Остеохондроз шийного відділу хребта: симптоми, лікування, вправи, препарати

В нинішній час шийний остеохондроз зустрічається все частіше у людей, що досягли 25-річного віку. Проблеми, пов’язані з остеохондрозом, виникають в шийному відділі, ніж в інших частинах хребта. Важливість даної теми не можна упускати з виду.

Ми розповімо про способи лікування остеохондрозу шийного відділу, а також фактори, які викликають хворобу.

Остеохондроз шийного відділу хребта є ураження міжхребцевих дисків, яке прогресує і має дегенеративно-дистрофічний характер. Хвороба зачіпає не тільки самі диски, але і хребці і суглоби, що знаходяться в даному відділі хребта.

Причини виникнення

Дегенеративні зміни при шийному остеохондрозі виникають у разі, якщо на хребет виявляється підвищена навантаження. Це призводить до спазмів м’язів і порушення току крові. Також існують фактори, що впливають на міжхребетні диски в шийному відділі, у них з’являються кісткові розростання, і змінюється сама структура хребців і суглобів між ними.
Остеохондроз шийного відділу можуть викликати такі чинники:

 • Відхилення в розвитку відділу хребта
 • Зайву вагу
 • Сидяча робота, знижена рухова активність
 • Спадкова схильність до хвороби
 • Аномалія в обміні речовин організму
 • Підвищені фізичні навантаження
 • Перенесені раніше травми
 • Наявність сколіозу і неправильна постава
 • Емоційні перевантаження і нервове напруження
 • Неправильне положення тіла в побуті
 • Регулярне напруження спини і шиї, через особливих умов праці (напружений стан хребта в сидячому положенні).
 • Слабка фізична підготовка

Ступені прогресування хвороби

Ступінь остеохондрозу шиї можна визначити виходячи з скарг пацієнта. Поняття ступеня не варто плутати зі стадіями шийного остеохондрозу. Далі мова піде безпосередньо про ступені розвитку хвороби.

Остеохондроз шийного відділу хребта симптоми, лікування, вправи, препаратиПерша

Хворобливі прояви мінімальні, хворий відчуває слабкий біль у шиї. Дискомфорт посилюється при русі, а під час огляду помітно незначне напруження м’язів.

Друга

Біль посилюється, віддає в плече і руку. Це процес пояснюється скороченням нервових корінців і висоти дисків хребта. Хворобливі відчуття посилюються, якщо пацієнт повертає голову або здійснює нахили. У деяких випадках друга ступінь також супроводжується зниженням працездатності, слабкістю і головним болем.

Третя

Біль регулярна і сильно віддає в руку і плече. Німіють і слабшають руки, так як відбувається формування грижі міжхребцевих дисків. Турбує запаморочення і слабкість. Під час клінічного огляду пацієнт відчуває біль при пальпації шиї, а рухливість шиї сильно обмежується.

Четверта

Міжхребцевий диск повністю руйнується з подальшим заміщенням сполучної тканини. Порушується координація, пацієнт скаржиться на шум у вухах, посилюються запаморочення, такий прогрес хвороби характеризується залученням в процес шийного остеохондрозу – хребетної артерії, яка насичує мозочок і потиличну частку головного мозку.

Ознаки хвороби

Симптоми шийного остеохондрозу не походи на ознаки хвороби, які виникають в інших відділах хребта. Ця пояснюється тим, що хребці шийного відділу розташовані дуже близько, а міжхребцеві диски невисокі, що в кінцевому результаті призводить до патологій. Також в шийному відділі проходить стискання нервових корінців і спинного мозку.

Найпопулярніші ознаки хвороби включають:

 • Слабкість рук виникає із-за ушкодження корінця, який складається з рухових нервів, що відповідають ха верхні кінцівки.
 • Больовий синдром може різне розташування: в шиї, потилиці, плечі або руці. Залучення в болісний процес корінця нерва, що іннервує верхню кінцівку призводить до розширення локалізації болю в плече і руку. Болі в потиличній області голови з’являються з-за спазму м’язів шиї, що кріпляться до потиличної кістки, та порушенням кровотоку в даній області.
 • При рухах голови з’являється хрускіт, так як в хребцях утворюється кісткова тканина і суглоби між ними пошкоджуються.
 • Руки втрачають чутливість також із-за ушкодження корінця, що відповідає за рухи рук.
 • Порушення координації, слабкість, запаморочення при прогресуванні хвороби, яка починає зачіпати хребетної артерії. Шийний остеохондроз прогресує, що тягне за собою утворення фіброзної тканини, зміщення хребців, порушення кровообігу в артеріях, тому потилична частка мозку та мозочок не отримує достатньо крові.
 • Німіє язик, порушується зір і слух, так як потилична частка головного мозку, його стовбура і мозочка отримує недостатню кількість кисню і поживних речовин з кров’ю.

Діагностичні методи

Для визначення хвороби пацієнту проводять такі обстеження:

 • Рентген. Є малоефективним методом визначення захворювання, особливо на останніх стадіях хвороби.
 • Комп’ютерна томографія. Дані обстеження показують всі зміни в хребцях, але складність може полягати у визначенні розміру і факту наявності гриж міжхребцевих дисків. Крім того, КТ не дозволяє визначити стискання гриж спинного мозку.
 • МРТ. Найбільш інформативний метод діагностування стадії шийного остеохондрозу. Під час діагностування відмінно видно кісткові структури, міжхребцеві грижі, їх розмір і напрямок росту.
 • Ультразвукове дуплексне сканування застосовується при можливих підозри на порушення току крові в хребетних артеріях. Застосування даного методу дозволяє визначити, чи присутній зменшення швидкості кровотоку, і які є перешкоди для нормального струму крові.
Рентгенологічні стадії шийного остеохондрозу
 • Перший – невеликі зміни в хребцях, шийний вигин згладжується.
 • Друга – хребці стають нестійкими і зміщуються, виникає невелике зміщення висоти міжхребцевого диска.
 • Третя – висота міжхребцевого диска знижується на чверть відносно диска розташованого вище, міжхребетні суглоби деформуються, з’являються задні кісткові вирости (остеофіти), скорочуються міжхребцеві отвори і звужують хребетний канал, в якому розташований спинний мозок і його канали.
 • Четверта – суттєві зміни у висоті міжхребцевого диска і суглобах хребта, величезні задні остеофіти, помітне зменшення отворів між хребцями і хребетного каналу з наступним утворенням мієлопатії.

Лікування шийного остеохондрозу

Для лікування остеохондрозу шийного відділу хребта використовують традиційні клінічні методи, фізіотерапію, масаж пошкодженої зони хребта. Крім того, дуже ефективною є лікувальна гімнастика. Для лікування шийного остеохондрозу використовують наступні види ліків:

Група препаратів Терапевтичний вплив Назва препарату
НПЗЗ Знижують больові відчуття, знімають асептичне запалення і набряк корінця потерпілого нерва. Кетанов, Вольтарен (див. уколи від болю в спині
Препарати з вітамінів В Покращують метаболізм у нервових тканинах. Мільгамма, Юнигамма (див. вітаміни В уколах)
Препарати, що поліпшують кровообіг і властивості крові Поліпшується струм крові, харчування нервових корінців Трентал, Зуфіллін
Хондропротектори Відновлюють хрящову тканину і міжхребетні диски. Терафлекс, жабий камінь, Доппельгерц.
Міорелаксанти Ліквідують спазми м’язів Сирдалуд, Тізалуд.

Всі представлені препарати потрібні лише для загального ознайомлення, а як правильно лікувати шийний остеохондроз може підказати тільки лікар.

Лікування шийного остеохондрозу з допомогою фізіотерапії

Електрофорез із застосуванням лікарських засобів Дія електричного струму сприяє потраплянню препаратів в потрібне місце. Електрофорез роблять із застосуванням новокаїну для знеболювання, а також з зуфиллином для поліпшення кровотоку.
Ультразвук Надає знеболюючих ефект, знімає запалення, а також покращує обмін речовин в шийному відділі.
Магнітотерапія За рахунок зняття набряків тканини володіє знеболюючою функцією.
Лазеротерапія Світловий вплив лазера сприяє протизапальному процесу і покращеному кровообігу.

Лікувальна фізкультура

При шийному остеохондрозі ЛФК повинно проводитися тільки поза загострення хвороби. Найвища ефективність даної методики в період одужання. Комплекс ЛФК повинен проходити при відсутності хворобливих відчуттів і дискомфорту. Нижче наведений список з п’яти ефективних вправ.

Перший Положення пацієнта: лежачи на животі і упираючись руками в підлогу, починайте піднімати голову і верхню частину тіла. Спина при цьому повинна бути прямою. Потрібно залишатися в цій позиції кілька хвилин, а потім повільно опуститися на підлогу. Вправу повторюють 2-3 рази.
Другий В положенні на животі руки витягають уздовж тіла, при цьому повертаючи голову вліво. При цьому потрібно намагатися дотягнутися вухом до підлоги. Потім так само потрібно повернути голову вправо. Вправу повторюють по 6-7 разів в кожну сторону.
Третє Сидячи потрібно зробити вдих, при цьому намагаючись нахилятися вперед. Голову слід тягнути до грудей, а на видиху прийняти вихідне положення і закинути голову. Повторити 10-15 разів.
Четверте Сидячи на стільці необхідно докласти руки до чола, чинячи тиск руками на лоб, а лобом на долоні. Тривалість вправи становить 30 секунд. Для досягнення терапевтичного ефекту потрібно робити 2-3 підходу.
П’яте Потрібно по черзі здійснювати обертання голови в одну й іншу сторону (по 10 в кожну). Важливо, що при виконанні вправи пацієнт не повинен відчувати запаморочення. Якщо воно все-таки виникло, гімнастику припиняють.

Найпоширеніші питання про остеохондрозі

Можна проводити операцію?

Хірургічне втручання доцільно лише в тому випадку, якщо консервативне лікування виявилося неефективним, а хворобливі відчуття і ознаки пошкодження нервових корінців зберігаються. В інших випадках операцію не призначають.

Яка тривалість прийому нестероїдних протизапальних препаратів?

Більшість сучасних протизапальних препаратів негативно впливають на слизову оболонку органів травлення. Регулярний і тривалий прийом не рекомендується. Під час прийому даної групи ліків потрібно строго дотримувати рекомендації лікаря, тривалість прийому ліків може бути індивідуальна, щодо стадії розвитку остеохондрозу, скарг хворого та інших хвороб.

Наскільки дієві хондропротектори?

Поки немає доказів ефективності або неефективності цих препаратів. Найчастіше при лікуванні хвороби не змінюють вибрані спочатку препарати.

Як краще приймати вітаміни – в уколах або таблетках?

Ці препарати засвоюються абсолютно однаково. Враховуючи частоту ускладнень і болючість ін’єкційного введення, вітаміни В краще приймати в таблетках.

Які заходи потрібно приймати поза загострення?

Потрібно регулярно займатися лікувальною фізкультурою, відвідувати масажний кабінет і обмежувати навантаження шийного відділу.

Cтаття про остеохондроз шийного відділу хребта також доступна російською мовою: «Остеохондроз шейного отдела позвоночника: симптомы, лечение, упражнения, препараты».