Причини виникнення тріщин на п’ятах

Відсутність повноцінної гігієни, загальне ослаблене стан організму стає причиною розвитку поширеного симптому – тріщини на п’ятах. Як лікувати недугу? – це актуальне питання для жіночої половини населення. Подібної проблеми більше схильні жінки, які скаржаться на яскраві клінічні прояви недуги. Дерматологи відзначають, що проблема має сезонний характер.

Клінічна картина

У деяких країнах такий стан, як тріщини на п’ятах, виведено в окреме захворювання. Загальна симптоматика проявляється зазначеним чином:

 • Дискомфорт, не відпускає пацієнта в спокої, при ходьбі.
 • Розвиток больового синдрому, інтенсивне паління, свербіння в ураженій області.
 • На шкірі проблемної зони формуються тріщини різної глибини.
 • У міру розвитку хвороби від ніг може виходити неприємний запах.

Недуга значно погіршує якість життя пацієнта. Рекомендовано якомога раніше звернутися до лікаря і почати терапевтичне лікування. В іншому випадку великий ризик розвитку ускладнень, у тому числі приєднання вторинної інфекції, що ускладнює лікування.

Обстеження і диференціальна діагностика

При відвідуванні лікаря пацієнта чекає візуальний огляд. Медик збирає анамнестичні дані, щоб достовірно визначити джерело розвитку хвороби. Щоб виключити наявність грибкового ураження проводиться забір зіскрібка, який надсилається на дослідження. Також перед медиками стоїть завдання по виключенню розвитку дерматологічних захворювань, таких як екзема (лікування), псоріаз та інші. Якщо пацієнт знаходиться у відповідній фізичній формі, проводиться діагностика ожиріння, розраховується індекс маси тіла.

Етіологія

Причини розвитку зазначеної симптоматики різноманітні. Завдання лікаря полягає в правильному діагностуванні, так як симптоматичне лікування не усуває корінь проблеми – з плином часу тріщини з’являться знову.

Основні причинні фактори, що спричиняють розвиток недуги:

 • некоректне догляд за ступнями,
 • наявність чутливої, сухої шкіри, зумовлене природними особливостями організму,
 • порушення гігієнічних норм,
 • гіповітаміноз
 • ходіння в тісній, неправильної підібраної і низькоякісної взуття.

Крім цього, спровокувати виникнення проблеми може вплив холоду, сонця, температури, пересихання. У деяких пацієнтів тріщини утворюються на тлі сухої та забрудненого повітря, із застосуванням лужних миючих засобів, побутової хімії. Також провокуючим фактором виступає зловживання алкогольними напоями, куріння. Нерідко подібні стани властиві дівчатам і жінкам, які сидять на строгих дієтах, що позбавляє організм поживних речовин, мінералів, вітамінів.

Тріщини на п'ятахДерматологи відзначають, що розвитку тріщин на ногах сприяють зазначені захворювання:

 • порушення імунітету,
 • мікоз, що вражає стопи,
 • діабет,
 • псоріаз,
 • порушення функцій щитовидної залози,
 • кератолиз,
 • дисгідрозі,
 • нервові хвороби,
 • гельмінтні інвазії
 • гормональний дисбаланс,
 • дерматологічні захворювання.

Терапевтичні маніпуляції, рекомендації по догляду

Якщо патологія отримала розвиток внаслідок природженої чутливості і сухості шкіри, медики радять організувати більш повноцінний догляд. Основні принципи полягають у використанні хороших зволожуючих кремів, якими обробляються стопи. До складу засобів для догляду повинні входити такі компоненти, як силікон, сечовина.

Якщо у пацієнта присутні грибкові ураження, серйозні захворювання шкіри, застосування цих засобів може призвести до погіршення перебігу хвороби. Дуже важливо пройти лікарське обстеження, не роблячи самостійних дій.

У тому випадку, якщо тріщини на п’ятах утворилися завдяки носіння тісного взуття, слід змінити незручний предмет. Позбавлення від проблем, сприяє використання шкарпеток із натуральних волокон. Не слід носити моделі з відкритою п’ятою, які провокують додатковий вплив на шкіру – камінчиків, грунту і т. д.

Не слід проводити дуже активний догляд – часті пілінги не дозволяють шкірі повноцінно відновитися, вона грубіє і покривається тріщинами.

Глибокі тріщини – стан, що вимагає лікування

Дерматолог за результатами проведеного обстеження може призначити комплекс терапевтичних заходів. При діагностуванні неускладнених тріщин на п’ятах, лікування в домашніх умовах реалізується згідно із способів, зазначених нижче.

Зовнішній вплив:

 • «Клей БФ» – препарат доступний в аптечних мережах. На попередньо очищену зону наноситься декілька крапель засобу таким чином, щоб тріщина була закрита по всій довжині. Коли субстанція висохне, можна одягати шкарпетки і продовжувати звичайну діяльність. Клейовий склад ізолює ранку, сприяє загоєнню, перешкоджає поглибленню тріщин. Через кілька днів препарат знімається весті з ороговілим шаром епідермісу.
 • Відходженню ороговілого шару сприяють теплі ванночки для ніг. Подібні процедури проводять через 7 діб після нанесення клею.
 • Після водних процедур ступні обробляються молочної, гліколевої, саліцилової кислотою. Деякі фахівці рекомендують до застосування крем від тріщин на п’ятах ветеринарного призначення «Зорька» (у своїй області до п’ят він ніякого відношення не має). Два рази на день проводиться зволоження шкіри відповідними кремами.

У медичній практиці існує величезна кількість патологій, які можуть впливати на розвиток тріщин на п’ятах ніг. Абсолютна більшість станів піддається терапії. Саме тому важливо вчасно звернутися до лікаря і отримати своєчасне лікування. У зворотному випадку повернути свободу руху буде набагато важче. Нижче розглянуті найбільш поширені хвороби, що викликають утворення характерних пошкоджень стоп.

Псоріаз

Серйозне захворювання, причини розвитку якого мають комплексних характер. Медицина досі не володіє достовірними даними, що розкривають патогенез псоріазу. Прийнято вважати, що людина може захворіти на тлі ослабленого імунітету, при серйозних нервових і психологічних травмах, при наявності хронічної інфекції, хронічної схильності.

Легкою формою перебігу є ураження долонь і ступень, до чого особливо схильні особи, зайняті у важкому фізичному праці. В даному випадку на шкірі формуються локально бляшки, які при відсутності терапії формують тріщини і викликають біль. У важких формах патологічні утворення поширюються по всьому тілу, зливаючись в єдині вогнища ураження, які відрізняються червонувато-рожевим кольором (залежно від віку бляшок) і пластинчастим лущенням.

Усунути захворювання можна, реалізувавши санацію вогнищ запалення, організувавши дієтичне харчування, згідно з вказівками лікаря, застосування фармакологічних засобів. Тріщини шкіри п’ят також будуть усунені.

Цукровий діабет

Якщо людина страждає на цукровий діабет другого типу, то п’яти будуть вкрай схильні до утворення тріщин. Існує такий стан, як діабетична нейропатія, внаслідок якої відбувається порушення трофіки тканин і на шкірі утворюються виразки. Важливо контролювати перебіг хвороби і біохімію крові, щоб не погіршити власний стан.

Профілактичні заходи полягають у наступному:

 • Контроль глюкози. Якщо пацієнт страждає гіперглікемією, що протікає в хронічній формі, багаторазово зростає ризик пошкодження нервів і судин. Медикаментозна корекція та підтримка дозволять уникнути розвиток нейропатії ніг, стоп у діабетиків.
 • Контроль холестерину. Бляшки порушують і без того слабкий кровотік (див. як знизити холестерин без ліків).
 • Догляд і лікарський контроль. Будь-які садна і тріщини повинні лікуватися тільки під наглядом лікаря, діабетикам рекомендовано відмовитися від куріння, ретельно просушувати ноги після щоденного миття.
Мікоз стоп

Коли людина помічає утворення тріщин на п’ятах, причини можуть лежати в різній області. Нерідко ураження викликане грибковим захворюванням. Наявність грибка неможливо підтвердити без здачі зіскрібка для лабораторного аналізу. Побічно на мікоз може вказувати неефективне лікування тріщин і ряд додаткових симптомів:

 • Сверблячі відчуття.
 • Потовщення рогового шару, шкіра стає грубою.
 • Зміни нігтьових пластин, межпальцевого простору. Спочатку розвивається малопомітне лущення, утворюються дрібні тріщини. Згодом зовнішні прояви посилюються, нігті змінюють колір, деформуються.
 • Рідко – приєднання алергічної реакції.

Незалежно від форми грибкового ураження, людина є заразним для оточуючих. У медичній практиці найчастіше діагностуються зазначені типи мікозів:

 • Сквамозний – характерно інтенсивне лущення.
 • Сквамозно-гіперкератотічна – ступні набувають багряний відтінок, на ділянках лущення додатково утворюються мозолі.
 • Интертригозная – спостерігається розтріскування, гіперемія, відлущування частинок шкіри.
 • Дісгідротична – на стопах формуються ерозивні утворення, які схильні до інфікування. Для цієї форми характерні алергічні висипання і рецидивуючий характер.

Основний принцип діагностики полягає в дослідженні частинок ураженої шкіри. Патогенну мікрофлору ідентифікують і виробляють відповідну тактику лікування. Як правило, це фармакологічні препарати місцевої дії, проте у важких формах спектр використовуваних засобів розширюється. Корекції піддається побут пацієнта.

Надлишкова маса тіла

Ожиріння різного ступеня стає досить поширеним діагнозом. Огрядних і просто повних людей стає все більше. Мало хто з пацієнтів пов’язує ураження стоп з надмірною вагою. Однак і дієтологи, і дерматологи попереджають, що ожиріння – це підступний і небезпечне захворювання, яке справляє вплив на всі системи і тканини організму.

Практично завжди надмірна вага обумовлює підвищений рівень холестерину, розвиток гіпертонічної хвороби. Укупі патологічні стани погіршують повноцінне кровообіг, харчування стоп і кистей. Шкірні покриви на даних ділянках стоншуються, що провокує розвиток глибоких тріщин.

Погіршує перебіг патологічного стану саме ожиріння, так як ступні отримують підвищене навантаження. Кожна людина в змозі діагностувати власне ожиріння, однак план терапевтичних заходів завжди розробляється лікарем. Лікування здійснюється тільки під контролем медиків.

Принципи діагностики

Спочатку проводиться розрахунок ІМТ – індекс маси тіла, для чого маса тіла, прийнята в кг, ділиться на зростання (показник в метрах, зведений у квадрат). Наприклад, ІМТ = 70 кг/1,8*1,8 м = 21,6.

Розшифровка результатів:

 • 18,5 – 24,9 – норма.
 • Від 25 до 29,9 – діагностується надлишкова маса тіла або предожирение.
 • Від 30 до 34,9 – це свідчить про початковій стадії ожиріння.
 • Від 35 до 39,9 – це свідчить про другий стадії хвороби.
 • Більш 40,00 – крайня ступінь, небезпечна для життя хворого.

Представлені показники не об’єктивні оцінки стану вагітних жінок (див. як не набрати зайву вагу під час вагітності), дітей, спортсменів та літніх людей.

Дієтологи відзначають, що в абсолютній більшості випадків ожиріння розвивається аліментарно. Людина набирає зайву вагу внаслідок систематичного переїдання. Принцип одужання полягає в корекції похибок раціону. Згідно зі статистикою, тільки в 5% випадків потрібно гормональна терапія.

Ожиріння провокує не тільки розвиток тріщин на п’ятах, наслідки погіршують загальний стан здоров’я:

 • розвиток трофічних порушень, що ініціює часті мікробні ускладнення, ушкодження епідермісу, часткову втрату чутливості,
 • збій репродуктивної функції,
 • гіповентиляція легень,
 • гіпертонія,
 • серцева недостатність, ішемія,
 • инсулинозависимость,
 • діабет.

Терапевтичні заходи проводяться комплексно, з участю багатьох фахівців. Пацієнтам призначається дієтичне харчування з обов’язковим веденням харчового щоденника, медикаментозна підтримка, лікувальна фізкультура. У важких формах показане хірургічне втручання. Таким чином, усуваються всі порушення здоров’я, в тому числі тріщин на п’ятах, лікування яких може вимагати додаткових заходів.

На завершення хотілося б відзначити, що уважне ставлення до себе та власного здоров’я, проведення профілактичних обстежень є запорукою здоров’я. Якщо самостійно виявлені тріщини на ногах, лікування повинно бути призначене лікарем. Тільки так можна розраховувати на результативність вжитих дій і відсутність рецидивів, що особливо актуально на тлі супутніх хвороб.

Cтаття про причини виникнення тріщин на п’ятах також доступна російською мовою: «Причины возникновения трещин на пятках».