Перші ознаки раку грудей

Рак молочних залоз – онкологічне захворювання, яке при своєчасній діагностиці та адекватному лікуванні на сьогоднішній день може мати сприятливий прогноз і надовго продовжити повноцінне життя жінки. Однак, підступність злоякісної пухлини не тільки грудей, але і будь-якої іншої локалізації, полягає в тому, що як раз на нульових, перших стадіях захворювання, коли дуже ефективно лікування, помітити ріст пухлини, яка починається, самій пацієнтці вдається вкрай рідко, оскільки яскравих симптомів початковій стадії раку грудей немає. Якщо жінка починає відчувати болі, помічає ущільнення в грудях, болючість лімфатичних вузлів – це найчастіше вказує на більш пізню стадію онкології.

В Україні завдання ранньої діагностики онкологічних захворювань, чомусь не є пріоритетним напрямком в медицині. Часто застаріле обладнання, відсутність кваліфікованих вузьких фахівців в поліклініках, черги, і як наслідок колосальна витрата сил, часу і коштів зупиняє багатьох жінок. Щорічне обстеження молочних залоз роблять лише деякі жінки, що піклуються про своє здоров’я.

Страх знайти у себе тривожні ознаки раку грудей, нестача часу, відсутність уваги до свого організму, не бажання думати про погане, шукати у себе симптоми хвороб іноді призводять до того, що жінка звертається до медичної допомоги занадто пізно. Страшно має бути від можливого ризику знаходження пухлини вже на запущеній стадії хвороби, а не від імовірності її виявлення в самому початку, з сприятливим прогнозом і найменшими втратами.

Ознаки раку молочних залоз:

 • Наявність ущільнень, припухлості в молочній залозі, на соску.
 • Деформація форми грудей, зміна обрисів або структури залози
 • Втягнення соска, наявність жовтих або кров’янистих виділень із соска
 • Біль і неприємні відчуття в одній з грудей
 • Шкіра грудей в одному місці може втягуватися або зморщуватися, лущитися
 • У положенні піднятої руки може з’явитися ямочка на невеликій ділянці шкіри
 • Збільшення пахвових лімфатичних вузлів, припухлість плеча і пахвової тканини

При виявленні яких-небудь змін в грудях, не варто панікувати, оскільки понад 50% жінок мають різні зміни в молочних залозах і не факт, що це є 100% онкологічним процесом. При підозрілих перших ознаках раку грудей слід негайно звернутися в спеціалізовану клініку для уточнення діагнозу.

Методи ранньої діагностики раку молочних залоз:

 • МамографіяСамодіагностика – найкращий спосіб контролю над можливими змінами в молочних залозах, це проста процедура, яка займає не більше півгодини і яку слід проводити тільки 1 раз в місяць. Тривожно ощупувати себе кожен день однозначно не варто, оскільки різницю у можливих змінах виявити при частому обстеженні важче. Огляд молочних залоз слід проводити на 7-10 день менструального циклу. Щоб зручніше, легше і результативніше була самодіагностика, необхідно вести щоденник, де записувати свої спостереження, все підозріле і незвичайне. Найчастіше саме сама жінка виявляє у себе перші ознаки раку грудей.
 • Лікарський огляд, гінеколога, мамолога
 • Рентген грудної клітки
 • Узд молочних залоз, печінки, органів черевної порожнини
 • Мамографія, МРТ

Як правильно проводити самообстеження молочних залоз:

Щоб провести якісне самообстеження грудних залоз слід приготувати крем для рук, розташуватися на зручному ліжку, взяти велике дзеркало, а також забезпечити максимальне освітлення. Іноді жінці зручніше проводити огляд у ванній кімнаті, намиленими руками або спеціальними рукавичками, які продаються в аптеках у наборах для обстеження молочних залоз.

 • Жінка повинна завжди уважно оглядати ліфчик з внутрішньої сторони на предмет знаходження виділень з грудей, на тканині білизни це може залишатись у вигляді сухих кірок, жовтих або коричневих плям.
 • Починати огляд слід з візуальної оцінки розмірів, форми грудей в порівнянні з попереднім оглядом, при цьому слід рівно стояти з опущеними вниз руками.
 • Потім завести руку за голову, уважно стежачи за рівномірністю пересування залози. Якщо заліза піднімається з затримкою або при піднятті обох рук одна заліза зміщується в сторону, якщо при зміні положення утворюється западина або опуклість, змінюється сосок, з’являються виділення та ін. відхилення – це сигнали про те, що слід провести планове діагностичне обстеження молочних залоз.
 • Уважно розглянути стан шкіри грудних залоз, вона повинна бути без будь-яких пропухлостей, виразок, видимих випинань. До будь-якої висипки і стійкого почервоніння, попрілості і апельсинової кірки на шкірі варто поставитися серйозно.
 • Руками, намазаними кремом або намиленими милом, стоячи, необхідно обстежити кожну з грудей протилежною рукою. Промацування слід проводити подушечками пальців круговими пружинячими рухами. Спочатку слід лише злегка промацувати поверхню під шкірою, не сильно натискаючи на залозу. Після того, як у верхніх шарах нічого не виявлено, можна посилити натиск, поступово промацуючи тканини «шарами» до самих ребер. Слід оглянути таким чином повністю всю грудну залозу , особливо приділити увагу пахвовій западині. Тут знаходяться лімфатичні вузли, збільшення і болючість яких є симптомом несприятливих змін в організмі жінки.
 • Далі слід провести ретельний огляд сосків. Порівняйте форму, колір сосків, а також уважно розгляньте соски з метою виявлення яких-небудь плям, намокань, тріщин або виразок. Промацувати треба і сам сосок, і тканини навколо нього, також потрібно обережним рухом стиснути сосок, щоб переконатися, що немає ніяких виділень з нього. Якщо виділення з’явилися, то слід визначити і записати які вони за консистенцією, кольором і в якій кількості з’явилися при натисканні.
 • Варто також повторити обстеження в лежачому положенні, намагаючись при цьому не втратити жодної ділянки молочної залози.

Самодіагностика дуже важлива для своєчасного виявлення різних порушень у жіночому організмі, ознаків раку молочних залоз, причому це робити і не складно, і не довго. Якщо в порівнянні з минулим оглядом жінка виявила підозрілі ділянки в молочних залозах, не слід відкладати візит до фахівця. Мамолог або гінеколог може диференціювати «знахідку», визначити, уточнити діагноз, направити пацієнтку на додаткові обстеження.