КТГ тонусу матки і серцевих скорочень плода: 6, 7, 8, 9 балів

Зміст:

Перші ворушіння дитини в утробі матері свідчать про те, що малюк розвивається нормально, але рухова активність не може служити єдиним показником, оскільки вони не відображають можливого внутрішньоутробного страждання.

Щоб точно знати стан дитини, необхідно регулярно проходити ультразвукові методи обстеження: УЗД, КТГ та доплерографію. Саме кардіотокографія плода (КТГ) вважається найбільш простим, безпечним і точним методом діагностики. Під час проведення обстеження підраховується кількість ворушінь і частота скорочень серця, що дозволяє діагностувати кисневе голодування ще на ранніх етапах.

Крім того, КТГ дозволяє оцінити стан матки і кількість її скорочень, що виключно важливо при підозрі на передчасні пологи. Під час проведення обстеження дані фіксуються на спеціальній плівці у двох графіках, які показують:

 • Скорочення серця (фіксуються ультразвуком);
 • Тонус матки (визначається спеціальним датчиком).

Кожна вагітна жінка повинна розуміти, що КТГ при вагітності – абсолютно безпечний діагностичний метод як для матері, так і для дитини. Однак саме він дозволяє вчасно виявити гіпоксію, а при певних показаннях КТГ можуть проводити і щодня для контролю за станом дитини, результативності застосовуваного лікування, необхідності в проведенні екстрених пологів.

Коли потрібно робити КТГ

Показання КТГ вважаються найбільш точними в третьому триместрі, оскільки в цей період встановлюється певний ритм життя плоду (сон-активність) і він починає реагувати прискореним серцебиттям на власні рухи. Саме ці показники КТГ дозволяють зробити висновок про стан дитини.

Показаннями до проведення КТГ можуть вважатися фактори, наведені в таблиці нижче.

Загальні показання:

Ускладнення вагітності:

Захворювання дитини, діагностовані на УЗД:

 • Порушений плацентарний кровотік;
 • Зміна якості амніотичної рідини;
 • Уповільнений розвиток;
 • Низька рухова активність;
 • Розміри дитини не відповідають терміну вагітності;
 • Аномалії пуповини або плаценти.
Серйозні захворювання у майбутньої матері:

 • Цукровий діабет;
 • Дефіцит заліза;
 • Захворювання серця;
 • Патології ендокринної системи;
 • Хвороби судин.

Всі наведені вище випадки є прямими показаннями до проведення КТГ, а деяким жінкам подібне обстеження необхідно проводити щодня. Під час пологів також використовують КТГ для оцінки стану плода та інтенсивності пологової діяльності.

Як проводиться обстеження

Найчастіше проводять КТГ з 32 по 34 тиждень вагітності. Для цього жінка повинна лежати на спині, підклавши невеликий валик під правий бік, а краще – з невеликим поворотом вліво. Також можна проводити КТГ в положенні лежачи на боці або сидячи в зручному кріслі зі спинкою.

Методика проведення процедури наступна:

 • Лікар стетоскопом знаходить на животі точку з найбільш чітким серцебиттям;
 • На місце найбільш явного прослуховуючи биття серця прикладають УЗ датчик, а на дно матки – ще одні для оцінки тонусу матки під час КТГ;
 • Для реєстрації ворушінь жінці дають спеціальну ручку з кнопкою, на яку потрібно натискати при кожному відчутному ворушінні.

Середня тривалість проведення становить від 40 до 60 хвилин. Частота ультразвукових хвиль розрахована таким чином, щоб навіть тривале їх вплив не принесло малюкові шкоди. Всі апарати для проведення КТГ пристосовані і до одночасної оцінки життєдіяльності двох плодів при обстеженні жінок з багатоплідною вагітністю.

Види апаратів КТГ

У всіх лікарнях і поліклініках лікарі часто використовують звичайні стетоскопи для прослуховування серцебиття плоду. Однак, при виникненні будь-яких сумнівів або при наявності показань потрібне проведення додаткового обстеження, яким і є КТГ. Існує кілька видів апаратів, які використовуються для діагностики:

Без автоматичного аналізу

Це старі апарати КТГ, які вже не сильно поширені в сучасних медичних установах. Вони незручні тим, що контролювати частоту биття серця дитину лікарю необхідно самостійно. Якщо у медика є достатній рівень кваліфікації, то перевірка на такому застарілому апараті КТГ вважається достовірною.

З комп’ютерним аналізом

Це сучасні апарати, які не тільки реєструють дані, але і обробляють їх на комп’ютері. Саме такі прилади вважаються найбільш поширеними, а лікарю необхідно лише вивчити розшифровку КТГ, надану комп’ютером і прийняти рішення про можливе лікуванні.

Онлайн-КТГ

Даний діагностичний метод є найбільш сучасним, проте використовується поки що рідко. Датчик кріпиться на животі вагітної і підключається до смартфону з виходом в Інтернет. вся інформація про серцевої діяльності та рухової активності плода в режимі реального часу надходить на спеціальний портал, обробляється і надається лікаря у вигляді електронного звіту.

Показники норми і патології при розшифровці КТГ

Нижче наведена таблиця з розшифровкою показників КТГ плода, яку створила доктор Савельєва, і яка використовується найчастіше. При оцінці враховуються наступні фактори:КТГ тонусу матки і серцевих скорочень плода 6, 7, 8, 9 балів

 • Базальний ритм (середня частота биття серця);
 • Варіабельність (зміни в частоті серцебиття);
 • Акцелерації (прискорення ритму на 15 ударів і більше на 10-15 секунд);
 • Децелерації (зниження частоти скорочень на 15 і більше ударів);
 • Ворушіння плоду.

Погане КТГ буде діагностовано при наявності наступних показників:

 • Часте биття серця тривалий час (тахікардія);
 • Виникнення децелераций;
 • Рідкісні серцеві скорочення (менше 110 ударів на хвилину);
 • Зміни варіабельності, синусоїдальний ритм (серце скорочується монотонно й одноманітно);
 • Підвищена варіабельність ритму (амплітуда – понад 25 ударів у хвилину);
 • Знижена варіабельність (менше 5 ударів в хвилину).

Оцінка стану плода на КТГ проводиться за допомогою системи балів.

2 бали 1 бал 0 балів
Базальний ритм Від 110 до 160 100-110 або більше 160 До 110 чи більше 170
Децелерації Немає, виникають лише при скороченні матки Рідкісні і нетривалі Тривалі, яскраво виражені
Варіабельність (кількість відхилень серцевого ритму від норми) Більше 6 Від 3 до 6 3
Акцелерації Постійні, 2 і більше Немає або виникають періодично Немає
Амплітуда відхилень від базального ритму Від 10 до 25 5-9 або вище 25 До 5 або синусоїдальний ритм

Результати КТГ будуть отримані після підрахунку балів:

 • 5 і менше – гіпоксія (дитина відчуває нестачу кисню);
 • 6 і 7 балів – початковий етап гіпоксії;
 • 8, 9 і 10 балів – стан дитини гарне, гіпоксія відсутня.

У даній методиці немає даних про реєстрацію кількості ворушінь плоду, однак і вони можуть свідчити про кисневому голодуванні, якщо дитина надмірно рухлива або навпаки, тривалий час не здійснює ніяких рухів.

Але і при поганому результаті КТГ далеко не завжди є підстави вважати, що у дитини гіпоксія. Для цього слід враховувати загальний стан матері, ускладнення вагітності, дані УЗД та доплера, а також строк вагітності.

Дії після поганого КТГ

КТГ, як і будь-який інший метод діагностики, спрямований не тільки на оцінку стану плода, але і дозволяє прийняти рішення про подальше лікування. Якщо результати КТГ сильно відрізняються від норми і діагностовано виражене внутрішньоутробне страждання дитини, показано екстрене проведення пологів шляхом кесаревого розтину.

Якщо ознаки внутрішньоутробної гіпоксії помірні, пацієнтці призначають комплексне лікування в лікарняному стаціонарі, яке включає:

 • Жінка повинна перебувати в повному спокої;
 • Призначають препарати для поліпшення фетоплацентарного кровотоку (між маткою і плацентов). Для цього внутрішньовенно через крапельницю вводять розчин Гинипрала, а також прописують спазмолітики (Папаверин, Но-шпу) і препарати Магне В6 і Бріканіл.
 • Прописують курс препаратів для поліпшення клітинної проникності киснем: глутамінову кислоту, глюкозу, вітаміни С і Е, а також нейропротектори та антигіпоксанти. Крім того, пацієнта рекомендується почати прийом медикаментів, що поліпшують клітинну проникність (Ессенціале форте, Липостабил).
 • Проводять лікування хвороб жінки і терапію ускладнень вагітності. Наприклад, для усунення підвищеного артеріального тиску призначають препарати для його зниження, при анемії – препарати заліза, а також проводять терапію патології ендокринної системи та нирок.
 • Препарати для зниження в’язкості крові необхідні для того, щоб кров, насичена киснем, краще проходила крізь дрібні судини плаценти і у них не утворювалися тромби. Для цього використовують препарати Курантил, Трентал, Актовегін і невеликі дози Аспірину.
 • Кисневі коктейлі можуть прийматися жінкою і самостійно. Придбати такі засоби можна в спеціалізованих магазинах або аптеках. Приготування коктейлю дуже просте: в комплект входить балончик з газом і кілька пакетів з сумішшю. Вміст пакетів розводять яблучним соком і через трубочку наповнюють киснем з балона. Якщо у дитини було діагностовано гіпоксія, такі коктейлі можна пити тричі на день вже після тридцятого тижня вагітності, а для профілактики – і весь термін гестації, роблячи двотижневі перерви.
 • Препарати для прискорення дозрівання легень дитини. Якщо вагітність менше 36 тижнів, легені дитини ще недостатньо розвинені для самостійного дихання. При наявності ризиків раннього розродження, формування легеневої тканини прискорюють введенням кортикостероїдів (Дексаметазону).

Після стабілізації стану жінки і дитини, пацієнтці рекомендують займатися водною і дихальною гімнастикою і регулярно проводити УФО. Важливо враховувати, що комплексне лікування гіпоксії проводиться при постійному контролі стану дитини за допомогою КТГ. Якщо лікування не принесло позитивних результатів, і малюк продовжує страждати, вже з 28 тижня вагітності можливе проведення екстреного розродження.

Cтаття про КТГ тонусу матки і серцевих скорочень плода також доступна російською мовою: «КТГ тонуса матки и сердечных сокращений плода: 6, 7, 8, 9 баллов».