Причини виділень з молочних залоз

Виділення рідини з молочної залози є однією з кардинальних ознак розвитку захворювання в ній, за винятком, мабуть, вагітності. При появі будь-яких виділень з грудей необхідно як можна швидше обстежитися і пройти відповідне лікування.

Слід зазначити, що дана ознака може бути не тільки патологічним симптомом у жінок, а ще й у чоловіків. Тому поява дивних виділень з грудних залоз повинна насторожити і жінку, і чоловіка.

Фактори, що призводять до появи виділень

Виділення з молочної залози: причини численні і різноманітні.

До них можна віднести безліч факторів:

 • гормональний дисбаланс, що призводить до галактореї
 • носіння здавлюючої нижньої білизни
 • ектазія молочних протоків
 • злоякісне новоутворення молочної залози
 • запалення молочної залози
 • оральна контрацепція
 • період виношування плоду
 • внутрішньопротокова папілома
 • прийом деяких лікарських препаратів, зокрема антидепресантів (амітриптиліну)
 • мастопатія
 • травма грудей

Будова молочної залози

Молочна залоза являє собою парний орган, основним завданням якого є лактація, тобто виділення молока під час грудного вигодовування. Більшу частину тканин молочної залози становить залозиста (паренхіма). У кожній молочній залозі є 15 – 20 часток, які розділені сполучнотканинними перегородками. У свою чергу, кожна частка складається з часточок, а останні з альвеол. Від кожної частки з центру по напрямку до соска відходить молочний проток, по якому виділяється молоко. Під час вагітності залозиста тканина розростається, що є необхідним заходом у підготовки до лактації. Трохи нижче середини молочної залози розташований сосок, оточений більш темною шкірою. Соски і навколососкові простори у молодих жінок і дівчат – ніжно-рожевого, а у тих, що народжували – темно-бурого кольору. Навколососкові альвеоли і соски покриті дуже вразливою шкірою, що особливо важливо враховувати при вагітності та під час грудного вигодовування (високий ризик тріщин і інфікування сосків).

Захворювання, при яких спостерігаються виділення з молочної залози

 • Галакторея

Причини виділень з молочних залозГалакторея – це мимовільне витікання молока або молозива у вагітної жінки чи після припинення годування груддю періодом 5 місяців і більше з молочної залози. Молоко утворюється під дією певних гормонів, зокрема пролактину. Галакторея може спостерігатися і у чоловіків, так як пролактин в їх організмі теж синтезується. Причини галактореї різноманітні, це може бути пухлина гіпофіза (пролактинома), травми або новоутворення гіпоталамуса, захворювання щитовидної залози, надниркових залоз або яєчників, ниркова і печінкова недостатність, стрес і багато іншого. Якщо причина мимовільного закінчення молока не встановлена, говорять про ідіопатичну галакторею. Головною ознакою синдрому є білі виділення з грудей. У жінок крім виділень відзначається порушення менструального циклу, гірсутизм (надмірне зростання волосся), поява акне, зниження статевого ваблення. Лікування галактореї полягає в терапії основного захворювання. При ідіопатичній галактореї призначається бромкриптин, який знижує синтез пролактину.

 • Ектазія молочних протоків

Прогресуюче розширення молочних протоків з подальшим їх запаленням призводить до такого захворювання, як ектазія молочних протоків. З’являються густуваті і липкі виділення з грудей. Найчастіше це коричневі виділення з молочної залози. Дане захворювання зустрічається у жінок пременопаузального віку. Лікування передбачає призначення теплих компресів на груди і прийом нестероїдних протизапальних препаратів (індометацин), в деяких випадках потрібне проведення антибіотикотерапії. У складних ситуаціях проводять хірургічне видалення молочного протоку.

 • Мастит

Гостре інфекційне захворювання грудей, або мастит, як правило, зустрічається під час грудного вигодовування. Захворювання протікає гостро, грудь набухає, стає різкоболючою, шкіра молочної залози – гиперемірованою. Відзначається значне підвищення температури до 39 градусів, зелені виділення з молочної залози виникають внаслідок домішки гною. Причинами маститу можуть бути неправильне зціджування грудей і розвиток лактостазу, тріщини соска і недотримання правил гігієни. При прогресуванні процесу мастит переходить в абсцедуючу форму, стан жінки погіршується. Лікування спрямоване на відмову від годування ураженою груддю, призначення антибіотиків і дезінтоксикаційної терапії. При розвитку абсцесу молочної залози проводять хірургічний розтин гнійника.

 • Травма грудей

При сильній травмі грудей в ній з’являються біль і кров’янисті виділення з грудних залоз. У міру загоєння виділення стають жовтуватого кольору або прозорими.

 • Фіброзно-кістозна мастопатія

Ознаками мастопатії крім виділень з грудей, є біль, що з’являється в другій фазі менструального циклу. Жовті виділення з молочної залози також пов’язані з фазою менструального циклу і зникають з початком менструації. Лікування захворювання полягає в призначенні дієти, гормональних та вітамінних препаратів.

Приклад: зі скаргами на болі в молочній залозі і виявлене утворення в ній до мене звернулася сусідка. Дійсно, при пальпації прощупувалося щільне, з чіткими кордонами утворення розміром з долоню. Крім цього, при натисканні на сосок з’явилися жовтуваті виділення. Як з’ясувалося, у жінки друга фаза менструального циклу, що наводило на думку про мастопатію. Остаточно діагноз підтвердився після менструації, коли грудь стала м’якою, а виділення з соска зникли.

 • Рак молочної залози

Злоякісна пухлина молочної залози має досить характерну симптоматику. Зовні відзначається лущення і почервоніння шкіри, вона набуває вигляду лимонної кірки, може бути гарячою на дотик. При пальпації в грудях відзначається щільне, з нерівними межами утворення і збільшення пахових лімфовузлів. Також змінюється форма соска, він втягується, і з’являються темні виділення. Лікування раку молочної залози тільки оперативне.

Приклад: до мене звернулася на прийом жінка зі скаргами на біль у правій молочній залозі. Пальпація нічого не дала. Пухлину я не визначила, зовнішній вигляд грудей був не змінений. При зборі анамнезу виявила травму грудей близько 2 тижнів тому. На всякий випадок відправила пацієнтку в онкодиспансер до мамолога. Яке ж було моє здивування, коли у неї діагностували рак. Біль у молочній залозі при раку виникає в саму останню чергу, коли в наявності всі інші ознаки.

Виділення з молочних залоз при вагітності

Вагітність і виділення з грудей не таке вже рідкісне явище. Як правило, вони жовтуватого або молочного кольору і є ні чим іншим, як молозивом – передвісником молока. В період виношування плоду молочні залози активно збільшуються в об’ємі за рахунок розростання залозистої тканини під дією інтенсивного вироблення пролактину.

Зазвичай з’являється молозиво напередодні пологів, але може почати вироблятися і раніше, на 22 – 24 тижні. Після пологів молозиво через 2 – 3 дні замінюється синтезом молока. Порівняно з молоком, молозиво – більш калорійна їжа, і містить більше антитіл, які дуже необхідні дитині в перші дні життя. Дуже важливо під час появи виділень з грудей під час вагітності дотримуватися правил особистої гігієни і стежити за станом сосків.

Необхідно не менш двох разів на день обмивати груди кип’яченою водою і витирати насухо. Також корисні для сосків повітряні ванни, що є профілактикою тріщин у післяпологовому періоді. В якості прокладок для грудей рекомендується використовувати стерильні ватні диски, які вільно продаються в аптеці.

Виділення з грудей у нормі

Існує 2 ситуації, коли прозорі виділення з молочних залоз є нормою. По-перше, це один – два дні до початку менструації, а по-друге, статеве збудження, стимуляція сосків і оргазм. Під дією окситоцину, який виробляється під час стимуляції сосків, відбувається скорочення молочних протоків і з’являються (одна – дві краплі) рідини.

Cтаття про причини виділень з молочних залоз також доступна російською мовою: «Причины выделений из молочных желез».