Протипоказання при міомі матки

Проведені спеціальні дослідження показали, що ще кілька десятків років тому серед жінок старше 35 років тільки у 30% розвивалася міома матки. На сьогоднішній день це захворювання зустрічається у 80% жінок після 30 років. І часто у більшості жінок міома матки протікає безсимптомно. Якщо жінці озвучують такий діагноз, для багатьох з них він немов грім серед ясного неба. І найчастіше невірне уявлення про це захворювання прирікає пацієнтку на невиправдані хірургічні втручання і важкі переживання. Жінка з таким діагнозом повинна знати, що не можна робити, якщо є міома і які існують протипоказання при міомі матки у жінок.

Що категорично протипоказано при міомі матки

Лікування міоми матки прогестероном має бути не у всіх випадках

Ефективність використання прогестерону та його аналогів при міомі не доведена, і багатьма гінекологами не рекомендується, крім випадків комбінації міоми з гіперплазією ендометрія. Існує 2 протилежні думки: одні лікарі вважають, що Дюфастон і його аналоги приймати при міомі не можна, інші – що можна.

З одного боку, стверджують, що відсутність прогестерону і його низький рівень є причиною росту пухлини, з іншого боку, що під час вагітності, при високому рівні прогестерону відбувається інтенсивний ріст і міоми. Тому не ясно, чи можна приймати препарати з прогестероном при міомі чи ні. Адже причина розвитку міоми криється в загальному гормональному дисбалансі, і роль прогестерону в цьому питанні залишається до кінця не вивченою.

Протипоказання при міомі маткиПрихильники відмови від використання Дюфастона при міомі стверджують наступне – прогестерон, на їх думку, є одним з головних чинників зростання міоми (дослідження були більше 10 років тому). Простий доказ протипоказання Дюфастона при міомі матки – це те, що такий «антіпрогестероновий засіб» як Міфепристон є одним з ефективних препаратів при лікуванні міоми – це блокатор рецепторів прогестерону, при застосуванні якого вже через 3 місяці розмір міоми суттєво зменшується. І до цих пір повсюдно продовжують використовувати прогестерон при лікуванні пацієнток з міомою. По суті, прогестерон вирощує міоми, і після такого лікування жінку відправляють на операцію з видалення матки.

Оскільки це питання на сьогоднішній день залишається спірним, приймати Дюфастон чи ні, це повинно вирішуватися лікарем у кожному конкретному випадку індивідуально, з урахуванням гормонального фону у жінки та ін.

Категорично неприпустимо починати консервативне лікування, якщо:

 • Є підозри, що це саркоматозне переродження пухлини
 • Є підозри на перекруг і некроз ніжки підочеревинного вузла
 • Є підозри на народження підслизового вузла
 • Поєднання міоми з раком матки, пухлини яєчників, рак шийки матки
 • Якщо міома має великі розміри і зростання її прогресує
 • Якщо міома різко деформує порожнину матки

Не можна використовувати агоністи ГнРГ перед операцією з приводу видалення міоматозних вузлів.

Препарати цієї групи зменшують міоматозні вузли, і як би вводять пацієнтку в штучну менопаузу. Застосування цих засобів доцільно тільки при маленьких вузлах 3-5 см. курсом 3-7 місяців. А ось призначення агоністів ГнРГ на великі вузли абсолютно нераціонально, самим негативним наслідком їх використання перед операцією є те, що міоматозні вузли після такого лікування зменшуються і виявити їх при операції не вдається. В подальшому це може призвести до рецидивів, так як з дрібних вузлів в подальшому розростаються нові вузли, і хвороба загострюється. Використання Агоністів ГнРГ доцільно лише при маленьких вузлах, а також після видалення великих міоматозних вузлів, це дозволить подавити решту зачатків вузлів і допоможе матці повністю відновитися.

Дуже небезпечно і абсолютно неприпустимо жінці спостерігати за тим, як міома збільшується

Дуже часто жінки роками не відвідують гінеколога, бачать, як у них росте живіт і звертаються за допомогою лише тоді, коли хвороба знаходиться в такій стадії, що ніяка органозберігаюча терапія вже не допоможе. Жінки часто уникають звернення до гінекологів, оскільки спочатку налякані тим, що деякі лікарі рекомендують відразу видалення матки. Але прогрес не стоїть на місці, і на сьогоднішній день є альтернативні методи боротьби з міомою, наприклад, емболізація маткових артерій – унікальний сучасний метод терапії міоми. Це закупорювання кровоносних судин, при якому припиняється кровообіг в маткових артеріях, що призводить до всихання міоми. При цьому здорові тканини матки ніяк не страждають, оскільки в матці дуже сильна кровоносна мережа, яка буде живити здорові тканини за рахунок яєчникових та інших дрібних артерій. Однак, цей метод не підходить для жінок, які бажають завагітніти. Враховуючи високу поширеність цього захворювання, всім жінкам слід один раз на рік робити УЗД жіночих статевих органів і відвідувати гінеколога. У разі виявлення вузлів, не чекати їх розростання, а відразу ж вживати заходів.

Чи можна робити масаж при міомі?

При такому захворюванні не можна допускати прогріву області малого тазу будь-якими маніпуляціями, кремами, гелями. Масаж належить до процедури, яка надає розігріваючий ефект, стимулює кровообіг в області її проведення. Проведення масажу будь-якої частини тіла можливе, крім попереку, стегон, сідниць, низу живота. У цих областях масаж при міомі матки категорично неприпустимий. Також протипоказано при міомі матки проведення гінекологічного масажу.

Чи можна засмагати при міомі матки, відвідувати лазню, солярій?

Тепловий перегрів організму внизу живота неприпустимий. Це стосується і відвідування саун, лазень, навіть гарячі ванни можуть бути безпечними. А також це стосується прийняття сонячних ванн при міомі, не можна засмагати ні під сонцем, ні в солярії. Також з цієї причини не можна проводити теплові фізіотерапевтичні процедури.

Чого не можна при міомі, чого слід уникати?

Жінка з міомою матки повинна знати все про своє захворювання (див. міома матки – симптоми, лікування), в тому числі і про протипоказання при міомі матки. Як повинна себе оберігати жінка з таким діагнозом, чого слід уникати:

 • Уникати підняття понад 3 кг., важкої фізичної роботи, перевтоми
 • Уникати гормональних сплесків, які частіше всього викликаються стресом, переживаннями.
 • Уникати небажаної вагітності, оскільки аборт служить причиною росту міоми з-за різкого гормонального порушення, крім того, переривання вагітності може спровокувати інші гінекологічні запальні процеси.
 • Уникати вживання великої кількості рідини на ніч, оскільки це провокує набряк матки.
 • Не доцільно з таким діагнозом самостійно підбирати методи контрацепції, крім презервативів.
 • З обережністю підходити до будь-яких оздоровчих процедур, перед цим слід повідомляти про ваш діагноз лікарям, що пропонують ці процедури.

Чи можна завагітніти при міомі матки?

Звичайно, жінка з міомою матки може зачати і виносити дитину, і таких випадків дуже багато, при цьому все залежить від місця розташування міоматозних вузлів, їх кількості, від характеру утворень. Однак, слід знати, що поява міоми знижує ймовірність зачаття і часто поєднується з безпліддям.

Основна причина труднощі із зачаттям пов’язана не стільки в механічній перешкоді, яка створюється пухлиною, а з гормональними порушеннями, що призводять до міомі. Не останню роль також грають різні запальні процеси жіночої репродуктивної системи, які призводять і до міомі, і до безпліддя (див. запалення придатків: симптоми, лікування; поліпи в матці: лікування, симптоми та інші)

При досить великий міомі у разі вагітності збільшується ризик ускладнень, таких як: викидень на ранніх термінах або передчасні пологи на пізніх термінах. Численні дослідження впливу міоми матки на внутрішньоутробний розвиток малюка показують, що ця доброякісна пухлина найчастіше не заважає нормальному розвиткові дитини і жінка може народити самостійно.

Переважна більшість жінок з міомою матки, благополучно вагітніють і народжують здорових дітей. Найчастіше під час вагітності міоми розсмоктуються або видаляються під час кесаревого розтину і жінка після пологів забуває про її існування.

Cтаття про противопоказания при миоме матки також доступна російською мовою: «Противопоказания при миоме матки».