Лікування хламідіозу – препарати, схеми лікування хламідіозу

На сьогоднішній день проблема лікування хламідіозу для багатьох лікарів і пацієнтів представляє великі труднощі, оскільки нерідко після терапії антимікробними засобами через певний час знову відбувається маніфестування цього підступного захворювання. Проблема в тому, що у більшості пацієнтів реєструється хронічний урогенітальний хламідіоз, лікування препаратами якого досить часто буває неефективним.

Досі проблема ефективного лікування хронічного хламідіозу не вирішена і багато фахівців вважають, що це пояснюється утворенням патологічної або неадекватної імунної відповіді організму пацієнтів на інфекцію. Фахівцями в цій області був проведений ряд досліджень, результати якого говорили про те, що завдяки імунокорекції у пацієнтів з виявленими порушеннями в імунітеті – в 70% випадків було відзначено вилікування від хронічного хламідіозу без використання антибіотиків, тобто спонтанне лікування інфекції організмом.

Проте, слід пам’ятати, що імуномодулятори та імуностимулятори не можна призначати без комплексного імунологічного обстеження. Це пояснюється тим, що у 66% пацієнтів з хламідійною інфекцією лімфоцити не чутливі до імуномодуляторів.

Вибір препаратів при лікуванні хламідіозу

Вибір препаратів при лікуванні хламідіозуПри активному запальному процесі потрібен цілий комплекс лікарських засобів для повноцінного курсу лікування хламідіозу. Препарати, які використовуються в схемах лікування, підбираються лікарем з урахуванням індивідуальних особливостей організму пацієнта, клінічних симптомів захворювання, тяжкості запального процесу і результатів усіх аналізів – імунограми, печінкових проб, загального аналізу крові, посівів сечі, результатів ПЛР, ІФА та ін лабораторних даних.

Стимуляція імунітету – лікування хронічного хламідіозу обов’язково повинно включати імунні препарати, оскільки вони є найважливішою складовою в терапії будь-яких венеричних захворювань. Якщо немає гідної імунної відповіді на впровадження мікробів в організм, ніякий антибіотик при хламідіозі не дасть повного одужання пацієнта. В повноцінний курс лікування хламідіозу слід своєчасно включати адекватну імуностимуляцію.

Вибір імуномодуляторів, препаратів інтерферону, гепатеропротекторів, пробіотиків, ензимів, антиоксидантів, а також час лікування хламідіозу представлено в таблицях.

Вся інформація про лікарські препарати і схеми лікування призначена для ознайомлення. Лікування хламідіозу призначається тільки кваліфікованим лікарем за результатами аналізів, враховуючи анамнез пацієнта,супутні захворювання та ін.

Найменування препарату Схема лікування хламідіозу

Препарати інтерферону

Циклоферон внутрішньом’язово 200 мг 10 днів, кожен день
Аміксин тільки в період рецидиву 1 р/день 250 мг. 2 дні, потім 125 мг. через день протягом місяця
Ридостин тільки в період рецидиву 8 мг. внутрішньом’язово №3, через 3 дні
Неовір тільки в період рецидиву 250 мг. внутрішньом’язово щодня №3. потім через день №3
Реаферон кожен день 1 млн. внутрішньом’язово 14 днів
Полудан кожен день 200 мкг. внутрішньом’язово №10
Лейкінферон внутрішньом’язово 2 -3 р/тиждень протягом 21 дня
Інтерлок кожен день внутрішньом’язово протягом 14 днів 500 000 МО

Імуномодулятори

Поліоксидоній 6 мг. через день, внутрішньом’язово №10
Тималін внутрішньом’язово щодня №10
Деринат 5 мл внутрішньом’язово 1 раз у 3 дні №5-10

Ензимотерапія – це один із способів ефективного лікування хламідіозу з допомогою спеціально складених сумішей високоактивних тварин і рослинних ферментів, які мають позитивну дію на репаративні процеси, імунні реакції організму. Застосування ензимів дозволяє домагатися максимальної концентрації антибіотиків у вогнищах інфекції. Ферментні препарати сприяють стимуляції функції нирок, печінки, зменшуючи інтоксикацію організму, а також вони сприяють швидкому відновленню організму.

Системна ензимотерапія

Найменування препарату Схема лікування хламідіозу
Вобензим по 3 табл. 3 р/день протягом місяця за 30 хвилин до їжі
Флогензим по 2 табл. 3 р/день протягом місяця за 30 хвилин до їжі
Лонгидаза внутрішньом’язово 2-3 рази/тиждень протягом місяця або супозиторії 1 раз/день на ніч №10-20
Трипсин внутрішньом’язово №10

Вітамінні комплекси, антиоксиданти і синергісти – також є складовою у схемах лікування хламідіозу, оскільки їх застосування сприяє підвищенню імунної відповіді проти інфекційних агентів.

Антиоксиданти і синергісти

Найменування препарату Схема лікування хламідіозу
Тіосульфат Na 10,0 мл в/в щодня, на курс 10 ін’єкцій (при гострому процесі)
Вітамін Е 1 капсула 2 р/день 14 днів
Аскорбінова кислота 3 табл. 3 р/день 14 днів
Глутамінова кислота 2 табл. 3 р/день 14 днів

Гепатопротектори – препарати, що підвищують стійкість печінки до патологічного впливу різних факторів, токсичній дії антибіотиків, посилюють знешкоджуючу функцію печінки. Багато з використовуваних гепатопротекторів на сьогоднішній день мають також антиоксидантну, імуномодулюючу та протизапальну властивість, що при лікуванні хламідіозу антибіотиками з токсичною дією виявляється дуже необхідним для захисту печінки та якнайшвидшого одужання (див. ліки для печінки – список гепапротекторів).

Гепатопротектори

Найменування препарату Схема лікування хламідіозу
Карсил 1 табл. 3 р/день протягом місяця
Ессенціале Форте 2 капсули 3 р/день протягом місяця
Фосфоглив 1-2 капсули 3-4 р/день протягом місяця
Легалон 2 таблетки 3 р/день протягом місяця

Пробіотики – з метою профілактики антибіотико-асоційованої діареї та дисбактеріозу кишечника, після лікування хламідіозу рекомендується приймати пробіотичні препарати (див. всі пробіотики – список препаратів з цінами і складом)

Пробіотики

Найменування препарату Схема лікування хламідіозу
Біфікол 5 доз 3 р/день за півгодини до прийому їжі протягом 14-21 дня
Лактобактерин 5 доз 3 р/день за півгодини до прийому їжі протягом 14-21 дня
Біфідобактерін 5 доз 3 р/день за півгодини до прийому їжі протягом 14-21 дня
Ентерол по 1 капсулі 2 р/день за півгодини до прийому їжі

Антибіотики при хламідіозі

Антимікробні засоби є основними в схемі лікування хламідіозу. І як правило, при хронічному хламідіозі лікування препаратами полягає в застосуванні комбінації з 2 антибіотиків. Тривалість курсу лікування, індивідуальне дозування визначається лікарем в залежності від виду захворювання, динаміки запального процесу. При виборі антибіотика при хламідіозі незамінними є лабораторні дані по визначенню чутливості патогенного мікроорганізму до конкретного антибактеріальній препарату. Тому доцільно культуральні методи лабораторної діагностики доповнювати антибіотикограмою.

Антибіотики

Найменування препарату Схема лікування хламідіозу
Доксициклін (Дорикс, Вібраміцин, Вібро-Табс) 2 р/день 100 мг. після їжі при неускладненому хламідіозі 10-14 днів при хронічному і ускладненому більше 14 днів
Еритроміцин (Еритроцин) 4 р/день 500 мг. за годину до їжі, тривалість курсу лікування також як і у Доксицикліну
Сумамед, Зитромакс 1 р/день по 250 мг. курсом 11 днів, повний курс становить 3г. перший прийом 500 мг, при ускладнених формах – 2 тижні.
Ломефлоксацин (Левакуин) 1 р/добу після їжі по 600 мг. протягом 10-14 дн., при ускладнених формах більше 14 днів.
Офлоксацин (Флоксин, Заноцин, Таривид, Офлоксин) 2 р/добу після їжі по 300 мг. 10 днів, при ускладненій формі 14 днів.
Роваміцин 3 р/день по 3 млн. МО через 2 години після їжі протягом 10 днів, при ускладненій формі 14 днів.
Вільпрофен 2 р/день по 500 мг. після їжі 10-12 днів, при ускладненій формі 14 днів
Пефлоксацин (Абактал) 2 р/день по 400 мг.во час їжі, 10 днів, при ускладненій формі 14 днів
Ципрофлоксацин (Цифран, ципробай, ципринол, Ципро-бід) 2 р/день по 500 мг протягом тижня
Левофлоксацин (Нолицин, норбактин, уробацид) 2 р/день по 400 мг. протягом 7-10 днів;

Схема лікування хламідіозу

При лікуванні нижнього відділу урогенітального тракту, тобто при неускладнених формах рекомендується наступна схема лікування хламідіозу:

 • Підготовка – тиждень. Починається з імунокорекції, якщо виявлено порушення імунного статусу – Аміксин або Поліоксидоній. Системна ензимотерапія – трипсин або Вобензим. Місцеве лікування – мікроклізми з розчином хлоргексидину, інстиляції, ванночки. Вітамінотерапія – будь-які мультивітамінні комплекси, вітамін Е.
 • Базисне лікування – термін лікування 14 днів. Антибіотики протягом 14 днів, протигрибкові засоби за показаннями, ферменти для поліпшення травлення – Панкреатит, Фестал, Мезим, базисне лікування проводиться на тлі триваючого 1 етапу лікування.
 • Відновлення – 14 днів. Відновлення мікрофлори кишечнику за допомогою пробіотиків, прийом гепатопротекторів, фізіотерапія за показаннями.

Схема лікування хронічного хламідіозу

Тактика лікування хронічного хламідіозу залежить від ступеня клінічних симптомів захворювання, поєднання різних бактеріальних інфекцій. При ускладнених формах хламідіозу (запалення органів малого тазу у жінок і мошонки у чоловіків), атипового перебігу запального процесу рекомендується наступна схема:

 • Базисне лікування. Антибіотики, імунні препарати, вітамінотерапія, антиоксиданти. Через тиждень після початку антибіотиків від хламідіозу додаються антимікотичні препарати (протигрибкові) і системна ензимотерапія.
 • Відновлювальний етап. Гепатопротектори, за показаннями можлива фізіотерапія – лазеро-магнітний, ультразвуковий вплив. Доповнювати лікування слід місцевими процедурами – мікроклізмами, ваннами з розчином перфторана або хлоргексидину.

Схема лікування при уповільненому хламідіозі

 • Підготовка. Імунотерапія, системна ензимотерапія протягом 14 днів, місцеве лікування.
 • Базисне лікування. Через тиждень після початку 1 етапу лікування призначаються антибіотики, протигрибкові засоби за показаннями, полівітаміни, антиоксиданти.
 • Відновлення. Фізіотерапія, гепатопротектори, препарати гіалуронідази – Лонгидаза, пробіотики, місцеве лікування, антиоксиданти.

При хламідіозі – лікування препаратами буде успішним, якщо:

 • Для лікування будуть використовуватися тільки препарати, що добре проникають всередину клітини і володіють високою антихламідійною активністю
 • Будуть враховуватися: клінічна картина запального процесу – безсимптомне, гостре, торпідне, підгостре, а також терміни інфікування – хронічне протікання, свіже зараження
 • Лікування буде не менше 2-3 тижнів, оскільки цикл розвитку паразита становить 2-3 дні, то лікування повинно перекривати 6-7 циклів розвитку хламідії.

Ще раз нагадуємо, що призначає курс терапії тільки лікуючий лікар, самодіагностика і самолікування не допустимі, це може зашкодити вашому здоров’ю.

Cтаттю про лікування хламідіозу також можна прочитати російською мовою: «Лечение хламидиоза: препараты, схемы лечения хламидиоза».