Лімфогранулематоз: симптоми, лікування, причини, прогноз

Лімфогранулематоз – це важке онкологічне захворювання, що характеризується патологічним розростанням лімфоїдної тканини і появою в ній специфічних клітин Березовського-Штернберга (структурних елементів гранульом). Ця стаття розповість про лімфагранулематоз, симптоми, лікування, причини виникнення цієї патології.

Лімфогранулематоз, або хвороба Ходжкіна, з однаковою частотою вражає людей всіх вікових груп. У структурі захворюваності серед молодих людей (15 – 30 років) на частину чоловічого і жіночого населення належить по 50% підтверджених випадків захворювання. Другий пік захворюваності відзначається серед осіб старшого віку (старше 45 років), серед яких близько 70% хворих складають чоловіки.

Згідно з прогнозами дослідників Американського Онкологічного Співтовариства, в 2014 році в світі буде діагностовано 9190 нових випадків лімфогранулематозу (4120 у жінок і 5070 – у чоловіків). У поточному році від цього захворювання загинуть 1180 людей (510 жінок і 670 чоловіків).

Причини виникнення

Етіологічні фактори лімфогранулематозу достовірно не визначені, але є дані про підвищену захворюваність серед мешканців певних регіонів, що дозволяє зробити висновки про вплив вірусів і факторів зовнішнього середовища на частоту захворюваності.

Серед факторів виділяють:

Відзначається тісний зв’язок інфекційного мононуклеозу, спричиненого вірусом Епштейна-Барра, з розвитком лімфогранулематозу. Тим не менш, це захворювання виникає далеко не у кожного носія вірусу.

Згідно з дослідженнями, ізольована дія цього фактора визначає ймовірність розвитку лімфогранулематозу всього лише в 0,1%. При цьому вірус Епштейна-Барра виявляється у 90% населення Землі. У групі підвищеного ризику знаходяться люди з різними імунодефіцитними станами.

Класифікація

Дослідження вогнищ патологічного росту при гранулематозі дозволило виявити 4 гістологічних типи захворювання:

 1. Гранулематоз з переважанням лімфоїдної тканини (5-10%) проявляється у вигляді обмеженого або поширеного неконтрольованого зростання лімфоцитів (в окремих випадках разом з гістіоцитами). Цей тип визначає найбільш сприятливий перебіг і розвивається без склерозування і некрозу пухлинного вогнища;
 2. Нодулярний склероз є найбільш поширеною формою захворювання (30-60%) і проявляється розростанням сполучної тканини у вигляді вузлів. Фазі фіброзу передує розростання незрілих і сформованих лімфоїдних клітин, при цьому перебіг захворювання відрізняється поступовим повільним прогресуванням;
 3. Змішанно-клітинний тип гранулематоза (20-40%) відрізняється несприятливим перебігом та проявляється множинними вогнищами фіброзу, які часто піддаються некротизуванню. Патологічний ріст лімфоїдної тканини проявляється поліморфною проліферацією клітин, включаючи лімфоцити, нейтрофіли, еозинофіли і специфічні клітини Березовського-Штернберга. За рахунок масової загибелі клітин у вогнищах фіброзу цей тип має дуже несприятливий прогноз;
 4. При різкому скороченні кількості лімфоцитів або їх повному зникненні тип лімфогранулематозу характеризується, як лімфоїдне виснаження (менше 5% випадків). Цей тип має два підтипи: дифузний склероз, при якому в структурі патологічних вогнищ фіброзу можуть зустрічатися ділянки скупчення клітин Ходжкіна або Березовського-Штернберга і ретикулярний тип, що характеризується патологічними гігантськими одно- і багатоядерними клітинами. Будь-який з двох підтипів передбачає тяжкий перебіг захворювання і має вкрай несприятливий прогноз.

Симптоми лімфогранулематозу

Симптоми лімфогранулематозуПершими симптомами, які пацієнт помічає, є збільшені лімфовузли. Початок захворювання характеризується виникненням збільшених щільних утворень під шкірою. Вони болючі на дотик і зрідка можуть зменшуватися в розмірах, але згодом знову збільшуватися. Значне збільшення і болючість в області лімфовузлів відзначається після вживання алкоголю. У деяких випадках можливе збільшення кількох груп регіонарних лімфовузлів:

 • Шийні та надключичні – 60-80% випадків;
 • Лімфовузли середостіння – 50%.

Поряд з локальними симптомами пацієнта серйозно турбують загальні прояви (симптоми групи B):

Симптоми «B» характеризують більш важкий перебіг захворювання і дозволяють визначити необхідність призначення інтенсивної терапії.

Серед інших симптомів, характерних для лімфогранулематозу, виділяють:

 • Слабкість, занепад сил, погіршення апетиту
 • Шкірний свербіж
 • Кашель, біль у грудях, утруднене дихання
 • Біль у животі, розлад травлення
 • Асцит
 • Болі в кістках

В ряді випадків єдиним симптомом лімфогранулематозу протягом тривалого часу є лише постійне відчуття втоми.

Проблеми з диханням виникають при збільшенні внутрішньогрудних лімфатичних вузлів. По мірі росту вузлів вони поступово здавлюють трахею і викликають постійний кашель та інші порушення дихання. Дані симптоми посилюються в положенні лежачи. У ряді випадків пацієнти відзначають біль за грудиною.

Клінічні прояви гранулематозу наростають поступово і проходять 4 стадії (в залежності від поширеності процесу і вираженості симптомів).

 1. Перша стадія характеризується обмеженим розростанням лімфоїдної тканини (в межах регіонарного вузла, тимуса і селезінки). Клінічні прояви на цій стадії дуже рідкісні і можуть характеризуватися збільшенням лімфовузлів без виникнення хворобливих відчуттів або дискомфорту;
 2. Критерієм переходу хвороби у другу стадію є залучення двох і більше лімфатичних вузлів або нелимфоїдного органу. В даному випадку клінічні прояви мають загальний характер у виді слабкості, яка поступово наростає, занепаду сил, зниження апетиту і схуднення;
 3. На третій стадії лімфогранулематозу патологічні зміни зачіпають віддалені лімфатичні вузли і супроводжуються здавленням оточуючих тканин з появою болючих відчуттів. Для цієї стадії характерне збільшення розмірів залозистих органів (селезінки, залоз внутрішньої секреції). Третя стадія лімфогранулематозу характеризується вираженими клінічними проявами у вигляді стійкої тривалої лихоманки, болю в животі. Зниження імунітету та поширення запальних змін на органи ШКТ призводять до порушення травлення, виснаження організму;
 4. Четверта стадія – термінальна. У цей період зміни набувають дифузного характеру. Патологічні вогнища до цього часу розвиваються в печінці, викликаючи асцит і шкірний свербіж, кістковому мозку (біль в кістках), легенях (утруднення дихання, біль за грудниною) та спинномозковій рідині (біль в попереку, кінцівках, оніміння, надмірно висока температура).

Діагностика – аналізи, біопсія, томографія

Діагностика лімфогранулематозу заснована на проведенні загальноклінічних аналізів і біохімічних досліджень для оцінки функцій печінки і селезінки, а також інструментальних методів діагностики, включаючи рентгенографію органів грудної клітки, комп’ютерну та магнітно-резонансну томографію.

Які зміни можуть бути при лімфогранулематозі в аналізі крові? Тільки при виражених симптомах і проявах лімфогранулематозу спостерігається:

 • Тромбоцитопенія
 • Анемія
 • Збільшена ШОЕ і виявляється панцитопенія на пізніх стадіях. Також спостерігається моноцитоз, нейтрофільний лейкоцитоз, еозинофілія.
 • Іноді в лейкоконцентраті виявляються клітини Березовського-Штернберга
 • Імунологічний аналіз – порушення імунних реакцій уповільненого типу, пригнічення вироблення В-лімфоцитів на пізніх стадіях.

Що стосується аналізу сечі, то він зазвичай в нормі, у разі ураження нирок можуть виявлятися еритроцити і білок.

В біохімічному аналізі крові:

 • При ураженні печінки – збільшується білірубін, рівень ферментів
 • Можуть підвищуватися серомукоїд, гаптоглобін, глобуліни

Рентгенологічне дослідження дозволяє визначити наявність збільшених шийних і внутрішньогрудних лімфовузлів. Враховуючи те, що при лімфогранулематозі ці вузли вражаються в першу чергу, рентген може бути інформативним для ранньої діагностики захворювання.

Більш точну картину дозволяє отримати томографічне дослідження. Комп’ютерна томографія – доступний і достовірний інструмент для точної діагностики наявності патології та встановлення стадії процесу. КТ дозволяє виявити лімфоми в будь-якому відділі або органі (грудному відділі, органах черевної порожнини і порожнини малого тазу, головному мозку).

МРТ має схожі з КТ результати, але дозволяє більш точно визначити розмір і локалізацію пухлини. Завдяки відсутності шкідливого впливу, дане дослідження може бути корисним при визначенні ефективності проведеного лікування в динаміці.

Методом остаточної діагностики є біопсія тканини з лімфовузла для гістологічного дослідження. Крім того, для встановлення стадії лімфогранулематозу та ступеня тяжкості захворювання може знадобитися біопсія кісткового мозку.

Аналіз пунктату кісткового мозку – без змін на ранній стадії захворювання. При генералізованій формі лімфогранулематозу – затримка дозрівання клітин еритроїдного ряду, лімфогранулематозні вогнища, мала кількість клітин Березовського-Штернбергана, схильність до склерозування.

Біопсія лімфатичних вузлів – виявлення специфічних клітин, поліморфно-клітинної гранульоми.

Як сьогодні лікують лімфогранулематоз?

Лікувальні заходи при лімфогранулематозі плануються в залежності від стадії захворювання.

При виявленні хвороби на ранніх стадіях (1 або 2) можуть застосовуватися наступні принципи лікування:

 • Для дорослих рекомендується проведення променевої терапії. Її застосування дозволяє досягти стійкої ремісії, хоча разом з тим спостерігається ряд серйозних ускладнень;
 • Дітям на ранній стадії лімфогранулематозу проводиться комбіноване лікування, що передбачає застосування хіміотерапії і низьких доз променевої терапії. Принцип низькодозованої променевої терапії був розроблений спеціально з метою запобігання безпліддя, лейкемії та токсичної дії, що чиниться лікувальними препаратами і маніпуляціями на дихальну і серцево-судинну системи.

Стандартним лікуванням всіх пацієнтів з третьою стадією лімфогранулематозу є променева і хіміотерапія. На четвертій стадії захворювання фахівці рекомендують застосовувати хіміолікування. Новітні розробки в області хіміотерапії забезпечують позитивний прогноз лімфогранулематозу та п’ятирічну виживаність близько 90% пацієнтів.

Рецидиви після лікування виникають у 20-35% пацієнтів. При розвитку рецидиву проводиться повторна променева і хіміотерапія з подальшою пересадкою клітин кісткового мозку. Звичайно таке лікування приводить до досягнення стійкої ремісії, хоча повторні рецидиви все ж можливі.

Променева терапія дозволяє домогтися зупинки зростання і зменшення розмірів пухлини. Цей метод застосовується переважно для лікування дорослих пацієнтів, так як має безліч важких побічних ефектів.

Згідно з новітніми рекомендаціями, проведення розширеної променевої терапії, що передбачає вплив на здорові тканини, що оточують патологічний лімфовузол, не має достовірної переваги перед обмеженим впливом і має необґрунтований ризик розвитку тяжких побічних ефектів. У зв’язку з цим провідні сучасні фахівці дотримуються принципу точкового впливу на виявлений патологічний осередок після проведення хіміотерапії.

Застосування хіміотерапії означає прийом спеціальних лікарських засобів, що викликають загибель ракових клітин. Ці препарати називаються цитотоксичними і володіють системною дією, так як впливають на весь організм, а не тільки на пухлину.

Обсяг хіміотерапії планується, виходячи із стадії захворювання, і включає від 4 до 8 курсів. Один курс становить 28 днів.

Стандартна схема хіміотерапії при лімфогранулематозі включає схему ABVD або Stanford V. ABVD – це абревіатура з назв використовуваних препаратів: Адріаміцин, Блеоміцин, Вінбластин і Дакарбазин.

При призначенні схеми Stanford V передбачається використання комбінації з 7 препаратів: Адріаміцін, Мехлоретамин, Вінкристин, Вінбластин, Блеоміцин, Етопозид, Преднізолон. Даний принцип лікування лімфогранулематозу застосовується для пацієнтів з високим ризиком злоякісного перебігу захворювання. Це максимально ефективний метод на пізніх стадіях з підтвердженим позитивним ефектом у 95% випадках. Разом з тим, даний метод небезпечний високою ймовірністю розвитку вторинних ракових захворювань. Таким хворим призначається тривале профілактичне спостереження для виявлення віддалених наслідків хіміотерапії.

Трансплантація

Пацієнтам з рецидивом або прогресуючим лімфогранулематозом може бути призначена повторна хіміотерапія з подальшою пересадкою кісткового мозку. Це означає, що клітини кісткового мозку пацієнта будуть замінені на здорові. Так забезпечується нормалізація роботи кісткового мозку після токсичного впливу лікувальних препаратів. Кістковий мозок пацієнта може бути замінений його ж власними або донорськими клітинами. Другий варіант пов’язаний з підвищеним ризиком відторгнення трансплантата і використовується тільки при невдачі пересадки власного матеріалу.

Прогноз

Лімфогранулематоз – це одна з форм раку, які добре підлягають лікуванню, особливо на ранніх стадіях. На відміну від інших ракових захворювань, навіть на пізніх стадіях відсоток виживаності пацієнтів залишається досить високим.

П’ятирічна виживаність у пацієнтів з лімфогранулематозом в середньому складає 60-80%, при першій і другій стадії становить 90-95%, при 3 стадії близько 70%. Згідно з дослідженнями, для пацієнтів, які прожили понад 15 років після проведеного лікування з приводу лімфогранулематозу, ймовірність померти від ускладнень основного захворювання набагато менше, ніж від будь-якого іншого впливу. При хіміотерапії на 3 і 4 стадіях ремісія досягається у 70 відсотків випадків.

Прогноз лімфогранулематозу є несприятливим, коли:

 • Протягом 1 року після проведеного лікування виникає рецидив;
 • Від проведеного лікування не відзначається поліпшення, і захворювання прогресує.

На прогноз впливають наступні фактори:

 • Стать – чоловіки мають вищий ризик важкого прогнозу;
 • Літній вік – чим старший пацієнт, тим гірше прогноз (45 років і старше);
 • 4 стадія захворювання;
 • Низький рівень альбуміну і гемоглобіну в крові;
 • Високий вміст лейкоцитів (більше 15 х 109/л);
 • Низький рівень лімфоцитів (менше 600).

Чим більше фактів з наведеного списку зазначається у конкретного пацієнта, тим більше вірогідність того, що йому потрібна більш серйозна лікувальна підтримка.