П’яткова шпора – симптоми, лікування народними засобами

Багато з Вас чули про «п’яткову шпору», але чи знаєте Ви чому вона з’являється? Які фактори ризику існують? Які симптоми і лікування п’яткової шпори? Все це описано нижче.

«П’яткова шпора» або плантарний фасцит – захворювання, що характеризується асептичним запаленням п’яткової фасції, з подальшим кальцинозом і розростанням остеофітів.

Плантарний фасцит може розвинутися в будь-якому віці, але в більшості випадків він зустрічається серед літніх людей.

Чому з’являється п’яткова шпора – причини виникнення

П’яткова фасція – це щільне утворення із сполучної тканини, одним кінцем вона прикріплена до пяточного горба, іншим – до голівок плеснових кісток. Ця фасція відіграє важливу роль у формуванні й утриманні зводу стопи. Ця невелика ділянка сполучної тканини витримує колосальне навантаження протягом життя. З часом і під впливом деяких провокуючих факторів, на фасції утворюються мікроскопічні надриви, тріщини, найчастіше вони гояться самостійно.

Але при великій кількості таких надривів відбувається асептичне (без приєднання мікробної флори) запалення п’яткової фасції. Запалена фасція ущільнюється, поступово в ній відбувається відкладення солей кальцію – кальциноз. П’яткова кістка, точніше клітини кісткової тканини, реагують на локалізований поруч запальний процес, починається розростання кісткової тканини, утворюються кісткові вирости – крайові остеофіти. При п’ятковій шпорі, симптоми і лікування захворювання посилюються при наявності додаткових провокуючих факторів.П'яткова шпора

Фактори, що підвищують ризик розвитку плантарного фасциту:

 • Надмірна вага
 • Носіння високих каблуків
 • Носіння дуже низьких каблуків або взуття на плоскій підошві (оптимальний каблук 2-4 см)
 • Поздовжня плоскостопість в анамнезі
 • Наявність подагри
 • Деформуючий остеоартроз великих суглобів
 • Захворювання хребта
 • Надмірні фізичні навантаження (професійні спортсмени, частіше легкоатлети, штангісти)
 • Підвищення тонусу в литкових м’язах

Симптоми п’яткової шпори

Головний і основний симптом п’яткової шпори – це біль. Біль локалізується в області п’яткової кістки, з’являється і посилюється при ходьбі, після фізичного навантаження або тривалого стояння. Часто зустрічаються «стартові болі» – це болі, що виникають після того, як людина тривалий час відпочивала чи перебувала у стані спокою.

Характер болю – гострий, колючий, часто його описують «ніби цвях у п’яті». Інтенсивність болю – середня або висока. Переважно проявляється вранці або вдень. Часто можна визначити хворого на цю недугу по вимушеній ході, люди, які страждають плантарним фасцитом бережуть хвору ногу, намагаються не ступати на п’яту цієї ноги, для полегшення болю можуть користуватися тростиною.

Діагностичні методи

1. Опитування пацієнта і збір анамнезу – уточнюється характер, інтенсивність болю, частота і час його появи, фактори, які провокують виникнення або посилення больових відчуттів.

2. Фізикальний огляд – оглядається звід стопи, пальпується болюча ділянка, вимірюється площа болючої зони, встановлюється наявність або відсутність обмежень рухів у стопі.

3. Інструментальні методи дослідження:

 • Рентгенографія стопи – на знімку відмінно візуалізується кістковий виріст на п’ятковій кісткі. При даному методі діагностики можна виключити інші патологічні процеси в стопі, наприклад, артроз поряд розташованих суглобів або перелом п’яткової кістки.
 • МРТ (магнітно-резонансна томографія) – метод, з допомогою якого можна побачити не тільки кістки стопи, але і прилеглі м’які тканини (зв’язки, сухожилля).
 • УЗД (ультразвукове дослідження) – візуалізація при цьому способі менш чітка, але УЗД допомагає у разі, якщо інші методи діагностики протипоказані і при контролі ефективності лікування, так як його можна проводити набагато частіше МРТ та рентгенографії.

Методи лікування п’яткової шпори

Існує кілька типів лікування плантарного фасциту:

Немедикаментозне лікування

Метою цих методів є зменшення травматизації фасції. Досягти її можна за допомогою ортопедичних устілок або використовуючи спеціальні м’які вкладиші під п’яту, в центрі яких є поглиблення.

Медикаментозне лікування

Основною групою препаратів є НПЗЗ (нестероїдні протизапальні засоби). Ці ліки дозволяють зменшити больові відчуття і зняти запалення в п’ятковій фасції. Як правило, призначають диклофенак, ібупрофен або їх аналоги. НПЗЗ не можна застосовувати часто і довго, так як вони мають багато побічних дій (див. уколи від болю в спині). Тому рекомендується використовувати зовнішні засоби. Різні гелі та мазі зі знеболюючим ефектом можна застосовувати постійно протягом тривалого часу (див. мазі від болю).

При неефективності зовнішніх засобів і НПЗЗ застосовують гормональні засоби. При внутрішньовенному введенні або пероральному прийомі вони володіють загальною дією на організм і великою кількістю побічних реакцій, тому їх застосовують місцево. В область п’яткової кістки, де розташований кістковий виріст, вводиться дипроспан або гідрокортизон. Процедуру повторюють 2-3 рази.

Лікувальна фізкультура

Вправи спрямовані на розтягування і зміцнення п’яткової фасції, завдяки цьому вона стає менше схильна до травм.

Хірургічне лікування

При відсутності ефекту від інших методів, вдаються до оперативного лікування. В ході операції робиться надріз в області «шпори», видаляється кістковий виріст і вшиваються тканини. Як правило, до хірургічного лікування доводиться вдаватися тільки в запущених випадках. Тому при появі перших симптомів цього захворювання слід звернутися до лікаря, тоді лікування консервативними методами буде успішним.

Фізіотерапевтичні методи

УХТ - ударно-хвильова терапіяМагнітотерапія – дозволяє поліпшити кровообіг в ураженій зоні, завдяки чому знімається запалення і зменшується біль.

УВЧ – також покращує кровотік.

Лазеротерапія – під дією лазера посилюється прилив крові і знімається запалення.

Теплолікування (парафінотерапія і грязелікування) – покращують кровообіг в запалених тканинах.

Електрофорез – цей метод дозволяє з допомогою гальванічного струму «доставити» до запаленої фасції лікарські препарати (новокаїн, гідрокортизон та інші).

УХТ – ударно-хвильова терапія, найбільш ефективний фізіотерапевтичний метод лікування. З допомогою спеціальних хвиль поступово руйнується кістковий виріст, що доставляє дискомфорт. Протипоказаний вагітним і людям зі злоякісними пухлинами.

Важливо! При п’ятковій шпорі лікування народними засобами не позбавить Вас від неї назавжди, їх дозволяється використовувати тільки в поєднанні з медикаментозним лікуванням і тільки після узгодження з лікарем.

Народні засоби лікування

Сольові ванночки. Морську сіль розчиняють у гарячій воді, в пропорції 2 або 3 столові ложки солі на 1 літр води. Тривалість процедури 30 хвилин. Після ванночки ноги витирають досуха і надягають теплі шкарпетки. Увага: метод протипоказаний на ранніх стадіях захворювання, тепло може посилити запалення.

Компрес з вівсяного борошна та меду. У рівних пропорціях змішують мед і вівсяну муку. Отриману масу прикладають до п’яти, накладають пов’язку, зверху вдягають теплі шкарпетки. Компрес робиться ввечері і залишають на ніч.

Компрес з картоплі. Терту на дрібній тертці картоплю загортають у марлю, прикладають до п’яти, накладають пов’язку. Компрес не знімають протягом доби. Повторюють ці маніпуляції кілька днів.

Cтаття про п’яткову шпору також доступна російською мовою: «Пяточная шпора: симптомы, причины появления, методы лечения».