Лікування кісти жовтого тіла правого і лівого яєчника: симптоми, причини

З медичної точки зору кісти яєчників можуть розташовуватися на фолікулах і жовтому тілі. Саме ці новоутворення є найбільш поширеними. Варто відзначити, що кіста жовтого тіла яєчника зустрічається набагато рідше, ніж новоутворення на фолікулах (фолікулярна кіста).

Кіста являє собою новоутворення з порожниною, заповненою рідиною, усередині. Вона утворюється з тканин яєчника, у яких залишилося жовте тіло після початку менструації. Найчастіше кісти жовтого тіла правого або лівого яєчника утворюються у дівчат у період встановлення менструального циклу у жінок дітородного віку при наявності запалень органів репродуктивної системи або після гормонального збою.

Як правило, кіста не провокує ніякого дискомфорту і не проявляється серйозними симптомами. Лише в деяких випадках новоутворення провокує болі у животі і нерегулярність місячних. Для діагностування досить пройти консультацію гінеколога та УЗД, а у особливо складних випадках потрібне проведення доплера і лапароскопії кісти яєчника. Часто відбувається і самостійне розсмоктування кісти яєчника, а хірургічне втручання рекомендовано при приєднанні ускладнень і відсутності результатів консервативного лікування.

Причини виникнення

Сучасній медицині поки точно не відомі причини утворення кісти жовтого тіла яєчника. Єдиним достовірним фактом є те, що патологія викликається індивідуальними особливостями функціонування яєчників.

Існує ряд факторів, які потенційно можуть викликати кісту жовтого тіла лівого або правого яєчника:Лікування кісти жовтого тіла правого і лівого яєчника симптоми, причини

 • Гормональний збій гіпофіза з наступними порушеннями роботи яєчників;
 • Порушення току крові до яєчниках;
 • Зловживання препаратами екстреної контрацепції (наприклад, Постинор);
 • Використання засобів для стимуляції овуляції при підготовці до ЕКЗ або при лікуванні безпліддя (Кломіфен);
 • Постійні коливання ваги з-за зловживання дієтами;
 • Підвищені фізичні навантаження;
 • Постійний вплив стресів і психічного перенапруження;
 • Робота на шкідливому виробництві;
 • Статеві інфекції, які провокують часті запальні процеси в органах репродуктивної системи;
 • Часті аборти та їх наслідки, які провокують потужні гормональні збої в організмі;
 • Ранній початок місячних;
 • Хвороби щитовидної залози.

Крім того, існує кілька непідтверджених теорій утворення кісти жовтого тіла яєчника. Згідно з першою, схильність до утворення кіст закладається ще у внутрішньоутробному періоді розвитку дівчата і проявляється при статевому дозріванні (якщо є провокуючі фактори у вигляді гормонального збою або запалення).

Інша теорія говорить, що широке поширення кіст яєчників безпосередньо пов’язане з кількістю пологів. У минулому жінки народжували набагато частіше, і на репродуктивний вік припадало менше менструацій. Відповідно, у сучасних жінок, які найчастіше народжують не більше двох разів, збільшується навантаження на яєчники і вони просто не справляються з нею. Важливу роль у виникненні утворень (особливо злоякісних) відіграє спадковий фактор.

Основні ознаки кісти жовтого тіла яєчника

Найчастіше симптоми кісти яєчника ніяк не проявляються. Це пояснюється тим, що новоутворення існує тимчасово, зменшується під час менструацій і поступово зовсім зникає. Кісти яєчника не бувають великими, і не викликають дискомфорту, але жінки все одно рекомендують звернутися за допомогою до гінеколога.

Однак, існують випадки, при яких кіста яєчника супроводжується запаленням, виражається певними симптомами і вимагає певного лікування:

 • Біль у придатках матки з лівого або правого боку;
 • Відчуття розпирання і важкості у нижній частині живота (у місці локалізації кісти);
 • Наявність кісти може провокувати порушення циклу місячних (затримки, нерегулярність, занадто рясні і тривалі виділення) з-за нерівномірності відшаровування ендометрію.

Лікування кісти жовтого тіла правого і лівого яєчника симптоми, причиниНайчастіше подібні кісти не перероджуються у ракові пухлини, але іноді подібні випадки все ж реєструються. Визначити кісту можна під час звичайного гінекологічного огляду, коли лікар може навпомацки виявити округле, рухоме і безболісне новоутворення.

Але найбільш яскраві симптоми кісти жовтого тіла спостерігаються в тому випадку, якщо у новоутворення з’явилися ускладнення:

Розрив кісти яєчника

Якщо кіста яєчника, розривається, жінка відчуває дуже сильний біль, а очеревину потрапляє кров. При цьому починається блювання, запор, живіт стає напруженим, пацієнтка почуває переймоподібні болі, ознаки загальної інтоксикації, а при пальпації біль стає різкою.

При сильному зниженні АТ є всі підстави припустити, що кровотеча у черевну порожнину є масивним.

Перекрут ніжки яєчника

Фізіологічно кіста розташовується на поверхні яєчника і кріпиться до нього ніжкою. Іноді буває, що ніжка перекручується, викликаючи порушення кровотоку до яєчника. У даному випадку жінка відчуває дуже гостру і сильний біль у нижній частині живота (може віддавати у ногу або поперек), з’являється блювота і нудота. Якщо перекрут невеликий, симптоми проявляються поступово.

Оскільки і розрив, і перекрут вимагають негайної медичної допомоги, при перших симптомах нездужання жінок з кістами яєчника слід звертатися до лікаря. Але краще всього регулярно спостерігатися у гінеколога, щоб не допустити розвитку цих небезпечних станів.

Період вагітності

Кіста жовтого тіла, виявлена при вагітності, не несе загрози ні для плоду, ні для самої жінки. Однак, пацієнтці необхідно постійно стежити за розвитком кісти за допомогою УЗД. Найчастіше новоутворення самостійно розсмоктується до другого триместру, але якщо кіста збільшується до п’яти сантиметрів і не зменшується, необхідно провести операцію для виключення ускладнень вагітності. Варто зазначити, що навіть у жінок, що зачали дитину на фоні кісти жовтого тіла, новоутворення самостійно розсмоктується.

Методи лікування кісти жовтого тіла

Якщо у пацієнтки є невелика кіста жовтого тіла, лікування зводиться до регулярного спостереження і застосування певних методів консервативної терапії:

 • Ліквідується гормональний дисбаланс, що підтверджується аналізами і анамнезом;
 • Призначаються гормональні контрацептиви або протизапальні засоби (якщо кіста була спровокована запаленням) і розсмоктуюча бальнеотерапія (ванни, зрошення), електрофорез, лазерна і магнітолазерна терапія. Будь-які теплові фізіопроцедури заборонені;
 • При нагноєнні кісти жовтого тіла лікування гормональними препаратами не проводиться, так як у даному випадку єдиним виходом є хірургічне втручання;
 • Пацієнткам з надмірною вагою, слід зайнятися лікувальною фізкультурою і сісти на спеціальну дієту.

Крім того, жінці необхідно збагатити свій раціон вітамінами, уникати сильної фізичної активності, обмежити статеві відносини і повністю виключити будь-якой тепловий вплив на живіт, так як це може спровокувати зростання або розрив кісти (гірудотерапія, зігріваючі фізіопроцедури, бруду, водоростеві обгортання, сауни, парилки, загоряння знаходяться під забороною).

Операція з видалення кісти жовтого тіла яєчника проводиться лише через три місяці після її виявлення та нерезультативність консервативного лікування у даний період. Як лікувати кісту яєчника, яка не зменшується у розмірах? У цьому разі слід негайно провести операцію, оскільки зростання новоутворення може викликати негативні наслідки для жінки:

 • Може спровокувати маткові кровотечі з-за нерівномірності відторгнення ендометрію;
 • Викликає ускладнення (розрив і перекрут ніжки);
 • Може переродитися у злоякісну пухлину.

При показаннях до проведення операції, хірургічне втручання необхідно провести в найкоротші терміни, так як це призведе до мінімального травмування фолікулів і тканин яєчника і дозволить зберегти репродуктивну функцію. Не слід також виключати можливість запалення або розриву кісти.

Операція з видалення кісти жовтого тіла яєчника частіше всього проводиться методом лапароскопії (вилущування новоутворення) або ушивання або резекції яєчника. Яєчник видаляють лише у крайньому випадку, коли спостерігається некроз тканин яєчника або починається внутрішня кровотеча.

Статтю про лікування кісти жовтого тіла правого і лівого яєчника також можна прочитати російською мовою: «Лечение кисты желтого тела правого и левого яичника: симптомы, причины».