Причини низького гемоглобіну у дітей, дорослих, літніх людей

Статистика захворюваності, пов’язаної з вмістом у крові гемоглобіну нижче норми (анемія), дуже приблизна. У Росії щорічно реєструють майже 1,5 млн людей з цим симптомом щорічно, 50% з яких складають діти до 17 років. Найбільш уразливі в цьому плані групи населення – діти до 5 років, вагітні, літні і хворі люди з хронічними захворюваннями.

Загальне уявлення про значення і норми гемоглобіну

Гемоглобін являє собою складну білкову структуру. Утворення його відбувається в еритроцитах в результаті з’єднання простого білка з атомами заліза, що надходять в них. Основна його функція – транспортна. Вона полягає у зв’язуванні молекул кисню при проходженні крові в легенях і передачі його в тканини, де гемоглобін зв’язує молекули вуглекислого газу і доставляє їх в легені. Звільнений вуглекислий газ видихається легкими. Цей процес є також одним з ланок підтримки нормального кислотно-лужного стану крові.

Рівень гемоглобіну може знижуватися в еритроцитах, що визначається по кольоровому показнику (у нормі – 0,8 – 1,5), або у зв’язку з абсолютним або відносним зниженням числа самих еритроцитів (по відношенню до одиниці маси крові).

Норма гемоглобіну в крові:

у чоловіків у жінок у вагітних жінок у дітей
130 – 160 г/л; 120 – 150 г/л; від 110 г/л;
 • 145 – 225 г/л при народженні
 • до року – 100 – 140
 • до 5 років – 115 – 135 г/л

Низький вміст гемоглобіну в крові не є самостійним захворюванням. Воно супроводжує багато захворювань, а також патологічні порушення, але призводить до порушення живлення тканин киснем, зміні в них кислотно-лужного стану середовища, дистрофічним змінам і порушенню функції багатьох органів і систем.

Форми анемічних станів

Існують різні причини низького гемоглобіну у жінок і чоловіків, відображені у багатьох складних класифікаціях анемічних станів. В залежності від основного механізму, який призвів до зниження гемоглобіну, анемії об’єднують у три великі групи:

Постгеморагічні анемії (пов’язані з крововтратою)

Вони виникають при травмах, виразкових та ерозивних процесах в стравоході, шлунку або кишечнику, варикозному розширенні вен стравоходу, геморої, в результаті маткових кровотеч при міомі або ендометріозі, втраті крові при рясних менструаціях, носових, луночкових (після видалення зубів) і легеневих кровотеч.

Виникли в результаті підвищеного руйнування еритроцитів

До них належать гемолітичні анемії новонароджених, анемії, обумовлені аутоімунними захворюваннями, спадковими захворюваннями крові, хімічною інтоксикацією (оцтова кислота), отруєнням деякими видами грибів, переливанням несумісної крові, нирковою недостатністю, механічним руйнуванням еритроцитів штучним клапаном серця, інфекційні захворювання (малярія), деякими хворобами крові (тромбоцитопенічна пурпура, лімфолейкоз) та іншими причинами.

Анемії, викликані порушеннями кровотворення

У цю групу входять залізодефіцитні анемії, спадкові та аутоімунні захворювання, анемії, пов’язані з резекцією шлунка чи тонкої кишки (з-за дефіциту фолієвої кислоти, вітаміну B12), з інтоксикацією при інфекційних захворюваннях і злоякісних пухлинах, злоякісні захворювання крові (лейкози).

До цієї групи належать також анемії, викликані деякими лікарськими препаратами; крововтрати в незначних кількостях, але протягом тривалого часу – мізерні, але тривалі менструації, кровотечі при ендометріозі, пухлинах матки і при застосуванні контрацептивів, несвоєчасно розпізнані шлунково-кишкові кровотечі, кровотечі при геморої, з нирок або сечового міхура і багато інших.

Захворювання, що входять в цю групу, часто стають причиною дуже низького гемоглобіну в крові при цілком задовільному суб’єктивному самопочутті, у зв’язку з адаптаційними можливостями організму.

Особливості перебігу анемії у літніх

Анемічний синдром зустрічається у 10 – 25% літніх і людей похилого віку. У більшості випадків причини низького гемоглобіну у літніх людей не пов’язані з деградацією кровотворних тканин, а є наслідком захворювань, що частіше зустрічаються або мають певні особливості течії в цих вікових групах – пухлини різних органів, дивертикульоз тонкого кишечника, ерозії і виразки, що виникли в результаті атеросклерозу судин, тривалі інфекційно-запальні процеси в організмі, нераціональне харчування (нестача в їжі або погана засвоюваність білків і вітамінів, особливо B12, С, фолієвої кислоти).

Особливості анемії у цьому віці:

 • неспецифічність проявів, які можуть бути замасковані симптомами основних захворювань;
 • ускладнення перебігу серцево-судинної недостатності, ішемії серця (збільшення частоти нападів стенокардії) і мозку (більш виражений перебіг енцефалопатії);
 • анемія частіше, ніж у більш молодих, служить проявом інфекційних і неінфекційних запальних захворювань і пухлин.

За даними досліджень американських вчених, проведених в останнє десятиліття, з’ясувалося, що при низькому гемоглобіні у літніх людей на 41% збільшується ризик розвитку слабоумства. На думку вчених при анемії сильно скорочується постачання киснем головного мозку, це призводить до пошкодження нейронів і прогресування слабоумства.

Причини анемії у дітей

Крім різних спадкових і аутоімунних захворювань, найбільш часто низький гемоглобін у новонародженого зустрічається при гемолітичній анемії, що виникла в результаті резус-конфлікту або несумісності крові матері і дитини по груповій приналежності. Крім того, анемія у 80% пов’язана у дітей з недоліком заліза.

Він може виникнути з-за недоношеності, неправильного харчування матері під час вагітності, порушення плацентарного кровообігу, при штучному вигодовуванні або годування неадаптованими сумішами (козячим або коров’ячим молоком). Гемоглобін у дітей може швидко знизитися при інфекційних захворюваннях і дисбактеріозі, передчасному або занадто пізньому введенні догодовування м’ясними продуктами, фруктово-овочевими соками і пюре (див. як вводити прикорм дитині).

Особливо легко причини низького рівня гемоглобіну у дитини реалізуються при:

 • виражених скачках зростання, так як потреба в залізі різко зростає;
 • недоношеності, так як такі діти не встигають накопичити залізо;
 • віком старше 5 – 6 місяців; до цього часу в їх організмі значно знижуються запаси залози, накопичені під час внутрішньоутробного розвитку;
 • шкірних захворюваннях, наприклад, алергічних дерматитах;
 • кишкових розладах у зв’язку з будь-якими причинами.

Частий і досить швидкий розвиток анемічних станів у дітей пояснюється також недостатньою розвиненістю кровотворної системи, яка дуже реагує на будь-які порушення в організмі дитини.

Недолік гемоглобіну призводить до затримки розвитку інших органів і систем, нервово-рефлекторних зв’язків, до затримки фізичного та розумового розвитку, зниження імунітету.

Залізодефіцитні анемії

Найбільш значну частину всіх анемічних станів у дорослих і дітей складають залізодефіцитні анемії. Серед всіх жінок у 20 – 30% відзначається знижений рівень гемоглобіну у зв’язку з недоліком заліза. Цей симптом у них спостерігається порівняно з чоловіками в 4 рази частіше. Ще у такого ж числа жінок відзначається прихований дефіцит заліза, тобто гемоглобін у них ще в межах норми, але запаси заліза вже виснажені. З цієї причини при вагітності у багатьох з них виникає анемія і є високий ризик її розвитку у новонароджених.

Основні групи причин залізодефіцитних анемій розподіляються за такими напрямами:Симптоми низького гемоглобіну

 1. Фізіологічні, пов’язані з швидким зростанням, вагітністю (див. вагітність при низькому гемоглобіні).
 2. Аліментарні, обумовлені незбалансованою дієтою, дотриманням розвантажувальних та голодних днів, вегетаріанською дієтою, старечим віком.
 3. Пов’язані з патологією органів травлення – гастрит з атрофією слизової оболонки шлунка, резектований шлунок або тонкий кишечник, хронічний коліт, спадкові захворювання з порушенням всмоктування у тонкому кишечнику (целіакія), пухлина шлунка або прямої кишки, кровотечі із варикозно розширених вен шлунка і стравоходу, кровотечі з виразок слизової стравоходу при грижах стравохідного отвору діафрагми, виразок та ерозій шлунка і кишечника, з гемороїдальних вен.
 4. Пов’язані з патологією сечовидільної та статевої систем.

Клінічні прояви – симптоми низького гемоглобіну

Загальні для всіх анемій симптоми:

 • поступово наростаюча загальна слабкість, шум у вухах;
 • стомлюваність при легкій роботі, сонливість і зниження працездатності;
 • підвищена пітливість, задишка при незначних фізичних навантаженнях;
 • головний біль, запаморочення, можливі епізоди непритомного стану;
 • збільшення частоти пульсу, відчуття серцебиття при незначному навантаженні, зниження артеріального тиску;
 • блідість шкіри і видимих слизових.

Для залізодефіцитних анемій характерні також витонченість, смугастість, розшарування й ламкість нігтьових пластин, поява на них білуватих плям, почервоніння і виникнення тріщин в кутах губ, підвищена сухість шкіри, уповільнення росту волосся і посилене їх випадання, спотворення смаку та нюху.

Ступеня тяжкості хронічної анемії визначають по рівню і тривалості зниження гемоглобіну:

легка ступінь – 110 – 90 г/л протягом 3 місяців;

середня ступінь – 90 -70 г/л протягом 4,5 місяців;

важка ступінь – менше 70 г/л протягом півроку.

Лікування анемії

При низькому гемоглобіні лікування спрямоване на усунення джерела кровотечі при його наявності, лікування основного захворювання та призначення замісної терапії. При залізодефіцитних анеміях загальні принципи корекції полягають у:

 1. Призначенні препаратів для прийому всередину (хеферол, ферроплекс, ферлатум та ін. див. повний список всіх препаратів заліза при анемії) з вмістом двовалентного заліза, аскорбінової кислоти, вітамінів.
 2. Призначення препаратів, що посилюють всмоктування заліза в травному тракті.
 3. Недоцільність призначення фолієвої кислоти, вітамінів В і В12 без спеціальних для них показань.
 4. Призначення курсу лікування тривалістю до 1,5 місяців і більше (до нормалізації показників гемоглобіну) з подальшим продовженням підтримуючої терапії та профілактичних курсів.
 5. Призначення препаратів заліза та вітамінів для внутрішньовенного і внутрішньом’язового введення при порушенні всмоктування в кишечнику (Феррум ЛЕК, Ектофер, Феррлецит, Венофер).

Профілактика полягає у визначенні осіб з підвищеним ризиком залізодефіцитних анемій (вагітні, які перенесли операції по повному чи частковому видаленню шлунка або кишечника, особи з цукровим діабетом, недостатністю функції нирок і печінки, шлунка і кишечника) та призначенні їм профілактичних курсів лікування, яке включає препарати заліза, вітаміни, рекомендації в плані раціонального харчування.