Невралгія трійчастого нерва – симптоми, лікування, причини

Перш, ніж описувати симптоми невралгії трійчастого нерва, спробуємо пояснити, що являє собою цей самий трійчастий нерв.

Як відомо, в людському організмі 12 пар черепно-мозкових нервів. Трійчастий нерв – представник п’ятої пари. Складається він з трьох гілок – очної, нижньо- і верхньощелепної. Таким чином, якщо уражається очна гілка нерва – болі будуть локалізуватися в області чола, виска, надбрівної дуги. При ураженні 2 гілки біль проявляється в області носа, верхньої щелепи, лицьових м’язів. Поразка 3 гілки характеризується болями, що локалізуються в області нижньої щелепи, підборіддя, шиї. Нерідко при ураженні другої і третьої гілок виникає сильний зубний біль.

Види невралгії

Умовно усі види невралгій трійчастого нерва можна розділити на первинну (дійсну) і вторинну невралгію.

Первинна (справжня) невралгія вважається окремою патологією, що виникає внаслідок здавлення нерва або порушення кровопостачання в цій області.

Вторинна невралгія – результат інших патологій. До них відносяться пухлинні процеси, важкі інфекційні захворювання.

Невралгія може торкнутися як усіх нервових гілок відразу, так і проявлятися запаленням однієї або двох гілок.

Причини невралгії

Для того, щоб підібрати адекватне лікування невралгії трійчастого нерва, треба добре розбиратися в причинах виникнення недуги. А їх чимало:

 • Здавлення всіх або однієї гілки трійчастого нерва;
 • Запальні захворювання придаткових пазух носа;
 • Аневризма судин мозку;
 • Хвороби зубів;
 • Хронічні інфекційні захворювання – туберкульоз, бруцельоз, малярія;
 • Порушення обміну речовин – цукровий діабет, подагра;
 • Пухлини мозку (див. ознаки пухлини головного мозку).

Ознаки захворювання

Трійчастий нервНевралгія трійчастого нерва симптоми дає досить яскраві, тому діагностика захворювання утруднень не викликає. Захворювання характеризується появою різкого, пекучого болю в обличчі, що виникає раптово. Больовий напад триває недовго, протягом максимум 2 хвилин або секунд (10-20), після чого проходить сам по собі. Як ми вже писали вище, болі виникають в тій області, де вражена одна з трьох гілок нерва. Найбільше страждають пацієнти, у яких уражені всі три гілки трійчастого нерва.

Біль завжди виникає на одній половині обличчя. Іноді вона може бути перехідною – зачіпати то одну гілку нерва, то іншу. Болі віддають в око, вухо, шию, потиличну область, хворі називають таку біль стріляючою, порівнюють з електричним розрядом. Напад невралгії супроводжується судорожними скороченнями особових (мімічних, жувальних м’язів, при цьому хворий не кричить, не плаче, а намагається мінімізувати рухи. У пацієнтів посилюється слиновиділення, сльозотеча, потовиділення (див. причини підвищеної пітливості). Шкірні покриви червоніють, можуть з’являтися ознаки риніту.

Біль виникає як без видимих причин, так і при додаткових подразненнях: розмові, голінні, жуванні. У періоди між больовими нападами ніяких ознак захворювання виявити не вдається. Іноді відзначається легка болючість, якщо натиснути на точки виходу лицевого нерва.

Зазвичай локалізація болю залишається незмінною протягом декількох років. Оскільки пацієнти з подібною невралгією частіше жують їжу на здоровій стороні, з часом на хворій частині обличчя можуть виникати м’язові ущільнення, дистрофія жувальних м’язів, зменшення чутливості.

Недуга характеризується болісними болями. При зборі анамнезу та огляді лікарі відзначають, що пацієнти з жахом розповідають про перенесений біль, намагаючись не торкатися до тієї області, де виник напад. Хворі зазвичай напружені, відчувають тривогу в очікуванні загострення невралгії. Це потрібно враховувати при виборі методу лікування невралгії трійчастого нерва – дуже важливо заспокоїти пацієнта, вселити в нього упевненість, що лікування буде ефективним і біль не повернеться.

До якого лікаря звертатися? Відчувши напад найсильнішого лицьового болю, особливо, якщо він проявляється в області щелеп і зубів, більшість пацієнтів пов’язують його виникнення з стоматологічними патологіями. Це невірно. Ваша дорога лежить до лікаря – невролога.

Як лікувати невралгію трійчастого нерва?

Для терапії цього захворювання використовується медикаментозне лікування, фізіотерапевтичні процедури і хірургічне втручання.

Медикаментозне лікування

Основним препаратом для лікування невралгії трійчастого нерва вважається карбамазепін. Він розвиває гальмуючі процеси у нервових клітинах, які схильні до пароксизмальної активності (хворобливого збудження). Дозування препарату підбирає лікар, тому ми не будемо докладно зупинятися на використовуваних лікарських схемах. Скажемо лише, що карбамазепін приймається протягом тривалого часу, до 8 тижнів.

Крім того, препарат є досить токсичним. Впливає на печінку, сечовидільну, бронхіальну систему. Серед побічних ефектів від прийому карбамазепіну відзначені різні психічні порушення, погіршення пам’яті, сонливість.

Карбамазепін протипоказаний вагітним. Препарат має тератогенну дію – надає токсичну дію на ембріон. Так само не можна приймати карбамазепін особам з глаукомою, блокадами серця, захворюваннями крові.

Цікаво! Відомо, що при прийомі карбамазепіну не можна вживати грейпфрутовий сік – він підсилює токсичну дію препарату.

Сподіваємося, ми вас переконали ні в якому разі не приймати карбамазепін без призначення лікаря. На тлі прийому цього препарату при невралгії трійчастого нерва, симптоми купіруються через 1-2 дні, відчувається його знеболюючий ефект, тривалість якого 3-4 години.

 • Подібні препарати – антконвульсанти теж можуть використовуватися в комплексному лікуванні невралгії трійчастого нерва. Це Фенібут, Пантогам, Баклофен.
 • Для купірування больового нападу фахівці швидкої допомоги можуть застосовувати внутрішньовенне введення оксибутирату натрію. Однак ефект від таких ін’єкцій нетривалий, біль знімається на кілька годин.
 • Антигістамінні препарати можуть посилювати лікувальну дію карбамазепіну (Піпольфен, Димедрол).
 • Призначаються транквілізатори (Тазепам, Діазепам) і нейролептики (Пімозид), як додатковий препарат неврологи можуть використовувати добре вам відомий Гліцин тривалим курсом.
 • При захворюваннях судин мозку можуть призначатися вазотоніки – Кавінтон, Трентал, Нікотинова кислота та ін.
 • Вітамінотерапія, особливо вітамін С і вітаміни групи В. Останні часто призначаються в ін’єкційній формі при гострому періоді захворювання.

Фізіотерапевтичне лікування

У комплексі з медикаментозним призначається фізіотерапевтичне лікування. Застосовуються наступні методи:

 • Голкорефлексотерапія;
 • Магнітотерапія;
 • Ультразвук;
 • Лазерне лікування;
 • Електрофорез з лікарськими засобами.

Радикальне лікування

При відсутності ефекту від проведеного консервативного лікування пацієнту може бути запропоновано вирішення проблеми хірургічним шляхом. В даний час існує декілька видів радикального лікування. Зупинимося детальніше на цих методах:

Різотомія

Через шкірний розріз за вухом проводиться розрив трійчастого нерва, чим і досягається лікувальний ефект.

Мікросудинна декомпресія

Операція проводиться нейрохірургами. При цій операції видаляються або переміщуються кровоносні судини, які контактують з нервовими корінцями. Ефективність такої операції досягає 80%.

Радіочастотна абляція

Вплив на нервовий вузол високою температурою. Лікування проводиться за допомогою місцевої анестезії. Госпіталізація обов’язкова. Болі припиняються не одразу, остаточне одужання настає через місяць.

Гліцеринові ін’єкції

Здійснюються за допомогою довгої тонкої голки, за допомогою якої лікар проникає в область розгалуження трійчастого нерва. Ін’єкції допомагають добре, але іноді спостерігаються рецидиви захворювання в пізні терміни.

Нові розробки

Самими сучасними і ефективними методами лікування невралгії трійчастого нерва можна назвати радіохірургічні операції з допомогою Кібер Ножа. Цей пристрій використовує для лікування фотонний потік, який проникає точно в область запалення і усуває його. Лікування за допомогою Кібер Ножа забезпечує високу точність доз випромінювання, комфортне і швидке зцілення. До того ж, процедура абсолютно безпечна для пацієнта.

Сучасне лікування з допомогою Кібер Ножа можна вважати найбільш результативним. Використовують цю методику не тільки за кордоном, але й на території колишнього СРСР: В Україні, Білорусі, Росії.