Кесарів розтин: наслідки і відновлення після операції

Однією з найбільш складних завдань у житті кожної жінки є народження дитини. У деяких випадках пологи проходять з ускладненнями, і лікарі змушені проводити кесарів розтин, щоб зберегти життя мамі і її малюкові.

Таке закінчення вагітності багатьом жінкам здається кращим у порівнянні з природними пологами. Але це пояснюється недоліком інформації про мінуси кесаревого розтину. Незважаючи на здаються плюси кесаревого розтину (зокрема, відсутність болю при пологах), необхідно враховувати, скільки часу піде на відновлення після проведеного хірургічного втручання, і скільки потрібно завзятості і терпіння для повернення до повноцінного життя.

Негативні сторони кесаревого розтину

Кесаревого розтину вже довгий час перестало асоціюватися з операцією безвиході, оскільки медицина не стоїть на місці, і подібне народження дитини вже не викликає серйозних труднощів.

Запобігти розвиток ймовірних ускладнень після кесарева розтину можна і необхідно. Частота виникнення наслідків залежить від кількох факторів:

 • Методика проведення операції;
 • Використання антибіотиків в післяопераційний період;
 • Витрачений час на хірургічне втручання;
 • Якість використовуваних матеріалів і медикаментів;
 • Досвіду хірурга.

Також необхідно відзначити, що будь жодне абдомінальне розродження не проходить безслідно як для матері, так і для її малюка.

Наслідки для організму жінки

Кесарів розтин наслідки і відновлення після операціїКожна жінка, яка вважає за краще народити дитину за допомогою операції, повинна розуміти всі наслідки кесарева розтину. Можливі ускладнення включають:

Рубець на передній стінці очеревини

Шов на передній стінці очеревини після кесаревого розтину викликає фізичний дискомфорт, а грубий і некрасивий вид рубця не додає позитивних емоцій. По можливості хотілося б, щоб такий негативний момент для фізичної краси пацієнтки був одиничним, однак здоров’я дитини і матері мають бути в пріоритеті.

Не треба нервувати через некрасивого живота, на сьогоднішній день існують кілька методик, за допомогою яких можна вшити шкіру на животі внутрішньошкірним (косметичним) швом або розрізати живіт поперек над лобком.

Виникнення шкірного (широкого, непомітного, опуклого) рубця залежить від ферментної активності організму. Але, на превеликий жаль, цей процес є індивідуальним, що в результаті може спровокувати утворення келоидного шва. Однак, не варто засмучуватися, оскільки сучасні технології дозволяють позбутися помітних слідів операції (лазер або шліфування рубця).

Грижа

На місці рубця може утворитися післяопераційна грижа, внаслідок незадовільного зіставлення тканин з-за зшивання рани (особливо апоневроз) і специфіки відновного періоду. Іноді може статися розбіжність прямих м’язів живота (діастаз), оскільки при кесаревому розтині їх тонус скорочується, і вони функціонують неповноцінні:

 • Навантаженню піддаються інші м’язи, що може спровокувати опущення або зсув інших органів;
 • Утворення пупкової грижі, оскільки це місце вважається найбільш вразливим в очеревині;
 • Збивається травний процес, і можуть з’явитися болі в хребті.
Спайки

Незалежно від типу хірургічного втручання, воно в обов’язковому порядку призводить до утворення спайок. Загроза патології підвищується при проникненні навколоплідних вод і крові в порожнину живота, адже для початку патології буде достатньо однієї тривалої і травматичною операції і протікання післяопераційного періоду з серйозними ускладненнями (розвиток перитоніту, ендометриту та інших гнійно-септичних хвороб).

Спайки можуть перетягувати петлі кишечника, порушуючи функції органу, а також пошкоджувати труби, зв’язки матки і яєчники (які утримують матку). Дані порушення можуть стати причиною:

 • Трубного безпліддя
 • Хронічного запору
 • Кишкової непрохідності
 • Неправильного розташування матки зі збоєм менструального циклу (див. хворобливі місячні)

Після проведення другого кесаревого розтину (або більшої кількості операцій), підвищуються ризики виникнення спайкового процесу.

Наслідки анестезії

Рішення про анестезії під час проведення операції приймає анестезіолог. Знеболювання може бути введено внутрішньовенним шляхом з інтубацією трахеї або ж спинномозковою анестезією. Після застосування ендотрахеальної анестезії пацієнтки часто відчувають кашель і першіння в горлі з-за невеликих травм трахеї і скупчення слизу в органах дихання.

Після закінчення загальної анестезії багатьох турбує нудота, рідше блювання, сонливість, втрата координації. Перераховані ознаки зникають через кілька годин. Спинномозкове знеболювання може виражатися головним болем після операції, з цієї причини пацієнтці дозволяють вставати лише через 12 годин після кесаревого розтину.

Проведення і епідуральної спинномозкової анестезії в деяких випадках пошкоджує корінці спинного мозку, викликаючи слабкість і тремтіння кінцівок, а також спинну біль.

Ендометріоз

Ендометріоз має схожу будову клітин з ендометрієм, але розташований в незвичайних місцях. Часто після кесаревого розтину відбувається розвиток ендометріозу шва в порожнині матки, оскільки після зшивання маткового розрізу клітини слизової оболонки можуть потрапити або з часом прорости в серозному і м’язовому шарах.

 • Пацієнтка відчуває постійний біль внизу живота, інтенсивність якої залежить від місячних (під час менструального циклу болі посилюються, см як зменшити біль при місячних).
 • Розвиток захворювання відбувається через кілька років.
 • Безпліддя, спровоковане ендометріозом.
 • Відомі випадки ендометріозу шва на шкірі.
Рубець на матці

Кесарів розтин назавжди залишає про себе слід на тілі пацієнтки у вигляді рубця на матці. Головним критерієм рубця є його сталість, яке багато в чому залежить від проведеної операції і протікання післяопераційного періоду.

Тонкий шов на матці після кесарева розтину може поставити під загрозу подальшу вагітність або спровокувати розрив матки. З цієї причини лікарі рекомендують жінкам, які збираються провести друге планове кесарів розтин, зробити після нього перев’язку маткових труб (стерилізацію), а після третьої операції настійно рекомендують провести подібну маніпуляцію. Крім того, в залежності від стану шва і бажання зберегти дітородну функцію, лікар зможе визначити, скільки кесаревих розтинів можна проводити кожної конкретної пацієнтки.

Проблеми з лактацією

У більшості жінок виникають проблеми продукуванням грудного молока після проведення абдомінального розродження. Особливо часто це відбувається у пацієнток планово оперованих, тобто до початку пологової активності. У жінок після кесарева розтину або природних пологів, яким допомогли спровокувати пологи, прилив молока відбувається максимум на четверту добу, а в іншому випадку лактація починається лише через дев’ять діб. Даний процес пов’язаний з виробленням окситоцину при пологах, який провокує скорочення матки і синтез пролактину (гормону, що відповідає за вироблення молока).

В результаті жінка не може забезпечити дитину молоком протягом декількох днів, і його необхідно догодовувати сумішами, що не є добре. Часто у породіль після кесаревого розтину виникає гіпогалактія (незадовільний вироблення молока) або ж агалактія.

Наслідки для новонародженого

Кесарів розтин робить негативний вплив на здоров’я новонароджених, часто виникають проблеми з диханням.

 • Якщо операція проводилася з використанням внутрішньовенного знеболювання, частина препаратів потрапляє в кров дитини, що викликає пригнічення функції дихального центру і в результаті може виникнути асфіксія. Після народження малюк може бути млявим і неохоче брати груди.
 • В легенях малюків, народжених кесаревим розтином, залишається рідина і слиз, а при природних пологах рідину з легенів виштовхується в результаті проходження дитини через родові шляхи. Залишилася рідина поглинається легеневими тканинами, що призводить до розвитку гиалиново-мембранного захворювання. Також, залишки рідини і слизу є хорошим живильним середовищем для хвороботворних мікроорганізмів, що надалі може привести до пневмонії та інших дихальних розладів.

При пологах дитина спить (знаходиться в стані гібернації). Всі його фізіологічні процеси протікають повільно, що дуже важливо для захисту дитини від різкого перепаду тиску.

Під час абдомінального розродження дитина витягується невідкладно після розрізання матки, а оскільки малюк не був підготовлений до раптової зміни рівня тиску, це призводить до виникнення мікро крововиливів в головному мозку (передбачається, що подібний перепад тиску у дорослого викликав би сильний біль і летальний результат).

Діти, народжені таким чином, набагато довше і гірше пристосовуються до зовнішньої середовищі, оскільки вони не відчували на собі родовий стрес при проходженні родового каналу і у них не продукувались гормони (катехоламіни), що відповідають за адаптацію в новій зовнішньому середовищі.

Наслідки, які можуть виникнути в майбутньому у таких дітей:

 • Часте виникнення алергічних реакцій;
 • Підвищена збудливість та гіперактивність;
 • Повільний набір ваги.

З лактацією також виникають труднощі. Через годування новонародженого малюка штучними сумішами, в той час поки пацієнтка приходила до тями після анестезії і проходила курс антибіотиків, у дитини немає бажання їсти материнське молоко, оскільки не потрібно прикладати зусилля для отримання їжі, адже з соски пити набагато простіше.

Вважається, що після операції відсутня психологічна зв’язок між дитиною і матір’ю, оскільки вона утворюється під час природного перебігу пологів і закріплюється прикладанням до грудей.

Відновний процес після кесаревого розтину

По завершенні операції пацієнтку переводять у відділення інтенсивної терапії, у якому вона знаходиться під наглядом протягом однієї доби. У цей проміжок часу жінці потрібно прикладати лід на живіт і приймати знеболюючі медикаментозні препарати. Після проведення кесаревого розтину відновлення організму потрібно починати відразу:

Фізична активність

Швидке відновлення можливості рухатися після хірургічного втручання, буде першим кроком до повернення до звичного ритму життя.

 • Після введення спинномозкової анестезії, жінці потрібно перебувати в горизонтальному положенні протягом перших діб після завершення операції.
 • Спочатку потрібно пробувати перевертатися на бік у положенні лежачи, а також робити вправи для ніг:
  • Підтягувати пальці на себе
  • Напружувати і розслабляти сідничні м’язи
  • Обертати стопами
  • Стискати і розслабляти коліна
  • Згинати і розгинати ноги.
 • Відразу приступайте до виконання вправ Кегеля (періодично проводити стиснення і розслаблення мускулатури піхви), які сприяють зміцненню м’язів тазового дна і ліквідують проблеми з сечовипусканням.
 • Змінити горизонтальне положення дозволяється після закінчення першої доби. Для того, щоб встати з ліжка необхідно повернутися на бік і спустити ноги з ліжка, і упираючись руками в ліжко, піднявши верхню частину тіла і сісти.
 • Через деякий час потрібно встати на ноги (тримаючись за підручні побутові предмети), трохи постояти, а потім зробити кілька кроків, при цьому намагаючись тримати спину рівно.
 • Підйом з постелі необхідно проводити під контролем медичного персоналу. Початок рухової активності поліпшить перистальтику і послужить профілактикою утворення спайок.
Рубці

Шкірні шви щодня обробляють антисептиками (зеленкою, розчином марганцівки, 70 % розчин спирту), а пов’язка змінюється. Шви знімають максимум через десять днів після операції, але внутрішкірні шви розсмоктуються самостійно через два місяці.

Для поліпшення процесу розсмоктування шкірного шва та недопущення утворення келоїду, рекомендовано рубці змащувати гелями (Контрактубекс, Куріозін). Душ можна приймати через тиждень, вже після зняття швів, але його місце не можна терти мочалкою. Ванна і лазня не рекомендовані протягом двох місяців, до повного загоєння шва (поки не заживе матковий рубець і не припиняться лохії).

Бандаж

Використання бандажа після кесаревого розтину істотно полегшує життя, особливо відразу після пологів. Однак не потрібно зловживати носіння бандажа, так як для м’язового тонусу передньої стінки черевної порожнини його періодично необхідно знімати, поступово скорочуючи час його носіння.

Їжа, кишкові гази

Відновлення функції кишечника важливу роль має процес відходження кишкових газів. По завершенню кесаревого розтину необхідно дотримуватися певної дієти. У перші добу п’ю тільки воду, потім починають їсти бульйон, знежирений сир, кефір і мелене м’ясо.

Після самостійної дефекації, зазвичай на 4-5 день, жінку переводять на звичайне харчування. Не потрібно мучити свій організм утримуванням газів в собі, для ослаблення дискомфорту необхідно погладити живіт за годинниковою стрілкою, потім лягти на бік, підняти ногу, і зробити спускання кишкових газів. При виникненні запору можна застосовувати гліцеринові свічки або Микролакс (див. свічки від запору), які можна використовувати і годуючим матерям.

Кашель

Після проведеної операції пацієнтку дуже часто турбує кашель, зокрема після ендотрахеальної знеболювання. Присутній страх розходження швів при кашлі змушує стримуватися. Для запобігання розбіжності швів, до живота можна прикладати подушку (чудова заміна – бандаж або перев’язка рушником), потім зробити глибокий вдих і акуратно видихнути, зробивши гавкаючий звук.

Інтимне життя

Відновити сексуальне життя можна через два місяці після пологів. Даний період утримання від інтимного життя необхідний для загоєння шва на матці і рани всередині органу.

Дуже важливим є питання контрацепції до відновлення інтимних відносин. Внутрішньоматкову спіраль можна ставити лише через шість місяців, а аборти (наслідки) категорично заборонені, оскільки вони травмують матковий шов і можуть викликати неспроможність рубця.

Відновлення пружності живота і фізичні навантаження

Після перенесеного за показаннями кесаревого розтину жінці протягом трьох місяців не можна піднімати тяжкості. Але догляд за дитиною тільки принесе користь материнського організму. Всю важку домашню роботу слід доручити іншим членам сім’ї.

Через місяць починають займатися легкою гімнастикою. Але качати прес можна тільки не раніше, ніж через півроку. Обвислий живіт може самостійно повернутися в нормальний стан максимум через рік (шкіра і м’язи стануть пружними, і їх тонус відновиться).

Заняття фітнесом, аеробікою, йогою проводять в індивідуальному порядку за спеціально розробленою програмою і тільки після відвідування прийому гінеколога (не раніше закінчення 6 місяців після операції). Проведені заняття бодіфлексом по 15 хвилин щодня відмінно допомагають підтягти живіт і відновити фігуру.

Менструальний цикл

Відновлення менструального циклу не залежить від типу пологів. Під час лактації місячні знову відновлюються через 6 місяців, а при її відсутності – приблизно через два.

Подальші вагітності

Акушери рекомендують утриматися від вагітності після абдомінального розродження як мінімум два роки (в оптимальному варіанті 3). Даний перерва між вагітностями дозволить жінці відновитися, а також дасть можливість маткового шву повністю зажити.

Спостереження у гінеколога

Після кесаревого потрібно стати на облік до гінеколога, де вони спостерігаються протягом 2 років. Перше відвідування гінеколога має відбутися не пізніше 10 доби після операції, з обов’язковим проведенням ультразвукового дослідження матки. Після завершення виділення лохій (6-8 тиждень) і в півроку проводиться УЗД матки, щоб можна було оцінити стан шва на матці. Надалі відвідують гінеколога в звичайному режиму.

Cтаття про кесарів розтин також доступна російською мовою: «Кесарево сечение: последствия и восстановление после операции».