Огляд ліків від підвищеного тиску: всі препарати, що застосовуються при гіпертонії для зниження тиску

Зміст:

Підвищений артеріальний тиск – глобальна проблема, і боротьба з нею включена в програми з охорони здоров’я у багатьох країнах. Проблема в тому, що на легке зниження АТ за допомогою таблеток, багато людей навіть не здогадуються про те, що у них скаче тиск.

Крім того, підвищений тиск може викликати цілий ряд негативних наслідків: порушує нормальну роботу судин мозку, очей, нирок та серця, які найбільше страждають від стрибків артеріального тиску. Їх називають ” органами-мішенями.

Якщо не приймати таблетки від підвищеного тиску, може виникнути інфаркт, ішемічна хвороба серця, захворювання сітківки очей і ниркова недостатність. Основне завдання при призначенні засобів від гіпертонії полягає не тільки в зниженні рівня тиску, але і попередження негативних наслідків хвороби та стабілізації показників на тривалий термін.

Таблетки для зниження тиску підбираються індивідуально з урахуванням можливих ризиків та особливостей кожного пацієнта.

Хто входить до групи ризику?

Перед призначенням засоба від підвищеного тиску необхідно оцінити індивідуальні ризики пацієнта:

 • Показники АТ. Підвищенням норми вважається тиск від 140/90 мм. рт.ст. Раніше медики дотримувалися думки, що пацієнти різного віку мають різні норми підвищеного тиску, але тепер вважається, що досягнення цифр 140/90 можна вважати підвищеним АТ, хоча даний показник не завжди вимагає прийому медикаментозних препаратів.

Якщо підвищений тиск не супроводжується ІБМ, ураженням органів-мішеней та цукровим діабетом, пацієнту достатньо переглянути спосіб життя, раціон, зайнятися спортом, кинути палити і вживати алкоголь. Ефективними засобами для зниження тиску вважаються масаж, медитація, психотерапія і помірні фізичні навантаження.

Який тиск можна вважати підвищеним і вимагає медикаментозної терапії? Якщо показники АТ досягли позначки 160/90, описаних вище методів буде недостатньо, і пацієнту призначають спеціальні препарати для зниження артеріального тиску.

 • Цільові показники. Вони являють собою бажаний рівень АТ, якого потрібно досягти пацієнту і утримати його на цьому рівні як можна довше. У минулому вважалося, що для пацієнтів старше 60 років допустимо невелике перевищення норми ПЕКЛО, але тепер лікарі дотримуються думки, що для всіх вікових груп пацієнтів краще досягти показника в 140-135/90-85 мм.

Літні люди з атеросклерозом судин повинні використовувати м’які ліки для поступового зниження тиску. А людям, що страждають від цукрового діабету або порушення роботи нирок, норму тиску бажано тримати нар рівні 120-130/85 мм.

Фактори, що підвищують ризик розвитку гіпертонії:

 • Висока ймовірність інфаркту або інших уражень серця;
 • Спадковість (близькі родичі з ішемічною хворобою серця);
 • Високий рівень тиску;
 • Цукровий діабет;
 • Вік (для чоловіків від 55, для жінок – від 65);
 • Підвищений рівень холестерину;
 • Куріння;
 • Збій рівня толерантності до глюкози;
 • Жителі великих і промислово-розвинених міст;
 • Ожиріння;
 • Низька рухова активність;
 • Мікроальбумінурія.

Ризик смертельного результату при підвищеному тиску підвищується при наявності таких супутніх факторів:

 • Минуща ішемія мозку або інсульт в анамнезі;
 • Наявність серцевої недостатності, ішемічної хвороби або інфаркту міокарда;
 • Ниркова недостатність і діабетична нефропатія;
 • Зміни в судинах сітківки очей;
 • Аневризма аорти, що розшаровується;
 • Ураження периферичних судин.

Ліки від підвищеного тискуНайбільшу небезпеку підвищений серцевий тиск представляє для людей, у яких є так званий «смертельний квартет»: ожиріння, високий рівень холестерину і цукру, а також артеріальна гіпертензія.

Існують люди, які недооцінюють серйозність проблеми підвищеного тиску. Таким пацієнтам здається, що якщо тиск не приносить ніяких незручностей і не відчувається, то і препарати для зниження тиску приймати не треба. Існує й інша крайність: пацієнти, які бояться померти від інфаркту. Ці люди постійно шукають інформацію про нові ліки від гіпертонії в Інтернеті, відразу ж їх купують і починають прийом, не проконсультувавшись з лікарем.

Рекомендації щодо прийому ліків від підвищеного тиску наступні:

 • Медикаментозну терапію починають вже після досягнення позначки в 160/90 мм. р. ст.
 • Людям з серцевою, нирковою недостатністю і цукровим діабетом прийом препаратів доцільно починати вже при позначці 130/85.
 • При легкій формі гіпертонії буде достатньо приймати лише один препарат м’якого дії (наприклад, від підвищеного тиску серця). Краще використовувати засоби, які приймають кожні 12 або 24 години.
 • Дуже часто призначається комбіноване лікування з декількох препаратів, що дозволяє істотно скоротити дозування і прояви побічних ефектів.

Сечогінні препарати від тиску

Тіазидні сечогінні ліки і сульфонаміди покращують вироблення сечі і її виведення. Це знижує набряк судин і збільшує їх просвіт, що позитивно відбивається на зниженні тиску.

Читайте також: «Сечогінні народні засоби»

 • Препарати-тіазиди включають Циклометиазид, Гіпотіазид та Гідрохлортіазид. Ці препарати перешкоджають всмоктування натрію і хлору і виводять їх з організму разом із зайвою рідиною. Дія препарату триває протягом 12 годин, а полегшення настає вже через півтора-дві години після прийняття таблетки. Дані засоби не можна пити вагітним і годуючим жінкам, пацієнтам з нирковою та печінковою недостатністю, дітям молодше двох років, а при цукровому діабеті, анурії і хвороби Аддісона. Побічні ефекти можуть включати втому, алергію на сонце, судоми, сплутаність свідомості, анафілактичний шок, спрага і сухість в роті. Також іноді виникають розлади травлення, алергії, порушення зору і потенції.
 • Сульфонаміди – це засоби, які використовують при важких формах гіпертонії, резистентної до дії інших препаратів. До препаратів цієї групи відносять Хлорталідон, Індапамід, Равел і Тенорик (комбінований препарат з хлорталидоном і атенололом). Ці засоби можна використовувати людям з цукровим діабетом. Діючі речовини швидко виводяться з сечею і не накопичуються в органах і тканинах. Проте, препарати-сульфонаміди не можна використовувати вагітним жінкам і годуючим матерям, та пацієнтам з нирковою і печінковою недостатністю, непереносимістю лактози і низьким рівнем калію в крові. У деяких випадках препарати викликають шкірні алергічні реакції, болі в животі, нудоту і блювоту. Можуть з’явитися нежить, фарингіт, сухість у роті, підвищена дратівливість і депресія.

Бета-адреноблокатори

Групу цих препаратів часто використовують у комбінованій терапії. Їх використовують пацієнти, які вже перенесли інфаркт міокарда, а також люди зі стенокардією, фібриляцією передсердь та хронічною серцевою недостатністю. Препарати від гіпертонії цієї групи блокують бета-рецептори судин і сповільнюють вироблення реніну і ангіотензину, які звужують судини.

Ці засоби можна приймати і окремо від інших ліків протягом двох-чотирьох тижнів, а пізніше доповнити блокаторами кальцієвих каналів або сечогінними засобами. Існує два типи бета-блокаторів: селективні (атенолл, метопролол, бісопролол та ін) та неселективні бета-блокатори, карведилол, соталол, пропранолол).

Для тривалого лікування та максимального скорочення ризику летального результату використовують метапролол, бісопролол, карведилол, небивалол і бетаксалол. Останній також застосовують для лікування гіпертонії в період клімаксу.

Кожна група препаратів має свої протипоказання і побічні ефекти:

 • Бісопролол (препарати Бісопролол, Конкор, Бисограмма, Коронал, Арител) разів на добу, переважно вранці. При відміні препарату слід поступово зменшувати дозування, так як раптове припинення лікування може викликати перепади тиску. Засоби не можна приймати людям з серцевою недостатністю, бронхіальною астмою, з тяжкими захворюваннями печінки, вагітності та цукровому діабеті.
 • Карведилол (лікарські засоби Дилатренд, Карведилол, Кариол) здатний блокувати альфа і бета-рецептори. Засоби не можна використовувати пацієнтам з серцевою недостатністю, блокадами серця, бронхіальну астму, в період вагітності і лактації. Побічні ефекти можуть спостерігатися у пацієнтів з цукровим діабетом, псоріаз, депресію та печінковою недостатністю. Побічні ефекти виражаються в різкому падінні артеріального тиску, запаморочення, втрати свідомості, блювання, сухість у роті, а також порушення стільця і алергічних реакціях.
 • Препарати метопрололу включають Беталок, Корвитол, Метозок, Метокард.
 • Засоби з небівололом: Бинелол, Небиволо, Небиватор, Небилонг.
 • Дієвий препарат на основі батаксолола – Локрен.

Сартани

Це препарати, що блокують рецептори ангіотензину ІІ. Ці засоби дуже добре борються з підвищеним тиском крові і серця, і володіють тривалим терапевтичним ефектом. Найчастіше їх включають у комплексне лікування резистентної гіпертонії. Сартани включають:

 • Лозартан (препарати Презартан, Лозартан Тева, Лозап);
 • Валсартан (лікарські засоби Вальсакор, Диован, Валз);
 • Епросартан (Теветен)
 • Кандесартан (Атаканд);
 • Темисартан (Твинста, Микардис).

Одним з кращих препаратів даної групи вважається Лозап (на основі лозартану). Він володіє стійким терапевтичною дією і практично не має побічних ефектів. У деяких пацієнтів після прийому спостерігалися розлади сну, головний біль, дзвін у вухах, порушення зору і пам’яті, а також кашель і біль у спині та грудній клітці.

Препарати даної групи, що знижують артеріальний тиск, рідше викликають побічні ефекти, ніж інші лікарські засоби і не викликають синдрому відміни.

Блокатори кальцієвих каналів

Огляд ліків від підвищеного тиску всі препарати, що застосовуються при гіпертонії для зниження тискуЗасоби цієї групи поділяють на такі види:

 • Дигідропіридини (діюча речовина амлодипін та ніфедипін);
 • Фенілалкіламіни (верапаміл);
 • Бензодіазепіни (дилтіазем).

Блокатори кальцієвих каналів не тільки знімають симптоми підвищеного тиску, але і покращують переносимість фізичних навантажень. Часто їх приймають разом з інгібіторами, щоб уникнути використання сечогінних препаратів. блокатори кальцієвих каналів в основному призначають літнім пацієнтам з порушеннями серцевого ритму, атеросклероз і стенокардією.

Препарати даної групи такі:

 • На основі амлодипіну (Амлодипін, Амлотоп, Колчек, Тенокс, Кардилопин);
 • Засоби з ніфедипіном (Осмо-адалт, Кордафлекс, Нифекард, Фенігідін);
 • З верапамілом (Верапаміл, Изоптин);
 • На основі дилтіазему (Кардил, Диазем, Дилтіазем).

Засоби не можна використовувати в період вагітності та годування груддю, при гіперчутливості, печінкової недостатності, а також пацієнтам до 18 років і тим, хто переніс інфаркт міокарда. Побічні ефекти збігаються з іншими препаратами від тиску, але в деяких випадках можуть доповнюватися холодним потом, кровотечею з носа, біль в очах, пігментацією шкіри і болючим сечовипусканням.

Інгібітори ангіотензинперетворюючого ферменту

Властивість цих препаратів полягає у блокуванні ферменту, який сприяє перетворенню реніну в ангіотензин, звужує судини. Інгібітори АПФ зменшують струм крові до серця, є профілактичним засобом проти потовщення серцевого м’яза і відновлюють її при гіпертрофії.

Всі інгібітори ділять на кілька груп:

 • Інгібітори АПФ з карбоксильної групою. До них відносять препарати еналаприлу (Берлиприл, Енап, Рениприл), лізиноприлу (Диротон, Лізиноприл), периндоприлу (Престариум, Парнавел), раміприлу (Тритаце, Хортил), спираприла (Квадроприл), трандолаприла (Терка Ретард) і квиноприла. Всі ці засоби здатні продовжити життя пацієнта, але все ж можуть викликати деякі побічні ефекти. Вони виражаються у аритмії, стенокардії, головного болю і запамороченні, а також можуть викликати депресію, підвищену стомлюваність і дратівливість, випадання волосся, порушення зору, слуху та вестибулярного апарату. У деяких випадках виникає фарингіт, сухий кашель, задишка і алергічні реакції. Препарати протипоказані вагітним і годуючим матерям, пацієнтам молодше 18 років, людям з цукровим діабетом, нирковою та печінковою недостатністю або важкими аутоімунними захворюваннями.
 • Інгібітори з сульфгідрильної групою включають діючі речовини каптоприл (Капотен, Каптоприл, Алкадил), беназеприл (Лотензин) і зонефоприл (Зокардис). Одним з найбільш популярних вважається препарат Каптоприл. Однак, його не можна використовувати тривалий час пацієнтам літнього віку сатеросклерозом мозкових судин, так як це може викликати втрату свідомості і гіпотонію. Препарати даної групи також заборонені вагітним і жінкам, які годують груддю, дітям до 18 років, пацієнтам з набряком Квінке, трансплантованої ниркою, цукровий діабет, ішемією головного мозку і аутоімунними захворюваннями. В якості побічних ефектів можуть проявитись порушення роботи нирок, сонливість, запаморочення, набряк Квінке, тахікардія, різке падіння тиску, сухість у роті, анемія, порушення стільця, сухий кашель або бронхоспазм.
 • Препарати з периндоприлом включають Престариум і Перинева. Їх використовують для профілактики інсульту, при хронічній серцевій недостатності, ішемічної хвороби серця та артеріальної гіпертензії.
 • Засоби лізиноприлу – Диротон, Лізиноприл і Лизинотон застосовуються для зниження АТ у пацієнтів літнього віку з цукровим діабетом та метаболічним синдромом.
 • Інгібітори з фосфинильной групою (Моноприл і Фозикард) використовуються для лікування пацієнтів з нирковою та печінковою недостатністю.

Раувольфії та ефективність їх застосування

Ці препарати були першими, які почали застосовуватися для лікування підвищеного тиску. Найбільш розповсюдженими ліками даної групи вважаються Резерпін і Раунатин. Однак, вони занадто повільно знижують тиск, а стійкий ефект спостерігається у деяких пацієнтів. Такі ліки коштують недорого, і все ще продовжують використовуватися, хоча і не відповідають основній вимозі ліків проти високого тиску: підвищувати якість життя і надавати профілактичну дію на органи і судини.

Крім того, раувольфії володіють великою кількістю побічних ефектів:

 • При лікуванні препаратами на основі резерпіну, підвищується ризик розвитку раку молочної та підшлункової залози. Тому в деяких країнах, зокрема, у Франції, використання даних засобів заборонено.
 • У літніх людей може виникати депресія і паркінсонізм.
 • Підвищена сонливість.
 • Імпотенція, бронхоспазм, набряк і аритмія.
 • Виразки в органах травного тракту.
 • Закладеність носа.

Існують також комбіновані форми раувольфії:

 • Препарат Адельфан поєднує резерпін і дигідралазин;
 • Брінердін, Крістепін – комплексні ліки на основі дігідроергокрістіна і сечогінного клопаміда.
 • Трірезід До складається з резерпіну, дигідралазину, хлориду калію і гідрохлортіазиду.

Ці засоби надають позитивний ефект переважно з-за сечогінній складової, а побічні ефекти можуть виникнути у вигляді будь-яких, характерних для окремих складових препарату. Саме тому раувольфії використовують дуже рідко, а більшість лікарів не призначає їх зовсім для лікування людей літнього віку, побоюючись яскравого прояву психічних побічних ефектів.

Гіпотензивні препарати центральної дії

До групи цих лікарських засобів відносять клофелін і моксонідин. Клофелін вже давно не використовується в лікарській практиці, але деякі літні пацієнтки продовжують його приймати, оскільки препарат викликає звикання. Препарати на основі моксонидина (Тензотран, Физиотенз) використовують тільки для лікування м’якої гіпертонії або метаболічного синдрому.

До гіпотензивних препаратів центральної дії також відносять Андипал, але він швидше використовується для лікування вегето-судинної дистонії і не володіє достатньою терапевтичним ефектом для боротьби з гіпертонією.

Методи лікування резистентної гіпертензії

У лікарській практиці зустрічаються випадки, коли пацієнт не реагує навіть на прийом декількох препаратів, і артеріальний тиск зберігається на високому рівні. В даному випадку призначають лікування одразу трьома препаратами різних груп. Найбільш дієвими вважаються поєднання:

 • Інгібіторів АПФ з бета-адреноблокаторами та блокаторами кальцієвих каналів;
 • Сартана з блокаторами кальцієвих каналів, бета-блокаторами;
 • Інгібітори АПФ з діуретиками і блокаторами кальцієвих каналів.

Останнє поєднання вважається найбільш дієвим, а щоб підсилити терапевтичний ефект, комплекс препаратів іноді доповнюють Верошпироном.

Лікування гіпертензії у літніх людей

До лікування підвищеного артеріального тиску у літніх людей слід ставитися з великою обережністю, оскільки прояв побічних ефектів у людей цього віку набагато яскравіше. Лікування гіпертензії проводиться за наступною схемою:

 1. Першими призначаються сечогінні препарати. Їх низька ціна і висока ефективність дозволяє використовувати засоби для лікування м’якій гіпертонії. Крім того, вони ефективно знижують артеріальний тиск у жінок у період клімаксу.
 2. Для подальшого лікування використовують блокатори кальцієвих каналів, які можна використовувати навіть пацієнтам з ожирінням, цукровий діабет і атеросклероз.
 3. На третьому місці знаходяться сартани і лізиноприл.
 4. Для лікування особливо важких форм гіпертензії у літніх людей використовують комбіновані препарати: Престанс і Тарка.

Комбіноване лікування гіпертензії включає використання двох препаратів з різних груп. Існує кілька стандартних комбінацій з доведеним терапевтичним ефектом:

 • Інгібітори АПФ та сечогінні (препарати: Амприлан, Берлиприл плюс, Капозид, Ирузид, енап НЛ).
 • Сартани з сечогінну: Атаканд Плюс, Гизаар, Микардис плюс.
 • Сартани з блокаторами кальцієвих каналів: Амзаар, Твинста.
 • Інгібітори АПФ з блокаторами кальцієвих каналів: Престанс, Тарка.
 • Блокатори кальцієвих каналів у комбінації з діуретиками – препарат Тенорик.
 • Бета-блокатори і сечогінний: Бисангил. Саме така комбінація зменшує ризик розвитку серцево-судинних ускладнень та збільшує тривалість життя пацієнта.

Методи купірування гіпертонічного кризу

В даний момент у медичній практиці вже не використовують внутрішньом’язові ін’єкції магнезії або інших подібних препаратів. Найбільш дієвим методом купірування гіпертонічного кризу вважається:

 • Розсмоктуванням таблеток Ніфедипіну.
 • Прийомом Капотена, який вважається кращим препаратом від гіпертонічного кризу.
 • Іноді застосовують физиотенз і клофелін в невеликих дозах.

Клофелін використовується тільки тими пацієнтами, у яких є до нього звикання, хоча в сучасній лікарській практиці це ліки вже не використовується.

Огляд ліків від підвищеного тиску також доступен російською мовою: «Обзор лекарств от повышенного давления: все препараты, применяемые при гипертонии для снижения давления».