Лікування кісти молочної залози

Кіста молочної залози або будь-які інші новоутворення жіночих грудей – дуже поширене явище у сучасному світі. Подібні патології зустрічаються майже у половини жінок незалежно від віку.

Новоутворення в грудях можуть бути пухлинними (початкова стадія раку) або запальними. Незалежно від характеру освіти, терапію слід починати негайно для збереження здоров’я жінки.

Загальна інформація про кісті молочної залози

Кіста молочної залозі являє собою новоутворення з тонкими стінками і рідиною всередині. Кісти утворюються у протоках, і можуть бути як поодинокими, так і множинними.

Кіста являє собою порожнину з рідиною незапального походження. Перед утворенням кісти проток залози розширюється, у ньому починає накопичуватися секрет з подальшим формуванням фіброзної капсули. У деяких випадках кіста може утворитися в кінці протоки, і по мірі її прогресування вона перекривається і кіста виявляється ізольованою.

У кісті накопичується рідина, яка може відрізнятися за кольором залежно від складу і давності новоутворення (від жовтого до темно-бурого). Іноді всередині кісти можна помітити грудочки. Вони не представляють небезпеки для здоров’я, але свідчать про давність новоутворення.

Типові кісти мають рівні й гладкі стінки. Але існує і атипова форма кісти, при якій стінки покриваються розростаннями, проникають всередину порожнини, що значно ускладнює діагностику та лікування, так як навіть під час пункції неможливо отримати вміст всіх камер новоутворення.

Кіста в грудях має наступні характеристики:

 • По товщині стінок можна визначити давність новоутворення (чим товщі стінки, тим довше існує кіста);
 • Освіта кісти на початкових термінах не супроводжується якими-небудь симптомами;
 • Прогресування новоутворення кіста може запалитися і початися гноїтися;
 • Провокуючими факторами розвитку кісти можуть служити патології репродуктивної системи гормонального характеру;
 • Якщо кіста велика, може змінитися форма грудей. Форми новоутворень та їх розміри можуть бути різними: круглі, овальні, неправильні і від кількох міліметрів до 5 сантиметрів;
 • При утворенні декількох кіст поступово відбувається злиття (полікістоз), і патологія може вражати більше половини грудей;
 • Кісти можуть утворитися як в одній грудей, так і відразу у двох;
 • Проведення гістологічного аналізу необхідно, так як рідина всередині кісти може містити як доброякісні, так і злоякісні клітини
 • Найчастіше кісти розвиваються у родили жінок старше 35 років, але можуть утворитися у будь-якому віці;
 • Кіста в грудях також є першою ознакою фіброзно-кістозної мастопатії.

Лікування кісти молочної залозиУ деяких випадках у грудях може утворитися жирова кіста, яка не має ніякого відношення до секреторної тканини, а провокуючим фактором є закупорка сальної залози секретом. Незважаючи на те, що жирові кісти можуть запалюватися при досягненні великих розмірів, вони не перероджуються у ракові пухлини, не впливають на лактацію і не вимагають проведення операції.

Провокуючі фактори утворення кісти

Основною причиною кісти молочної залози є порушення гормонального фону. Наприклад, якщо у пацієнтки є мастопатія, рідина у процесі формування кісти виходить через протоку, і він деформується. Якщо ж у ньому накопичується в’язкий секрет, кіста починає збільшуватися у розмірах.

Більше схильні до утворення кіст у грудях нерожавшие жінки старше тридцяти років.

Основні провокуючі фактори включають:

 • Підвищений синтез естрогенів, які пригнічують вироблення інших гормонів і провокують розвиток або зростання кісти. Вважається, що подібний процес може бути викликана неконтрольованим прийомом гормональних контрацептивів, хоча більшість лікарів дотримуються думки, що самі по собі ці препарати не можуть викликати гормональний дисбаланс. Але безперервний прийом гормональних протизаплідних таблеток протягом п’яти і більше років значно підвищують ризик утворення кіст і злоякісних пухлин.
 • Викликати утворення кісти можуть і гормонозамісні препарати, які часто призначають жінкам у період клімаксу. Ці медикаменти можуть впливати на тканини грудей, стимулюють ріст тканин і клітин, що може спровокувати зростання новоутворень або їх переродження в злоякісні пухлини. Саме тому всім жінкам, які беруть курс гормонозамісних препаратів кожні шість місяців необхідно проходити рентгенівське обстеження (кісти можуть бути не видно на звичайному УЗД).
 • Багато лікарів дотримуються думки, що викликати утворення кісти може і нестабільність психоемоційного стану жінки, оскільки воно впливає не тільки на нервову систему, а також на всі органи, тканини і системи організму. Під впливом стресу змінюється гормональний фон, і молочні залози можуть набухати і набрякати. Зважаючи на це пацієнткам з мастопатією часто прописують заспокійливі засоби (валеріану, пустирник).
 • Неправильне харчування або порушення метаболізму також можуть побічно вплинути на утворення кіст, так як різке підвищення чи зниження ваги тягне за собою гормональні перебудови, зачіпають і тканини грудей.
 • Різні розлади яєчників, щитовидної залози, запалення органів репродуктивної системи (запалення придатків – аднексит) і мастопатія також входять у число провокуючих факторів.

Варто відзначити, що кісти в грудях не мають ніякого зв’язку з новоутвореннями в інших органах. Крім того, багато жінок вважають кісти раком і думають, що їм доведеться пройти через операцію з видалення грудей. Однак, хірургічне втручання при даній патології проводиться лише у тому випадку, якщо розмір кісти надто великою, вона не піддається консервативному лікуванню і заважає нормальній життєдіяльності.

Основні ознаки патології

Новоутворення невеликих розмірів не завдають ніякого дискомфорту, а визначити їх можна лише після відвідування мамолога або шляхом ретельної самодіагностики.

Лікування кісти молочної залозиСередні і великі кісти можна визначити на дотик, і можуть трохи боліти перед місячними. Основні симптоми наявності кісти у молочній залозі включають:

 • Великі кісти викликають тягнучий біль, печіння і відчуття нерівності при обмацуванні грудей;
 • Якщо кіста запалюється, у жінки підвищується температура, груди червоніє, а пахвові лімфатичні вузли збільшуються;
 • За наявності виділень з соска можна діагностувати кісту, пов’язану з протоком грудей;
 • Сильний дискомфорт проявляється лише при дуже великих розмірах новоутворення та його інфікуванні;
 • Дрібні кісти викликають біль і дискомфорт лише перед менструаціями, а великі викликають постійні неприємні відчуття;
 • Величезні кісти змінюють колір грудей (вона стає червоною або навіть синій).

Переродження кісти в ракову пухлина зустрічається дуже рідко. Однак, при наявності фіброзно-кістозної мастопатії ризик переродження значно підвищується. Варто відзначити, що невеликі кісти не змінюють нормальної життєдіяльності жінки, і не несуть загрози її здоров’ю.

Методи діагностики

Для виявлення кісти необхідно відвідати мамолога, який при огляді грудей зможе знайти середні і великі новоутворення. Дрібні кісти можна знайти лише при проведенні ретельного УЗД і мамографії. Крім того, дані обстеження дозволяють визначити характер новоутворення, його форму, розмір і кількість.

Найбільш точним методом діагностики є МРТ, яка дозволяє точно діагностувати кісти. І хоча більшість вважають цей метод діагностики самим безпечним, вплив магнітного поля на організм поки не було точно доведено. Тому пацієнткам рекомендують оцінити ризики і проводити МРТ лише у разі крайньої необхідності.

При виявленні папілом всередині кісти, пацієнтці проводять біопсію для подальшого гістологічного аналізу змісту новоутворення. Якщо аналіз виявляє високу кількість епітеліальних клітин або рідина буде бурою або коричневою, є всі підстави запідозрити рак грудей.

Як лікують кісти молочної залози?

Кіста в грудях вимагає обов’язкового лікування. Але приймати якісь препарати самостійно не можна, так як для коректної терапії потрібне обстеження гінеколога і аналізи на рівень гормонів. Найбільш розповсюджені методи лікування і помилки пацієнток наведені нижче.

Масаж

Існує думка, що інтенсивне розтирання грудей допоможе новоутворення розсмоктатися. Однак, потрібно розуміти, що шкіра і тканини грудей дуже ніжні, і будь-яка травма або інтенсивний масаж можуть лише посилити процес (тим більше, для того, щоб з соска вийшла рідина). Якщо є підозра на кісту молочної залози, до грудей потрібно ставитися дуже дбайливо: не травмувати її, не носити щільне білизна, а лише змащувати маслиновою олією ніжними рухами для підвищення еластичності шкіри. Винятком може бути лише післяпологовий період, коли в груди прибуває молоко. В даному випадку масаж необхідний, щоб молоко не застоялося і не розпочався мастит.

Консервативні і народні засоби

Будь-яке лікування кісти молочної залози (навіть рослинними препаратами) повинен призначати лікар. У якості народних засобів використовуються фітотерапевтичні та гомеопатичні препарати, Бади і настоянки трав. Найпоширенішими народними засобами лікування кісти молочної залози на основі морських водоростей, цвітної капусти і броколі. Крім того, при наявності кіст можна використовувати рослинні препарати з заспокійливою дією і функцією регулювання метаболізму.

На початковому етапі розвитку новоутворення дієвим засобом вважаються різні компреси (наприклад, на основі спирту або з листя свіжої капусти). Але і ці методи лікування використовуються лише після призначення лікаря.

Повна відсутність лікування

Багатьох жінок цікавить не тільки питання, ніж лікувати кісти молочної залози, але і потрібно це робити в принципі. Кіста розсмоктується самостійно дуже рідко, а щоб новоутворення не збільшилася в розмірах і не потрібна була операція, необхідно ще на початковому етапі проводити консервативне лікування.

Небезпеку самолікування та переваги операції

Лікувати кісту самостійно якими-небудь рослинними препаратами не можна, так як лікар повинен точно знати, що впливає на розвиток новоутворення. Будь-які експерименти з власним здоров’ям можуть закінчитися плачевно для пацієнтки. Крім того, при сучасної онкологічної напруженості неправильне лікування може спровокувати переродження кісти в злоякісну пухлину.

Якщо новоутворення починає збільшуватися, застосовують хірургічне лікування. Під час УЗД капсулу кісти проколюють і проводять пункцію (висмоктують вміст), а порожнина всередині кісти заповнюють озоном або повітрям. Надалі жінці необхідно регулярно (раз на шість місяців) відвідувати мамолога і робити УЗД, щоб не допустити рецидиву.

При повному видаленні рідини з кісти і відсутність ракових клітин в гістологічному аналізі, найчастіше кіста зсихається і не призводить до рецидиву.

Важливо, що у деяких клініках замість озону або повітря у порожнину кісти вводять етиловий спирт. Обов’язково уточніть цю деталь перед операцією, оскільки спирт може викликати тяжкі наслідки, зокрема – некроз тканин грудей.

Прості кісти молочної залози найчастіше не потребують видалення, але якщо новоутворення розростається біля стінки, необхідно провести пункцію для виключення онкологічного процесу. Пристінкові доброякісні кісти видаляють відразу ж після отримання аналізу, але якщо були знайдені ракові клітини, жінки спрямовують на більш серйозне лікування. Видалення кісти вакуумної біопсією показана і у тому випадку, якщо введення озону або повітря не призводить до позитивних результатів і кіста постійно рецидивує.

Багатьох жінок хвилюють наслідки подібних операцій. Важливо розуміти, що видалення навіть дуже великих кіст не призводить до видалення грудей, а всі розрізи і шви роблять косметичними для збереження привабливості грудей.

Важливо розуміти, що випадки переродження кісти в ракову пухлину все ж можливо, тому всім пацієнткам рекомендують проходити регулярні огляди. Крім того, молодим жінкам, що не народжували рекомендується максимально уникати оперативного втручання, оскільки розрізи на тканинах можуть викликати порушення роботи молочних протоках і порушити лактацію.

Жінкам після видалення кісти або при наявності цих новоутворень не рекомендується ходити у солярій, перебувати на сонці у середині дня, засмагати топлес або допускати будь-інші перегрівання грудей (наприклад, у лазні або сауні). Перегрів може погіршити стан кісти або навіть спровокувати процес не тільки грудей, але і в інших органах.

Статтю про лікування кісти молочної залози також можна прочитати російською мовою: «Лечение кисты молочной железы».