лікування та профілактики, допомоги пацієнту при цьому серйозному захворюванні.

Що відбувається при артрозі суглоба коліна?

Суглобовий хрящ грає дуже важливу роль для руху людини – це міцна, пружна, гладка в нормі прокладка, функцією якої є забезпечення легкого ковзання кісток, що зчленовуються, один відносно одного, а також розподіл навантаження і амортизації при ходьбі людини.

Але при виникненні провокуючих факторів – травм, тривалих м’язових спазмів, порушення обміну речовин в організмі, при генетичній схильності, при регулярних надмірних навантаженнях тощо, хрящ стає шорстким, стоншується, як би висихає і навіть покривається тріщинами. При цьому замість м’якого ковзання відбувається сильне тертя, поверхні суглоба буквально чіпляються один за одного, починається перша ступінь артрозу, коли хрящ втрачає свої амортизаційні властивості.

Далі, процес дегенерації не зупиняється, а повільно прогресує, при зниженні амортизації, кістки поступово починають розплющуватися, як би збільшувати суглобовий майданчик, з’являються остеофіти – кісткові розростання, коли перероджена тканина збільшується, утворюючи нарости. Це вже друга ступінь артрозу, при цьому переродженню піддається і капсула, і сновальная оболонка суглоба, від нестачі руху і прокачування, структура колінного суглоба атрофується, суглобова рідина стає більш в’язкою, густою, слабшає і надходження поживних речовин до хряща, що ще сильніше погіршує стан.

Внаслідок стоншування хрящової прокладки, скорочується відстань між кістками, що зчленовуються, до 80%. Тому при ходьбі від виникаючого аномального тертя без амортизатора, руйнування суглоба починає стрімко наростати, швидко приводячи до третього ступеня артрозу колінного суглоба, симптоми при цьому у пацієнтів дуже яскраво виражені:

 • Ранкова скутість, болючість і в спокої, і при навантаженні
 • Біль при русі, особливо при спуску та підйомі по сходах
 • Людина починає кульгати, щадити хвору кінцівку
 • У тяжких випадках людина може пересуватися тільки з тростиною або милицями

При третьому ступені артрозу рухливість суглоба може знизитися до мінімуму, оскільки повноцінної хрящової тканини практично не залишається, тому ніякі супер препарати, мазі, ліки або чарівницькі методи не зможуть відновити втрачену хрящову тканину, і через деформації кісток неможлива нормальна робота суглоба. У цьому випадку можливо тільки оперативне лікування.

Методи лікування артрозу колінного суглоба

При консервативному терапевтичному медикаментозному лікуванні артрозу колінного суглоба дуже важливо проводити комбіновану терапію таким чином, щоб одночасно вирішити кілька завдань:

 • Перша умова лікування – якомога раніше встановити правильний діагноз. І чим раніше розпочато лікування, тим більше шансів успішного лікування і подовження періоду ремісії з найменшими наслідками та руйнуванням хрящової тканини
 • Необхідно приймати знеболюючі засоби за призначенням лікаря
 • Для прискорення відновлення хряща потрібно поліпшити його живлення
 • В області суглоба слід активізувати кровообіг
 • Зміцнити м’язи, що оточують хворий суглоб
 • Скоротити тиск на суглобові майданчики кісток, прагнути збільшити між ними відстань
 • Підвищити рухливість суглоба.

Тому до основних методів лікування артрозу колінного суглоба відносяться:

 • Прийом НПЗЗ
 • При артрозі колінного суглоба показані препарати – хондопротектори, які відновлюють хрящову тканину
 • Судинорозширювальні препарати, зігріваючі мазі і нестероїдних протизапальних кремів, мазей
 • Десенсибілізуючих лікарських засобів (Супрастин, Цетрин див. таблетки від алергії)
 • Проведення різних компресів на суглоб
 • Ін’єкції в суглоб
 • Мануальна терапія і фізіопроцедури
 • Виконання спеціального комплексу вправ
 • Санаторно-курортне лікування

Медикаментозне лікування артрозу колінного суглоба – мазі, препарати

Нестероїдні протизапальні засоби

Щоб усунути больові відчуття, а також зняти запалення, традиційно призначаються нестероїдні протизапальні засоби, оскільки при болях неможливо починати лікування. НПЗЗ на фармацевтичному ринку зараз представлені у великому асортименті, як у таблетованій формі, мазях, так і в ін’єкціях:

Целекоксиб – Целебрекс

Еторикоксиб – Аркоксія

Теноксикам – Тексамен

Німесулід – Найз, Нимулид, Ниміка

Напрксен – Налгезін

Мелоксикам – Моваліс, Артрозан, Мелоксикам

Кеторолак – Кетанов, Кетарол, Кеторолак

Кетопрофен – Артрозилен, Биструмкапс, Кетонал, Флексен

Ібупрофен – Бурана, Фаспик, Ібупрофен, Нурофен

Диклофенак – Вольтарен, Наклофен, Ортофен, Диклак

Слід розуміти, що ці засоби не лікують артроз колінного суглоба, а лише усувають деякі симптоми захворювання, тим більше володіють рядом побічних дій і тривале їх використання неприпустимо. Тривале їх використання небезпечно не тільки побічними ефектами, але доведено, що ці препарати не впливають на синтез протеогліканів, приводячи до зневоднення тканини хряща при тривалому впливі. Тому до прийому НПЗЗ слід ставитися дуже серйозно, використовувати тільки у випадках сильних болів. Беручи таблетку від знеболювання, пацієнт таким чином може поступово прискорювати процес руйнування суглоба. Більш детально про НПЗЗ, їх класифікації, протипоказання, побічні дії, можна дізнатися з нашої статті Уколи від болю в спині.

Препарати для відновлення хрящової тканини – таблетки, ін’єкції, креми

Звичайно, коли хрящова тканина вже сильно зруйнована, на 3 стадії хвороби Глюкозамін і хондроїтинсульфат, які відновлюють структуру і живлять хрящову тканину, використовувати для лікування артрозу колінного суглоба малоефективно. Але при 1-2 ступені розвитку артрозу – хондропротектори є найбільш необхідними, корисними препаратами для терапії.

Саме хондропротектори при артрозі колінного суглоба приносять найбільшу користь, у них практично немає протипоказань і вони дуже рідко дають побічні ефекти. Однак, дія їх різна, наприклад, глюкозамін стимулює природні механізми для відновлення хряща, як би запускає виробництво основних елементів хряща, що надалі оберігає їх руйнування.

Хондроітінсульфат має властивість нейтралізації ферментів, які роз’їдають хрящову тканину, і стимулює зростання білка-колагену, крім того, він сприяє насиченню хрящової тканини водою, збільшуючи здатність протеогліканів зберігати, утримувати воду.

Причому, більшість лікарів наполягають на комплексний вплив хондропротекторів і проведення декількох курсів на рік, оскільки одноразовий прийом або єдиний курс не приводить до бажаного результату. Крім того, не варто занадто перебільшувати можливості цих лікарських засобів при лікуванні артрозу, так, вони ефективні, але у випадках коли процес руйнування зайшов занадто далеко, виростити нову здорову хрящову тканину вже неможливо і сподіватися на хондопротектори не варто, при 3 ступені артрозу найчастіше допомагає тільки оперативне лікування.

Більш того, навіть при 1-2 ступені хондропротектори надають повільний вплив, призводять до поліпшення не відразу, тому потрібно не менше 2-3 курсів на рік. Також лікарі рекомендують дотримуватися наступних правил при використанні хондропротекторів:

 • Використовувати глюкозамін і хондроїтинсульфат в комплексі, а не окремо
 • Проводити курси 2-3 рази на рік, або півроки поспіль.
 • Під час проведення курсу дотримуватися дози – щоденна доза хондроітінсульфата – 1000 мг, глюкозаміну – 1500-1000 мг.

Хондроітин-представлений в аптечних мережах у вигляді таблеток, ін’єкцій та мазей:

 • в ампулах – Мукосат (300-500 грн. 5 ампул), Хондролон (800-900 грн), Артрадол (700 грн), Хондрогард (1100 грн.), Хондроїтит сульфат (300 грн), Хондролон (800грн)
 • в таблетках – Структум (близько 1000 грн), Хондроїтин (300 грн), Хондроксид (450 грн)
 • мазі, гелі – Хондроітин (80 грн), Хондроксид (300 грн)

Глюкозамін

 • в ін’єкціях – Дону (1100 грн.), Ельбона (700 грн)
 • в капсулах, пакетиках – Елластенга активний глюкозамін (120 капс. 2500 грн), Дону порошок (1200 грн), Стопартроз порошок (700 грн)
 • гель – Елластенга (400-500 грн)

Комбіновані препарати, до складу яких входить і глюкозамін, і хондроїтинсульфат:

 • в таблетках – Артра (600-1500 грн) Доппельгерц глюкозамін і хондроїтин актив капсули (300 грн), Терафлекс (700-1000 грн.), Глюкозамін і хондроїтин (250-300 грн.), Нейчез баунті комплекс (500 грн.), Кондронова капсули (350 грн), Жабий камінь хондопротектор сустамед (130 грн), Солгар (2000 грн.)
 • креми – Хонда (150 грн)

Судинорозширювальні препарати

При артрозі колінного суглоба, лікування медикаментами повинно доповнюватися і судинорозширювальними засобами. До них відносять Трентал – Агапурин (150-200 грн), Вазонид Ретард (300 грн), Пентоксифілін (60 грн), Трентал (160 -1000 грн), а також відомий Ксантинолу нікотинат, теонікол – ці засоби є досить корисними в комплексному лікуванні артрозу колінного суглоба, оскільки знімають спазм дрібних судин, покращують кровопостачання в суглобі, покращують доставку поживних речовин і усувають можливі судинні болі. Їх також необхідно приймати в комплексі з хондропротекторами.

Також, щоб поліпшити кровопостачання, якщо артроз не супроводжується синовітом (скупченням рідини), то лікар може порекомендувати використання зігріваючих мазей і рідин таких, як Еспол, Меновазин, Никофлекс-крем, Гевкамен – вони надають відчуття комфорту і тепла, рідко дають побічні ефекти.

Гімнастика при артрозі коліна

При артрозі колінного суглоба, лікування, препарати, гімнастика, мазі, компреси – все повинно призначатися тільки лікарем. Лікувальну гімнастику потрібно виконувати повільно, без ривків, підстрибувань, скручування суглоба, без присідань. Найкраще виконувати її вранці за 20 хвилин, лежачи або сидячи, по 10 повторень кожної вправи.

Завдання лікувальних фізичних вправ – це профілактика подальшого руйнування хряща, прогресування захворювання, уповільнити процес розвитку важкорухомості, підвищити кровопостачання в суглобі, розслабити м’язовий спазм, який викликає біль. Під час загострення хвороби займатися гімнастикою не можна.

 • Лежачи на спині, випрямити ноги, руки вздовж тіла – можна виконувати вправу велосипед, лише випрямляти ноги паралельно підлозі, робити кругові рухи стопами, або напружувати їх, рахуючи до 10, на видиху підтягти руками ноги до грудей, на вдиху повертаючись у вихідне положення, відводити вбік, ковзаючи по підлозі спочатку одну ногу, потім іншу.
 • Сидячи на стільці, ноги опущені – випрямляти ноги, при цьому згинаючи стопи, на 10 рахунків утримуючи таке положення, підтягувати по черзі кожне коліно до живота, підтримуючи руками і повертатися у вихідне положення.
 • Стоячи на підлозі з опорою об стіну виконувати махи вперед-назад по черзі кожною ногою.
 • Стоячи біля стільця – покласти одну ногу на стілець, вона повинна бути повністю випрямлена, у бік цієї ноги виконувати пружинячі рухи-нахили, спираючись руками на стегно, при цьому як би намагаючись розігнути ногу сильніше.
 • Лежачи на животі – поперемінно піднімати кожну ногу у випрямленому стані, утримуючи до 3 рахунків.
 • Сидячи на підлозі – розводити в сторони ноги, ковзаючи по підлозі, а також підтягувати коліна обох ніг до живота на видиху, а на вдиху повертатися у вихідне положення.

Фізіотерапія, лазер, мануальна терапія, компреси

Серед методів лікування артрозу колінного суглоба важливе значення має фізіотерапія, лікар може призначити такі види фізиотерапевтичного лікування – електрофорез, магнітолазерну терапію, лазеротерапію, УВЧ, фонофорез з гідрокортизоном, а також діадинамічні струми. Також дуже ефективно проведення різних видів масажу, голковколювання, курсів мануальної терапії.

При артрозі колінного суглоба, лікування місцевими засобами, такими, як медична жовч, Бішофіт або Димексид також володіє певним ефектом. Бішофіт має знеболюючу, зігріваючу і протизапальну дію. Аналогічними властивостями володіє й медична жовч. Що стосується Димексиду – цей лікарський засіб дуже активно використовується при багатьох захворюваннях, оскільки дійсно проникає через шкіру і володіє виражениою розсмоктуючою дією, знижує запалення, покращує обмін речовин в місці нанесення компресу.

Крім перерахованих методів медикаментозного лікування артрозу, щоб максимально уповільнити руйнування хрящової тканини, пацієнтові слід дотримуватися масу правил і вводити обмеження у своє життя: контролювати вагу, оскільки зайва вага збільшує навантаження на уражений суглоб, уникати важких навантажень, але в той же час займатися лікувальною фізкультурою, носити зручне взуття, краще зі спеціально підібраними устілками, користуватися тростиною для полегшення руху.

При виражених дегенеративно-дистрофічних змінах при артрозі колінного суглоба, лікування консервативними способами малоефективно. Тому при обмеженні працездатності, сильних больових синдромах, рекомендується хірургічна операція – ендопротезування.

Cтаттю про артроз колінного суглоба також можна прочитати російською мовою: «Артроз коленного сустава: лечение, профилактика».