Як лікувати ячмінь на оці: краплі, мазь, засоби для швидкого позбавлення від гордеолума

Явище, коли у людини з’являється ячмінь на оці, зустрічається досить часто. Зазвичай процес протікає раптово і швидко. Багато намагаються не надавати значення недузі, в той час як він є першим сигналом наявності ослабленого імунітету.

В мережі є маса питань з проханням допомогти позбутися ячменя, і незліченна безліч відповідей від «знавців». Уважно підходите до цього питання, оскільки доводиться мати справу з дуже важливим органом зору, тому проводити в даному випадку експерименти загрожує величезними проблемами.

Інакше ячмінь на оці ще називають гордеолумом, і під цим поняттям розуміють гнійне запалення, яке має локалізацію у межах волосяного війкового мішечка, сальної залози (цейса) при зовнішньому ячмені. Чи області мейбомієвої залози, коли мова йде про внутрішній ячмені. У більшості випадків захворювання носить поодинокий характер, трохи рідше запалюються кілька елементів віка, і дуже рідко вражаються відразу два ока.

Як розпізнати хворобу?

 • Внутрішній ячмінь або абцесс, з’являється на внутрішньої ділянці віка, там, де розташована слизова оболонка, і зустрічається рідше зовнішнього ячменю. Разом з ним може виникати халязіон – запалення країв повік;
 • Зовнішній ячмінь представляє собою яскраво – виражений нарив, розташований на зовнішній частині віка;

Як лікувати ячмінь на оці, краплі, мазь, засоби для швидкого позбавлення від гордеолумаМісцеві прояви хвороби (у порядку зростання):

 • На місці утворення починає відчуватися свербіж;
 • Під час моргання і при торканні віка відчувається роздратування і хворобливе відчуття;
 • Уражене місце злегка збільшується в розмірах;
 • Відбувається виражене почервоніння;
 • Починається сльозотеча;
 • З’являється відчуття стороннього тіла на поверхні ока;
 • Утворюється жовта пухкенька область на зовнішній або внутрішній стороні віка, зазвичай на 4 день від початку захворювання;
 • Відбувається мимовільне відкриття гнійного мішечка з відповідним виділенням, як правило – на 5 день.

У людей з ослабленим здоров’ям, у тому числі і дітей, під час множинного або рецидивуючого ячменю, можуть прогресувати наступні симптоми: збільшені лімфатичні вузли, сильні головні болі, гіпертермія та загальна слабкість тіла.

Основні причини і фактори появи гордеолума

Які основні причини ячменю? З етіологічної точки зору причиною є умовно-патогенний паразит золотистий стафілокок, який знаходиться на волоссі та шкірі людини. Дещо рідше збудником виступає стрептокок. Посилення активності і схильність до розмноження з’являється при виникненні наступних факторів:Ячмінь на оці

 • Низького імунітету, в парі зі стресами, слабкістю, неправильним харчуванням, дієтами, захворюваннями тощо;
 • Переохолодження тіла, коли знижуються захисні функції організму;
 • Порушення живлення віка ока внаслідок цукрового діабету;
 • Наявності гіповітамінозу (див. авітаміноз і гіповітаміноз);
 • Носійства золотистого стафілокока, що має стійкість до більшості препаратів антимікробної складу (див. золотистий стафілокок в кишечнику у дитини);
 • Прогресуючих захворювань шлунково-кишкового тракту, що супроводжуються неправильним всмоктуванням корисних мікроелементів та вітамінів, що послаблює імунну систему;
 • Поганої спадковості;
 • Присутності хронічних інфекцій, типу тонзиліту, аденоїдиту або карієсу;
 • Порушення принципів правильної гігієни щодо догляду за очима;
 • Глистяній інвазії (див. симптоми глистів у людини);
 • Використання контактних лінз.

Ячмінь у дітей

Принцип утворення ячменю у дитини на оці, як і у дорослих, ідентичний, однак процес протікання може істотно розрізнятися. Забезпечити спокій для хворого ока виявляється складно, при цьому діти часто чешуть очі, чіпають повіки своїми руками, тим самим посилюючи проблему. Це і призводить до серйозних ускладнень, у тому числі холязиону, блефориту, флегмону і абсцесу.

Крім усього внутрішня частина віка – клітковина, має більш рихлу структуру, ось чому запалення в даному випадку швидко поширюється на сусідні тканини. Зустрічаються випадки, коли ячмінь стає причиною появи менінгіту. З цієї причини при появі недуги у дітей ідеальним рішенням стане звернення до лікаря, з чітким дотриманням всіх отриманих рекомендацій. Ускладнення повинні стати приводом приміщення в стаціонар.

Як надати першу допомогу при ячмені?

Для швидкої допомоги при ячмені слід починати діяти при появі перших симптомів, у тому числі почервоніння, свербежу і хворобливих відчуттів в області віка. Як вилікувати ячмінь?

Обробити запалення антисептичним складом

Береться розведений медичний спирт або горілка, якою змочується підготовлений ватний тампон. Після він віджимається і прикладається до ураженої ділянки шкіри. Важливо стежити за тим, щоб розчин не потрапив в очі, щоб уникнути неприємних відчуттів. Своєчасне виконання процедури може гарантувати появу регресу ячменю в день початку лікування. Процедуру можна виконувати також з зеленкою або йодом на основі спирту.

Використовувати сухе тепло

Засіб виявляється досить дієвим. Потрібно відварити круто яйце курки, загорнути його в гарячому вигляді в ганчірку і прикласти до хворого місця до повного охолодження. З цією ж метою допускається брати розігріті насіння льону або морську сіль.

Представлений спосіб надає не гірший ефект, але раціональний тільки на початковій стадії ячменю. У разі, коли з’являється гнійник – спосіб протипоказаний.

Як позбутися ячменю?

У традиційних випадках, при появі проблеми, як лікувати ячмінь на оці, вибирають мазі з антибактеріальним складом і відповідні краплі. При запущених стадіях призначаються антибіотики, що приймаються перорально. Невскриваючийся природним чином гнійний мішок усувають хірургічним шляхом в медичних умовах.

Краплі для очей з антибіотиком

Є відмінним способом знищення мікроорганізмів і застосовуються для профілактики їх поширення. Найпопулярнішими вважаються Софрадекс, Альбуцид, Еритроміцин, Ципролет, Фуциталмик і т. д. Застосовують шляхом закапування в очі періодичністю до 6 разів на добу.

Мазі для очей з антибіотиком

Виконують таку ж функцію, але їх прийом рекомендується здійснювати вночі, перед сном, у зв’язку з негативним впливом на зір. Доцільно застосовувати разом з краплями, для досягнення максимального ефекту. Найбільш часто призначають від ячменю мазь Тетрациклінову, Еритроміцинову, Колбіоцін, Флоксал і т. д.

Закладку препарату виконують на ніч, добре вимитими руками, об’ємом в 2-4 мм, з відтягуванням віка і акуратним його накладенням. При відсутності необхідності у точних діях допускається використання мазі і в денний час.

Важливо відзначити, що при покупці крапель або мазі слід вказати на застосування ліків для очей. Це пояснюється наявністю більшої концентрації активних компонентів для шкірних ліків. Зі зрозумілих причин закладка їх в очі може завдати тільки шкоди. Застосування мазей і очних крапель, не призначених для очей, категорично не допускається.

Забороняється користуватися мазями з кортикостероїдами під час бактеріального процесу, оскільки вони протипоказані при наявності гнійників.

Пероральні антибіотики

Лікарі їх рекомендують при складних формах і схожих симптомах, коли місцеве лікування ячменю на оці не дало очікуваного результату. Вони можуть виявитися гарним вибором для людей, які мають ослаблене здоров’я, в тому числі і дітей. Надають вплив на етіологічний фактор і перешкоджають подальшому поширенню інфекцій.

Зазвичай призначаються препарати типу Ампицилина, Доксицикліну, Флемоклава, Азитрокса, Зитролида і т. д. Прийом ліків здійснюється протягом 6-7 днів.

Антисептики

Відповідні розчини використовуються для дезінфекції і промивання очей після того, як вийшов гній або був розкритий гнійний мішок. Часто достатньо розчину 30% сульфацила натрію і фурациліну. Препарат наноситься на око, з наступним усуненням надлишок сухою марлею.

Додаткове лікування ячменю

Наявність загальної симптоматики потребує використання нестероїдних протизапальних лікарських засобів, таких як Ібупрофен і Парацетамол. Хорошим вибором виявиться прийом вітамінів, пивних дріжджів і живлення на їх основі.

Фізіотерапія

Добрий варіант при стадії інфільтрації, коли немає підозри на гіпертермію. Призначають УВЧ і мікрохвильову терапію кожен день по 1 разу тривалістю 8 хвилин терміном до 6 днів.

Якщо ячмінь не розкрився самостійно?

Самостійно витягувати гній не рекомендується, для цих дій слід звернутися до лікаря. Не розкрита на сьомий день головка гною боргувати стати сигналом звернення до лікаря, здатного виконати відповідні маніпуляції. Як правило, після хірургічної операції рубців та інших помітних слідів не залишається.

Як вилікувати ячмінь народними засобами

Здавна такі способи знаходили своє застосування, і в ряді випадків виявлялися успішними. Одні з них обґрунтовано заслужили довіру, інші викликаю масу питань. Звичайно, плювок в область ока або спрямований дулю навряд чи зможе поліпшити стан здоров’я. Задаючи питання, як вилікувати ячмінь на оці «бабусиними» методами, завжди слід виконувати їх уважно, свідомо й обережно, щоб не завдати шкоди власному здоров’ю. Наведемо деякі з них:

 • Застосування срібла, коли їм, будь то виделка або ложка, проводять з ураженої ділянки в районі вій;
 • Обробка настоянкою валеріани на основі спирту ватною паличкою з додатком її до ячменю протягом 10 хвилин. Помічено, що на ранніх стадіях хвороби варіант виявляється досить ефективним;
 • Обробка настоянкою календули, з попередніми її розведенням водою співвідношення 1 до 10, і виконанням операції протягом 10 хвилин;
 • Накладення стерильного бинта, змоченого завареним зеленим чаєм в теплому вигляді до хворого ока. Найкраще процедуру повторювати до трьох разів на день при перших симптомах ячменю. Якщо є гнійні виділення – процедура не підходить;
 • Використання компресу з підсмаженого на пісному маслі цибулі шматочками по 10 мм в теплому стані до його повного охолодження, з подальшим повторенням процесу;
 • Примочки на основі листя алое, витриманих на холоді 12 годин. Роблять вибірку, яку розводять з водою у співвідношенні 1 до 10.;
 • Вживання березового соку до 0.5 літра щодня, через переконання в здатності його очищати кров;
 • У разі, коли ячмінь на оці у дитини розкрився, для очищення шкіри використовується шампунь для малюків без сліз. Його розводять з водою, яку потрібно попередньо прокип’ятити, розвести у співвідношенні 1 до 20, з наступним закопуванням в очі. Надлишки розчину видаляють марлею;
 • Вживається буряковий сік, відстояний після приготування в холодильнику протягом 180 хвилин. Спочатку його приймають всередину по 1/5стакана, з подальшим збільшенням норми до половини склянки. Здавна вважали, що напій очищає кров і зміцнює організм.
Що не рекомендується робити?
 • Застосовувати косметику при лікуванні;
 • Самостійно розкривати і видавлювати гнійний мішок;
 • За наявності гнійного вогнища виробляти його прогрівання і відвідувати лазню або сауну;
 • Прикладати вологі тампони при наявності гнійника;
 • Допускати переохолодження хворого місця, і виходити в холодну пору на вулицю без сухий антисептичної пов’язки;
 • Торкатися ураженого місця руками.
Профілактичні заходи:
 • Слід відповідально ставитися до ранкової та вечірньої гігієни очей, видаляти бруд стерильними тампонами рухами від зовнішньої частини ока до носа, при цьому рекомендується застосовувати очні краплі від ячменю в денний час;
 • Дотримувати гігієну рук і викорінити звичку регулярно доторкатися очей;
 • При появі рецидивів використовувати імунокорекцію, аутогемотерапію, УФ-терапію і кліматолікування;
 • Необхідно виділити для особистого використання індивідуальне рушник і косметику;
 • Вітається активний і здоровий спосіб життя;
 • Рекомендується правильно експлуатувати контактні лінзи і відповідним чином доглядати за ними;
 • Бажано здійснювати санацію і обробку інфекційних вогнищ.

Cтаттю про лікування ячміня на оці також можна прочитати російською мовою: «Лечение ячменя на глазу, использование капель, мазей и средств от гордеолума».