Чим лікувати пелюшковий дерматит у дитини

Пелюшковий дерматит у дітей являє собою запалення шкіри на сідницях з внутрішньої частини стегон. Спровокувати пелюшковий дерматит у немовлят може просте тертя ніжної шкіри дитини про тканина пелюшки або марлевий підгузник. Рідше викликають запалення мікроби (наприклад, кишкова паличка), підвищений температурний режим і вологість, а також вплив хімічних факторів (аміаку, травних ферментів і солей жирних кислот).

Основні причини утворення ПД

Найчастіше причиною розвитку пелюшкового дерматиту у новонародженого є недостатнє дотримання правил гігієни. Якщо підгузник міняють рідко, або взагалі використовують замість нього марлю або пелюшку, шкіра травмується і запалюється.

Провокуючим фактором можуть бути і грибки (зокрема, грибки роду Кандіда). Однак, у даному випадку пелюшковий дерматит не є кандидозом шкіри, але ураження грибком може сильно ускладнити лікування і надалі буде провокувати рецидиви при нехтуванні правилами гігієни.

Крім того, деякі діти більш схильні до запалення шкіри. Цей процес може початися у немовлят, які знаходяться на штучному годуванні, алергетиків, малюків зі збоями водно-сольового балансу, а також пацієнтів з атопічним дерматитом, нерегулярним стільцем, імунодефіцитними станами і високим вмістом аміаку у сечі.

Окремо слід зупинитися на питанні про підгузки. Представники старшого покоління вважають, що це шкідливий винахід цивілізації, хоча така думка не має під собою вагомих підстав. Якщо підгузники будуть використовуватися правильно, а батьки будуть своєчасно міняти їх, дотримуючи при цьому правила гігієни, ризик розвитку пелюшкового дерматиту зводиться практично до нуля. Крім того, у дітей, які носять підгузник, пелюшковий дерматит зустрічається набагато рідше, ніж у тих, кого сповивають або одягають у марлеві саморобні підгузки. Не слід занадто рано відучувати дитину від підгузків. Робити це рекомендується не раніше, ніж з шестимісячного віку, так як раннє відлучення може призвести до формування неправильних гігієнічних навичок у дитини.

Перед тим, як визначатися, чим лікувати пелюшковий дерматит, необхідно з’ясувати не тільки причини його появи, але й особливості будови шкіри немовляти:

 • У дітей грудного віку ще недосконала система терморегуляції;
 • Сама по собі шкіра незріла: епідерміс занадто тонка і легко травмується, базальна мембрана тендітна, а під шкірою міститься мало сполучної тканини;
 • Імунітет недостатньо розвинений, щоб протистояти грибків і патогенних мікроорганізмів;
 • У шкірі немовляти мало води і вона легко травмується.

Чим лікувати пелюшковий дерматит у дитиниОзнаки пелюшкового дерматиту

Дані щодо поширеності пелюшкового дерматиту істотно відрізняються, але точно відомо, що запалення частіше зустрічається у дівчаток, ніж у хлопчиків. Найчастіше пелюшковий дерматит проявляється у вигляді несильних почервонінь на певних ділянках шкіри, але в запущених випадках може вражати великі ділянки.

Основні симптоми пелюшкового дерматиту включають:

 • Шкіра починає червоніти (процес гіперемії) на сідницях, в зоні промежини і паху;
 • Іноді з’являється лущення і дрібні пухирці з рідиною;
 • На початковій стадії захворювання ці ознаки проявляються на обмежених ділянках шкіри, але по мірі прогресування хвороби поширюються;
 • У важких випадках перебігу хвороби на місці запалення, з’являється набряк, гнійники і виразки;
 • Запалені ділянки шкіри турбують дитину, він погано спить і відмовляється від їжі.

У дітей, що знаходяться на штучному вигодовуванні ознаки запалення можуть проявлятися і навколо ануса. Це пояснюється тим, що кал у немовлят на штучному вигодовуванні має лужне середовище.

Найчастіше ПД провокується саме механічними факторами (тертя підгузника про шкіру при рідкісної його зміні або неправильно підібраному розмірі). У цьому випадку спостерігається почервоніння в пахових і сідничних складках і внизу живота. Посилення запалення може спровокувати приєднання інших факторів.

Досить часто пелюшковий дерматит ускладнюється кандидозом. Зовні він виражається яскраво-червоними ділянками запаленої шкіри з білими гнійниками. Підтвердженням діагнозу може служити відсутність позитивних результатів лікування ПД протягом трьох днів.

Крім того, батьки повинні розуміти, що при ускладненому перебігу ПД необхідно відразу ж припинити лікування та звернутися до педіатра:

 • ПД супроводжується сильним підвищенням температури;
 • Різко збільшилася площа ураженої ділянки, шкіра стала синюшного або багровим, щільною і набряклою;
 • ПД провокує затримку фізичного та психомоторного розвитку;
 • Лікування протягом 3-5 днів не призвело до покращення стану дитини;
 • На запалених ділянках з’явилися гнійнички.

Методи діагностики і лікування

Визначити пелюшковий дерматит досить легко. Для цього лікар просто проведе огляд і проаналізує скарги пацієнта. Однак, ПД потрібно відрізняти від алергії (наприклад, при зміні гігієнічних засобів по догляду за дитиною), пітниці та атопічного дерматиту.

Для догляду за грудними дітьми не можна використовувати вологі антибактеріальні серветки.

Чим лікувати пелюшковий дерматит у дитиниЛікування пелюшкового дерматиту у дітей проводиться вдома і включає кілька важливих етапів:

Гігієна

Саме недотримання правил гігієни найчастіше служить причиною пелюшкового дерматиту. Щоб цього не сталося, підгузник слід змінювати після кожної дефекації або спорожнення кишечника. При зміні підгузника пахові складки, стегна і сідниці потрібно промивати теплою водою з дитячим милом, але можна промивати складки і просто чистою водою. Будь-які інші косметичні засоби (гелі, пінки) для миття дітей застосовувати не рекомендується.

Шкіру дитини після миття треба ніжно вмочувати, а не розтирати рушником. При наявності запалених ділянок, на них потрібно нанести тонкий шар спеціального крему, про який буде розказано нижче.

Намагайтеся залишати дитину без підгузника при кожній зміні протягом півгодини, щоб шкіра могла дихати.

Мазі

Найкращими засобами для боротьби з пелюшковим дерматитом є засоби на основі оксиду цинку (наприклад, Деситин). Вони значно скорочують шкідливий вплив калу, сечі і слизу на ніжну шкіру дитини.

Також можна використовувати протимікробні мазі (Драполен), які не тільки володіють антисептичними і захисними властивостями, але і добре зволожують шкіру.

Для прискорення процесу загоєння і зняття запалення використовуються мазі з декспантенолом (Пантенол, Бепантен), а при приєднанні грибка вони доповнюються протигрибковими засобами, які можна починати використовувати тільки після консультації з лікарем.

У рідкісних випадках, якщо дитина страждає від дуже сильного запалення, педіатр може призначити мазі з кортикостероїдами.

При нанесенні мазі не можна одночасно користуватися присипкою, оскільки ці два засоби утворюють грудочки, які травмують шкіру.

Дієві засоби профілактики

При дотриманні певних правил батьки зможуть самостійно запобігти розвитку пелюшкового дерматиту:

 • Не користуватися присипкою;
 • Краще користуватися спеціальним кремом під підгузник або маззю з декспантенолом;
 • Міняти підгузник потрібно не менше восьми разів на день, тобто після кожного спорожнення кишечника і сечового міхура;
 • Не користуйтеся пелюшками і марлевими підгузниками;
 • Підгузники слід підбирати по статі дитини, оскільки в них враховані анатомічні особливості сечовипускання і посилені певні поглинаючи зони.

Рекомендується щодня давати дитині вітамін Д для профілактики. Його недолік провокує не тільки рахіт, але і загальне зниження імунітету і підвищує пітливість, що може в майбутньому привести до пелюшкового дерматиту.

Статтю про лікування пелюшкового дерматиту у дитини також можна прочитати російською мовою: «Чем лечить пеленочный дерматит у ребенка».