Видалення поліпа шийки матки обов’язково

Поліп шийки матки – це патологічне розростання слизової оболонки шийкового каналу, яке проявляється випинанням виросту в просвіт шийки. Ці новоутворення можуть існувати, абсолютно ніяк не проявляючись, безсимптомно, але зазвичай вони супроводжуються такими патологіями, як шийкове безпліддя, різними порушеннями менструального циклу, статевими інфекціями. Причини появи поліпів не ясні, але багато фахівців бачуть зв’язок гормональних порушень у жінок з зростанням новоутворень. Розвиток поліпів цервікального каналу може створювати серйозні проблеми для жінки, пов’язані з зачаттям, збереженням вагітності, а також завжди існує ризик переродження будь-яких новоутворень в рак, тому своєчасна діагностика цього захворювання дуже важлива. Лікування полягає у видаленні поліпів шийки матки різними сучасними методами.

У чому небезпека наявності поліпа шийки матки?

Поліпи цервікального каналу – це так звані бородавки на слизовій оболонці, які при сприятливих умовах можуть з доброякісних переродитися в злоякісні. Вони можуть бути одиничними і множинними, на тоненькій ніжці або на широкій основі. Якщо поліпів багато – це захворювання називають поліпозом шийки матки.

Оскільки це гіперплазія або доброякісне новоутворення, то серйозних загальних системних дій на жіночий організм вона не надає, симптоми можуть бути відсутніми або бути слабовираженими, на відміну від раку, поліпи не дають метастази в органи.

У чому небезпека наявності поліпа шийки матки?Ускладнення та небезпека поліпів тільки в тому, що вони можуть ставати злоякісними або розростися до великих розмірів, що може порушувати функції шийки матки.

Малігнізація поліпа відбувається за такою схемою:

 • Гіперплазія – поліп, що утворюється при розростанні тканини слизової оболонки шийки матки, клітини швидко діляться, але швидкість поділу контролюється.
 • Метаплазія – відбувається перетворення одношарового епітелію в багатошаровий.
 • Дисплазія – коли утворюються передпухлинні клітини, вони атипові і не схожі на інші, оскільки в ДНК відбуваються мутації і при виникненні провокуючих чинників, що знижують імунітет, вони стають раковими
 • Онкологія – наявність ракових клітин у пухлині (див. ознаки раку шийки матки)

Причини виникнення і симптоми поліпів

Все те, що призводить до зайвої проліферації клітин епітелію слизової, може давати старт для розвитку гіперплазії – це і захворювання, які передаються статевим шляхом, такі як ВПЛ вірус папіломи людини, сифіліс, хламідіоз у жінок, генітальний герпес, гонорея, уреаплазмоз, а також різні хірургічні втручання та травмування шийки матки при абортах, діагностичних вискоблюваннях, травми при пологах, гістероскопії та встановлення внутрішньоматкової спіралі. Не маловажна роль належить гормональному дисбалансу, який може виникати у жінки в будь-якому віці, навіть прийом пероральних контрацептивів може провокувати зростання новоутворень, а також часто поліпи виникають у жінок в період пременопаузи, коли починаються перші ознаки клімаксу.

При невеликому поліпі ознаки захворювання практично відсутні, але при великому новоутворенні, коли він починає перекривати цервікальний канал або при множиному поліпозі можливі наступні зміни: порушення менструального циклу, підвищена кількість виділень у жінки (жовті виділення в жінок), тягнучі болі живота та попереку, кров’яні, коричневі виділення в середині циклу, після статевого акту, затяжні коричневі виділення замість місячних, болю під час сексу, поліпи можуть бути причиною безпліддя і причиною хворобливих місячних, сприяти виникненню, бути причиною маткових кровотеч.

Особливу увагу вимагає наявність поліпів під час вагітності, оскільки в цей період може відбуватися розвиток децидуальних псевдополипів, які складаються з децидуальної тканини і після пологів найчастіше самоліквідуються, зникають. Однак, іноді при вагітності поліпи кровоточать, на них можуть з’являтися виразки, можуть бути загрозою переривання вагітності, у таких випадках вирішується питання їх видалення. У будь-якому випадку, навіть якщо поліпи не зникнуть після пологів, їх слід видаляти.

Діагностика та види поліпів

Найчастіше поліпи шийки матки вдається виявити або при плановому огляді лікарем, або при звертанні пацієнтки до гінеколога з приводу іншого захворювання. При вагінальному огляді лікар виявляє потовщення шийки матки, її гіпертрофію, утворення яскраво-червоного або білястого кольору, іноді вони також можуть бути і темного, майже фіолетового кольору, грибоподібної або округлої форми.

З допомогою кольпоскопії або цервікоскопії можливе визначення структури утворення, його виду, перевірити наявність некрозу або запалення поліпа. Слід знати, що точний діагноз неможливо встановити самостійно в домашніх умовах, тільки гінеколог здатний і визначити справжній діагноз і вибрати тактику лікування будь-якої патології пацієнтки. Також після виявлення поліпозу, жінці слід провести УЗД для виключення наявності ендометріоїдних поліпів, оскільки поліпи цервікального каналу часто виявляються в комплексі з поліпами матки.

Які бувають поліпи шийки матки? Якщо вони м’які на дотик – це залізисті, якщо щільні, то фібринозні, також бувають змішані залозисто-фіброзні. Існують ще псевдополіпи, епидерміруючі, ангіоматозні і найбільш небезпечні – це аденоматозні, які схильні до переродження в рак.

Як видаляють поліп шийки матки?

Важливо знати кожній жінці з діагностованими поліпами, що лікування можливе лише оперативним шляхом. Якщо поліп виник під час вагітності – децидуальний псевдополіп, то в цьому випадку слідує вичікувальна тактика, оскільки велика ймовірність його зворотної інволюції після пологів. При швидко збільшуючихся, великих поліпах понад 2 см., якщо вони виявляються, необхідна поліпектомія.

У всіх інших випадках, виявлений поліп шийки матки видаляють, та видалені тканини піддають гістологічному дослідженню для підтвердження або виключення онкології. Тому лікування поліпів шийки матки народними засобами будь-яких новоутворень ризиковано без перевірки поліпів на атипові, тобто ракові клітини.

Відомо, що всі види бородавок на руках, підошовних бородавок, гострокінцевих кондилом, а також деякі поліпи викликаються ВПЛ, якого налічується більше 100 типів, тому дуже важливо після видалення поліпа шийки матки виробляти вишкрібання з біопсією матеріалу, щоб встановити причетність цього вірусу до розвитку поліпа. Звичайно, специфічного лікування папіломавірусу не існує, але встановивши причину зростання поліпа, можна спробувати уникнути його повторного утворення, проводити противірусну терапію, підвищувати імунітет та ін.

Як видаляють поліпи шийки матки? Лікування полягає в оперативному видаленні новоутворення шляхом відкручування поліпа, коагуляції місця кріплення поліпа і гістологічного дослідження видалених тканин. Один кетгутовий шов накладається на ранову поверхню і проводиться вишкрібання цервікального каналу і якщо показано, матки. При необхідності поліпектомія проводиться за допомогою гістероскопу, який дозволяє контролювати процес і візуально оцінювати стан каналу шийки.

Після цієї процедури існують різні варіанти подальшої обробки ложа поліпа, це:

 • Охолодження рідким азотом – кріодеструкція, коли низька температура руйнує клітини патологічних тканин, порушує їх життєдіяльність, при цьому важливо розрахувати глибину обробки, що залежить від швидкості заморожування.
 • При маленьких розмірах поліпа, лікар може використовувати для припікання ложа лікарський препарат Солковагин. Цей препарат без побічних дій, але потрібно проведення декількох процедур, після такого припікання формується кірочка на шийці матки, яка відторгається через кілька днів.
 • Діатермокоагуляція – це припікання місця кріплення поліпа високочастотним електричним струмом, цей спосіб зараз практично не застосовується через велику кількість ускладнень.
 • Лікування радіохвилями є одним з найбільш щадних способів, після якого тканини шийки швидко відновлюються.

Окремо варто розглянути сучасний метод – лазерне видалення поліпів шийки матки.

Видалення поліпів шийки матки лазером

У медичних центрах, де виробляють видалення поліпів шийки матки лазером – і діагностику, і лікування можна провести всього за 3 години без зайвого травмування, без перебування в стаціонарі, без втрати працездатності. Найголовніше, що цей метод не залишає рубців, а також:

 • Це найсучасніший і дієвий метод, при якому відбувається швидка реабілітація пацієнтки
 • При видаленні лазером крововтрати мінімальні
 • Видалення проводиться під контролем відеокамери, що значно покращує якість процедури
 • Тканина, що оточує поліп, не травмується, не залишається рубців
 • Відбувається пошарове видалення патологічних тканин

Що після видалення поліпів?

В поодиноких випадках як ускладнення проведеного видалення, можуть виникати термічні опіки, стенози шийки матки, які утворюються при зайвому припіканні місця кріплення поліпа. Тому після видалення поліпа шийки матки протягом 3 тижнів можливе відчуття різного роду дискомфорту – болі внизу живота, поява кров’яних або більш рясних слизових виділень, тому в цьому періоді вкрай не бажано наступне:

 • Займатися сексом
 • Не можна приймати ванну, ходити в парну, сауну, слід приймати тільки душ
 • Не можна після видалення спринцюватися ніякими засобами
 • Не можна користуватися тампонами, а тільки прокладками
 • Виключити важку фізичну працю, спорт, будь-які фізичні вправи

Іноді при неповному видаленні тканин можливий рецидив, коли на місці колишнього поліпа може виявлятися знову свіже новоутворення. Тому дуже важливо визначити можливу причину зростання поліпів в жіночому організмі і вибрати тактику профілактичного лікування – противірусну, гормональну терапію, протизапальну, а також своєчасно і правильно лікувати будь-які запальні захворювання жіночих статевих органів. І пам’ятайте, лікування народними засобами можливе, але тільки за рекомендацією вашого лікуючого лікаря. В більшості випадків народні методи використовуються лише після хірургічного лікування для профілактики рецидивів.