Чому росте волосся на обличчі у жінок, причини і лікування гірсутизму

Напевно багато хто бачив жінок з вусиками або подобою борідки на обличчі. Більшість вважає, що волосся на обличчі у жінок з’являються у результаті депіляції, але це не так. Даний процес у медицині називають гірсутизмом, причому дана патологія зустрічається виключно у жінок.

Ріст волосся на обличчі провокується надлишком чоловічих статевих гормонів андрогенів, і ця проблема доставляє безліч незручностей. У першу чергу, жінка відчуває психологічний дискомфорт і вважає себе непривабливою для чоловіків. Найчастіше волосся ростуть на верхній губі і підборідді, але також можуть поширитися на груди, живіт і спину.

Волосся, які з’являються на обличчі з-за надлишку чоловічих гормонів, мають інший тип цибулини, ніж звичайні волосся. Тому вони виростають досить довгими, темними і жорсткими. Гірсутизм – досить поширена патологія, особливо для жінок у період клімаксу і може призводити до безпліддя, збої у менструальному циклі і депресій.

Андрогени, які й провокують росло волосся на жіночому обличчі, бувають декількох типів, але найбільш відомим з них є тестостерон. У нормі його вміст у жіночому організмі дуже невисока, але даний гормон необхідний для регулювання циклу місячних, здатності до зачаття і виникненню лібідо. При підвищенні рівня гормону відбуваються відповідні зміни в жіночому організмі за чоловічим типом.

У чоловіків тестостерон провокує утворення сперми, грубість голосу і ріст волосся на тілі. Всі інші андрогени (наприклад, андростендіон) надалі також перетворюються у вітаміни.

Причини гірсутизму

Дана патологія представляє собою процес переродження жіночих пушкового волосся жорсткі термінальні. Найчастіше причиною зростання волосся на обличчі є полікістоз яєчників. Крім того, збій в нормальному балансі жіночих і чоловічих гормонів може бути викликана вагітністю та менопаузою.

Чому у жінок на обличчі можуть рости волосся? Даний процес у першу чергу провокує підвищене вироблення чоловічих статевих гормонів при таких патологіях:

 • Полікістоз яєчників з порушенням функцій статевих залоз;
 • Менопауза, яка супроводжується зниженням синтезу жіночих статевих гормонів і збоями у балансі між чоловічими і жіночими гормонами;
 • Будь-які новоутворення в яєчниках (кісти жовтого тіла, кіста яєчника);
 • Аменорея гіпоталамічного типу;
 • Ускладнені форми полікістозу (гіпертекоз);
 • Хронічна відсутність овуляції.

Крім того, небажане волосся на обличчі у жінки можуть з’явитися по ряду інших факторів:

Чутливість до андрогенів

У деяких випадках волосся на жіночому обличчі з’являються не через підвищення рівня чоловічих гормонів, а при індивідуальній чутливості до тестостерону.

Збої в роботі гіпофіза

Патології цій частині головного мозку можуть з’явитися при акромегалії, синдромі Іценко-Кушинга та при гормонозалежних пухлинах (пролактиномі). Ураження гіпофіза викликає патології наднирників, які посилено синтезують чоловічі статеві гормони.

Чому росте волосся на обличчі у жінок, причини і лікування гірсутизмуНеправильна робота надниркових залоз

Якщо у наднирниках є пухлина, спостерігається гіперплазія їх кори, залози починають виробляти більше чоловічих гормонів, у тому числі і андрогенів.

Генетика

При наявності гірсутизму у найближчих родичок, симптоми патології будуть проявлятися і далі. Крім того, ріст волосся на обличчі залежить і від етнічної приналежності (наприклад, у мешканок Кавказу і Середземномор’я).

Гірсутизм ідіопатичного походження

У цьому випадку волосся на жіночому обличчі ростуть без будь-якої причини, але характеризується гіперчутливістю волосяних цибулин до чоловічих гормонів. Дітородна функція не порушується, гормональні збої не надто сильні, а симптоми патології проявляються стерто.

Деякі медикаменти

Певні препарати у якості побічного ефекту можуть викликати ріст волосся на обличчі. До них відносять кортикостероїди (Флостерон, Гідрокортизон), антибактеріальний препарат Стрептоміцин, вітамінний (Кломид, Нолвадекс), імунодепресивні препарати, прогестини (Орветт) і андрогени (наприклад, Провірон).

Форми патології

Перша класифікація гірсутизму заснована на фактори, що спровокували патологію:

 • Ятрогенний (екзогенний) провокується медикаментами.
 • Дерматологічний, конституційний викликається генетично або ідіопатично.
 • Нейроендокринний провокується збоєм у роботі надниркових залоз.

Крім того, ріст волосся на обличчі може бути викликаний іншими захворюваннями і розладами, що і покладено у основу ще однієї класифікації:

 • Гірсутизм без супутніх хвороб;
 • Патологія супроводжується ознаками вірилізації (коли жінка стає схожою на чоловіка);
 • Ускладнюється акне і вуграми (післясеборейний комплекс);
 • Пов’язаний зі збоями овуляції.

Основні ознаки патології

Існує кілька яскраво виражених симптомів, характерних для гірсутизму, при наявності яких жінці обов’язково потрібно звернутися до лікаря:

 • На обличчі (найчастіше на підборідді і верхній губі), грудей (навколо сосків), животі, спині і сідницях починають рости жорсткі темне волосся;
 • Розвивається стійке безпліддя;
 • Посилюється жирність шкіри і волосся;
 • Менструальний цикл стає нерегулярним або може повністю припинитися;
 • На лобі починають випадати волосся;
 • З’являються акне.

По мірі прогресування процесу гірсутизм починає супроводжуватися вірилізацією (з’являються зовнішні ознаки, характерні для чоловіків). У жінки посилюється лібідо, але припиняється вироблення вагінальної змащення. Статеві губи зменшуються, а клітор збільшується. Крім того, може наростати м’язова маса на плечах, починають випадати волосся на скронях, грубіє голос і зменшується кількість залозистої тканини у грудях.

Діагностичні методи

Щоб визначити, чому росте волосся на обличчі у жінки, необхідно не тільки проконсультуватися у гінеколога і ендокринолога, але і здати ряд лабораторних аналізів. Їх результати наведені у таблиці нижче.

Прогресування хвороби Якщо симптоми починають проявлятися поступово, гірсутизм, швидше за все, був викликаний полікістозом. Різке виникнення ознак характерне для пухлин, що виробляють андрогени. Лабораторні аналізи на загальний тестостерон можуть показувати такі результати:

 • При полікістозі – менше 200 нг % і знижується при прийомі ОК і преднізолону;
 • При пухлинах яєчників стабільно тримається на рівні понад 200 нг %
Менструальний цикл Якщо місячні регулярні, гірсутизм має ідіопатичне або генетичне походження. Гормони:

 • Андростендіон підвищений: є патологія яєчників;
 • Кортизол підвищується при розвитку синдрому Іценко-Кушинга;
 • Гонадотропіни. Лютеїнізуючі перевищують рівень фолікулостимулючоих гормонів.
 • 17-гидроксипрогестерон може вироблятися в підвищеній кількості при вродженої гіперплазії наднирників.
Прийом медикаментів Пацієнтка приймала препарати, які можуть провокувати ріст волосся у якості побічного ефекту. Показники дегідроепіандростерона включають:

 • Менше 700 і подальше зниження при прийомі Дексаметазону говорить про гіперплазії надниркових залоз;
 • Більше 700 і не знижується, що свідчить про новоутворенні у наднирниках.

Пацієнтці у обов’язковому порядку проводять УЗД надниркових залоз і яєчників, МРТ та КТ головного мозку та надниркових залоз, а також діагностичну лапароскопію (якщо є підозра на наявність пухлин).

Способи лікування

Якщо гірсутизм проявляється лише зростанням волосся на обличчі (розвивається у легкій формі) і не провокує збої менструального циклу, лікування не проводять. А оскільки утворення небажаних волосся є лише ознакою патології, лікування зводиться до усунення факторів, що її викликали. Так, необхідно видалити пухлини та інші новоутворення в яєчниках, гіпофізі та надниркових залозах (при їх наявності), припинити приймати препарати, що викликали зростання волосся і пролікувати акромегалію або синдром Іценко-Кушинга.

Існує кілька методів лікування, які допоможуть усунути волосся на обличчі:

Медикаментозні препарати

Будь-які ліки можна починати приймати лише після ретельної діагностики (для виключення пухлин, що продукують андроген) та консультації з лікарем. Найчастіше пацієнткам призначають гормональні препарати з подальшим повторенням курсів (при необхідності). Прийом гормональних засобів здатний зупинити зростання нового волосся, але не усуває ті, що вже виросли. У залежності від фактора, який спровокував гірсутизм, призначають і відповідні препарати:

 • За наявності пухлин в яєчниках, гіпофізі та надниркових залозах призначається хірургічне лікування або хіміотерапія;
 • Якщо в організмі виробляється занадто багато андрогенів, пацієнтці призначають засоби для його зниження (Діане, Ярина, Жанін);
 • При полікістозі яєчників призначають гормональні оральні контрацептиви (Ярина, Жанін);
 • Якщо спостерігається вроджена гіперплазія наднирників, призначають Преднізолон або Кортизол.

Гормональні препарати можна призначати вагітним жінкам, годуючим матерям, при індивідуальній непереносності препаратів і пухлинах.

Консультація психолога і особливий режим харчування

Якщо волосся на обличчі викликають депресію, необхідна консультація психолога, при приєднанні ожиріння пацієнтці рекомендують дотримуватися низьковуглеводній дієті.

Косметологія

Як можна повністю позбутися від волосся на обличчі? Застосування косметичних процедур дозволяє повністю прибрати волосся, але вони будуть періодично з’являтися знову, тому паралельно жінці необхідно приймати гормональні препарати. Косметичні процедури по видаленню волосся включають:

 • Епіляція або гоління може використовуватися для видалення волосся на животі, спині або ногах. При повторному зростанні волосся процедуру не проводять, так як вона може призвести до утворення рубців і інфікуванню.
 • Освітлення з допомогою спеціальних складів, які ліквідують пігмент волосся і роблять їх менш помітними. Цей спосіб використовують при початкових стадіях гірсутизму, коли волосся росте тонкі і не дуже темні.
 • Вищипування волосся пінцетом з використанням антисептика може бути використано, якщо волосся на обличчі трохи. Однак, постійне вищипування призводить до огрубіння волосся, вони ростуть більш довгими і темними, а самостійне проведення процедури загрожує інфікуванням.

Існує і ряд дорогих косметичних процедур для видалення волосся на обличчя. Наприклад, лазерна епіляція проводиться за допомогою спеціального лазерного променя, який проходить крізь тканини волосся, нагріває клітини в ньому і знищує волосяний фолікул. Вплив лазера можливе лише при активному рості волосся, оскільки промінь не руйнує сплячі волосяні фолікули. Саме тому для видалення волосся лазером може знадобитися кілька процедур.

Фотоепіляція є більш інтенсивним методом видалення волосся. Суть методу полягає у впливі спалахів світла з високими імпульсами, які поглинаються пігментом, призводять до нагрівання клітин і руйнує волосяний фолікул. Саме цей спосіб відмінно підходить для видалення темних і жорсткого волосся, але процедуру слід повторювати приблизно раз на півроку.

Лазерну і фотоепіляції можна проводити вагітним, при наявності запальних процесів на шкірі, а також людям з татуюваннями у зоні дії променя, пацієнтам з порфірією, серця або інсулінової помпою. Не допускається вплив опромінення пацієнтів, які раніше піддавалися сильному впливу ультрафіолету (відпочивали на морі або засмагали у солярії), а також тим, хто лікується стероїдами і ізотретиноїном.

Народні засоби

Важливо розуміти, що жоден засіб народної медицини не призводить до повного виліковування, і лише застосування гормональних препаратів може зупинити гірсутизм. Найчастіше народні методи використовуються у якості додаткових вже після традиційної терапії:

 • Відвар з дурману готують так: листя і стебла подрібнюють, заливають водою і готують на невеликому вогні протягом години. Отриманою рідиною потрібно змащувати коріння волосся двічі на тиждень. Цим засобом зловживати не можна, так як дурман – отруйна рослина.
 • Сік зеленого волоського горіха також використовується для змащування коренів волосся, і вони припинять рости вже через декілька процедур.
 • На корені також можна наносити подрібнений у кашку часник.

Життєвий цикл волосся триває близько півроку, тому і лікування гірсутизму найчастіше триває саме такий проміжок часу. Щоб повністю позбавитися від небажаного волосся на обличчі, пацієнтці необхідно суворо дотримувати всі рекомендації лікаря.

Статтю про причини зросту волосся на обличчі у жінок також можна прочитати російською мовою: «Почему растут волосы на лице у женщин, причины и лечение гирсутизма».