Ниркова колька – симптоми, лікування, причини

Напевно, кожен або майже кожен чув про існування ниркової коліки, симптоми і лікування її турбують багатьох, тому дана стаття буде дуже актуальна.

Що ж розуміють під терміном «ниркова колька»?

Ниркова колька – це напад болю, що різко виник в поперековій області. Є патогномонічним симптомом сечокам’яної хвороби (докладно див. камені в нирках: симптоми, лікування).

Як виявляється ниркова колька?

Як правило, початок захворювання носить гострий характер. Раптово виникає різкий пронизливий біль в поперековій області. Практично завжди біль локалізується з одного боку, вкрай рідко він буває з двох сторін. Хворий намагається знайти позу, в якій больові відчуття стануть менш інтенсивними, але не може. Зміна положення тіла не приносить полегшення, біль не зменшується.

Болі при нирковій коліці мають таку інтенсивність, що пацієнтові важко або неможливо самостійно пересуватися. Часто їх доставляють на каталці. За інтенсивністю біль порівнянна з болем при інфаркті міокарда.

Також ниркова колька може виявлятися такими симптомами: блювання, нудота, гематурія (наявність крові в сечі), дизуричні розлади (виділення сечі малими порціями через короткий проміжок часу), помилкові позиви до сечовипускання.

Симптоми ниркової коліки у жінок практично не мають особливостей. Жінки можуть лише відзначати, що болі іррадіюють в піхву. Але це може бути не при кожній нирковій коліці. Симптоми у чоловіків такі ж, рідко хворобливі відчуття можуть «віддавати» в мошонку.

Існує атиповий перебіг ниркової коліки. При цьому пацієнт не може чітко описати, що його турбує. Не може визначити чітку локалізацію і характер болю. У цьому випадку проводять певні дослідження, в результаті яких виявляють наявність каменя в сечових шляхах. Це буває дуже рідко.

Як пов’язані блювота і ниркова колька?

Причина криється в будові нервової системи. Нирки і шлунково-кишковий тракт отримують іннервацію з одного сплетення – сонячне сплетіння або черевний стовбур. При порушенні відтоку сечі, яке завжди є при проходженні каменя через сечовід, подразнюється сонячне сплетіння. Його подразнення веде до рефлекторного порушення іннервації шлунково-кишкового тракту. Це і викликає нудоту і блювання, також цим обумовлені запори і здуття живота при нападі ниркової коліки.

Чому весь час здається, що сечовий міхур наповнений, а при спробі сечовипускання сечі зовсім мало?

Це також обумовлено особливостями будови нервової системи. При проходженні каменя в нижній третині сечоводу подразнюються рецептори, які викликають «помилкові позиви до сечовипускання. Ця ознака може розцінюватися, як позитивна, так як це означає, що більша частина шляху пройдена. Але це повинно викликати і певне занепокоєння, тому що в місці з’єднання сечового міхура і сечоводу знаходиться найвужче місце, де камінь найчастіше зупиняється.

Від чого може виникнути ниркова колька?

При закупорці сечоводу і порушенні пасажу сечі виникає ниркова колька. Причини цього явища дуже різноманітні:

 • але найчастішою з них визнана сечокам’яна хвороба, ускладнена проходженням каменя по сечоводу
 • виділяють і інші причини закупорки сечоводу, до них відносяться закупорка згустком крові або гною при пухлині нирки
 • при некротичному папиллиті
 • при травмі нирки або гнійному пієлонефриті
 • при пухлині сечоводу або сечового міхура
 • до рідкісних причин належить здавлення сечоводу ззовні, наприклад, при проведенні операцій на органах малого тазу, при збільшенні поруч розташованих лімфатичних вузлів, при пухлинах заочеревинного простору.
Чи може щось спровокувати початок ниркової кольки?
 • Як правило, вона починається без будь-яких попередніх дій, спонтанно, у спокої, при виконанні звичайних дій.
 • Але так буває не завжди, деякі пацієнти відзначають, що перед виникненням болю, вони довго їхали на автомобілі або поїзді.
 • Також до провокуючих чинників відносять прийом рослинних препаратів для лікування сечокам’яної хвороби, так як вони провокують відходження мікролітів.
 • З власного досвіду поділюся випадком, коли пацієнтка кілька днів обмежувала себе в прийомі рідини, а в наступні дні пила дуже велику кількість води, це спровокувало ниркову кольку.
 • Іноді камінь починає свою «подорож» внаслідок сильного удару в спину.
Який механізм виникнення больового синдрому?

При закупорці сечоводу каменем відбувається порушення відтоку сечі. Нові порції сечі виробляються в ниркових канальцях, що при порушенні пасажу сечі викликає розширення чашково-мискової системи нирки. З часом розширення збільшується, що веде до здавлення судин нирки і порушення її кровопостачання.

Хочеться відзначити, що розмір каменю не впливає на інтенсивність больового синдрому, навіть камінь діаметром 1-1,5 міліметра може викликати сильний напад ниркової коліки.

Чи можна переплутати ниркову кольку з якимось іншим захворюванням?

Існує безліч патологій, що імітують біль при нирковій коліці. До них відносяться:

Звідси випливає, що проводити самостійне лікування нападу ниркової коліки категорично забороняється. Для початку лікування необхідно точно встановити діагноз і провести диференціальну діагностику з іншими захворюваннями, що можливо тільки в умовах стаціонару.

Чи завжди буває кров у сечі і чому вона з’являється?

Гематурія проявляється не завжди. Іноді вона може встановлюватись тільки при аналізі сечі, іноді виникає макрогематурія (сеча забарвлюється кров’ю), а буває так, що крові немає ані видимої оком, ні при мікроскопії осаду сечі. З’являється вона в сечі внаслідок травматизації каменем сечоводу. Якщо камінь гладкий, то він може не пошкодити стінку сечоводу.

Чи може камінь потрапити в сечовий міхур і не вийти з нього?

Це буває дуже рідко, наприклад, при доброякісній аденомі передміхурової залози, при стриктурах уретри, коли діаметр сечовипускального каналу значно звужений. У більшості випадків якщо камінь потрапив в сечовий міхур, то він виходить через уретру, так як діаметр сечовипускального каналу значно більше діаметра сечоводів.

Які діагностичні методи застосовують при нирковій коліці?

Перше, з чого починають діагностику – це збір анамнезу захворювання (коли почалося, чому проявлялося, як змінювалися симптоми з плином часу). Потім проводять огляд пацієнта, потім проводять лабораторні дослідження, до них відносяться загальні аналізи сечі і крові, біохімічний аналіз крові. До інструментальних методів відносяться ультразвукове дослідження (УЗД) і урографія (внутрішньовенна або екскреторна).

Що показує фізикальний огляд пацієнта?

При огляді виявляється болючість в області нирок і по ходу сечовідних точок. Також проводиться диференціальна діагностика з низкою гострих хірургічних захворювань.

Для чого проводять ультразвукове дослідження?

Цей метод доступний, відносно дешевий і безпечний. За допомогою УЗД можна побачити розширення збірного простору нирки, камені і мікроліти у нирках і сечоводі, визначити рівень, на якому камінь знаходиться. Але цей метод не завжди має високу інформативність, при ожирінні, підвищеному газоутворенні візуалізація може бути утруднена. Деякі аномалії сечової системи також можуть ускладнювати діагностику. Тому необхідно проводити додаткові методи дослідження.

Навіщо роблять екскреторну урографію і що вона показує?

Цей метод дослідження найбільш інформативний. Проводять його в кілька етапів. Спочатку роблять рентгенівський знімок, потім вводять внутрішньовенно контрастну речовину. Ця речовина потрапляє в сечу досить швидко. Потім роблять ще один знімок, на якому видно заповнення ниркових мисок, сечоводу, рівень, на якому знаходиться камінь, його розміри. Протипоказанням до процедури є тиреотоксикоз і алергія на йод, так як контраст містить його.

Що робити при нирковій коліці? Як можна полегшити свій стан до приїзду машини швидкої допомоги?

Першу допомогу при нирковій кольці можна надати хворому ще вдома. Найпростіша долікарська допомога – це тепла ванна або душ. Якщо біль нестерпний і швидкої допомоги довго немає, то дозволено приймати знеболювальне при нирковій коліці, наприклад, баралгін. Але бажано все-таки дочекатися приїзду лікарів, так як якщо це не ниркова колька, щось інше, знеболююче може бути небезпечним.

Які методи лікування застосовуються?

Якщо у пацієнта ниркова колька, лікування підбирається виходячи з її етіології. Якщо причиною стала сечокам’яна хвороба, то розглядають три варіанти лікування. Перший – литокінетична терапія. Якщо за результатами обстеження стає ясно, що цей вид допомоги буде неефективним, тоді вдаються або до дистанційної літотрипсії, або до відкритої операції. Останній метод використовується вкрай рідко.

В чому суть літокінетичной терапії?

Якщо камінь невеликий і є велика ймовірність, що він може сам вийти, то призначають ряд препаратів, що прискорюють цей процес. До них відносяться спазмолітичні засоби (розширюють сечовід), альфа-блокатори (розслаблюють гладку мускулатуру стінок сечоводу), нестероїдні протизапальні засоби (зменшують набряк сечоводу і володіють знеболюючою дією, див. список уколи і таблетки від болю).

Як довго може виходити камінь при літокінетичній терапії?

Зазвичай це вимагає декількох днів, якщо після закінчення 2-3 днів камінь не вийшов, то проводять повторне обстеження пацієнта. Часто приймається рішення про зміну тактики лікування, але іноді, при позитивній динаміці, можуть продовжити консервативне лікування. Якщо камінь довгий час стоїть в одному місці, то це небезпечно розвитком фіброзу сечоводу цієї локалізації.

Що розуміють під дистанційною літотрипсією?

Це «золотий стандарт» лікування сечокам’яної хвороби. Даний метод існує вже третє десятиліття і відмінно себе зарекомендував. Полягає він у тому, що спрямований пучок механічних хвиль діє точно на камінь і руйнує його. Процедура проводиться під рентгенологічним контролем або контролем УЗД. Ефективність процедури – більш 95%.

Якщо хворобливі відчуття пройшли, але камінь не вийшов, то що треба робити?

Камінь повинен бути видалений навіть якщо болі не турбують. Якщо камінь залишається в сечоводі, то відтік сечі все одно залишається порушеним, травматизація сечоводу триває, переповнення ниркових мисок веде до гідронефрозу і ураження паренхіми нирки. Щоб уникнути цих наслідків, необхідно видалити камінь будь-яким шляхом.