Причини появи слизу у калі у дитини (немовляти) або дорослого

Всі органи шлунково-кишкового тракту покриті слизом, яка допомагає здійснювати процес перетравлення їжі і відповідає за поглинання корисних речовин. Проте, ця важлива частина організму дуже чутлива до впливу агресивних зовнішніх факторів і вимагає постійного захисту і догляду.

В організмі передбачена самостійна захист слизової. На тканинах органів травлення є спеціальні келихоподібні клітини, які виділяють слиз, захищаючи внутрішню поверхню тканин від механічних і хімічних ушкоджень.

Чому з’являється слиз у калі?

Якщо у органах травлення з’явилося запалення, їх оболонка дратується і слиз починає вироблятися активніше. При нормальному функціонуванні шлунково-кишкового тракту повністю розчиняє слиз в калі і її не можна розглянути неозброєним оком. Підвищений вміст слизу в калі у дорослого або дитини допоможе визначити тільки при проведенні копрограми. Під час даного дослідження оцінюється не тільки колір і консистенція стула, але також його основні домішки і можливі складові, які в нормі повинні бути відсутніми. Перевищений або знижений вміст будь-яких речовин може свідчити про серйозні захворювання або патологія травлення.

Кал зі слизом з’являється в тому випадку, якщо кишечник запалений, травмований або змушений виробляти більше слизу для захисту від будь-якого агресивного фактора. Залежно від провокуючого фактора відрізняється і характер слизу:

 • Прозора з’являється при катаральних запаленнях;
 • Гнійний процес супроводжується утворенням жовтого або зеленого слизу;
 • Виразки на внутрішній частині органів травлення або геморой можуть викликати розоватую слиз або домішки крові в калових масах (див. причини крові в калі у дитини).

Основні причини виникнення слизу в калі

Відразу після народження дитина має абсолютно стерильним шлунково-кишковим трактом, але по мірі введення нових продуктів в раціон в кишечнику починає формуватися власна мікрофлора, яка протистоїть хвороботворним мікроорганізмам і запалень.

Можна сказати, що в кишечнику малюка йде постійна боротьба між корисними і шкідливими бактеріями, в нормі виділення слизу і випорожнення нормалізуються за кілька тижнів. В цей період у дитини може спостерігатися зелений стул зі слизом, що вважається варіантом норми. Після нормалізації мікрофлори кишечнику кал бере свій звичайний колір і консистенцію. Однак, діти з-за слабкості імунної системи схильні до різних захворювань, прояви яких можуть відбитися і на наявності різних видів слизу або інших домішок у калі у немовляти.

Нижче наведені найбільш поширені патології, які можуть стати причиною виникнення слизу в калі у дитини або дорослого, а також методи їх лікування.

Дисбактеріоз

Дисбактеріоз найбільш поширена патологія у немовлят, що може привести до утворення прожилок слизу в калі. Патологія утворюється з-за сильного впливу хвороботворних мікроорганізмів на корисну мікрофлору кишечника. При сильному ураженні у дитини може спостерігатися рідкий стул зі слизом, грудочками молока або кров’ю. Якщо з’явилися прожилки крові, значить, у малюка порушилася цілісність слизової оболонки кишечника. В якості додаткових симптомів можуть з’явитися болі і підвищене газоутворення.

Причини появи слизу в калі у дитини (немовляти) або дорослогоДля лікування використовують препарати для санації кишечника (Стоп-Діар або бактеріофаги), а також призначають місячний курс засобів для нормалізації мікрофлори (Лінекс, Біфіформ). Дисбактеріоз з часом може відновитися, тому необхідно стежити за раціоном малюка і чітко дотримувати правила гігієни. Дисбактеріоз у дорослих лікують з допомогою кишкових антисептиків (Фуразолідон, Ентерофурил), а також призначають курс пробіотиків (Біфікол, Біфідумбактерин, Лінекс).

Гострі бактеріальні та вірусні кишкові інфекції

Немовлята, як і дорослі люди, схильні до подібних хвороб. До них відносять сальмонельоз, дизентерію, кишковий і шлунковий грип. Якщо в калі у дитини є слиз згустками, значить в кишечнику йде інтенсивний запальний процес. В даному випадку потрібно обов’язково звернутися до лікаря і провести посів калу на патогенну мікрофлору.

Для дітей до року буде корисно пройти консультацію інфекціоніста, а батькам не варто відмовлятися від лікування в лікарняному стаціонарі, особливо, якщо стул зі слизом супроводжується ознаками дегідратації. Організм малюка ще занадто слабкий, і будь-який патологічний процес розвивається в ньому набагато швидше.

Впоратися з хворобами даної групи допоможуть препарати виферон і кипферрона, а також за допомогою засобів, що знімають симптоми зневоднення (Гидровит, Регідрон).

Читайте також: «Харчове отруєння у дітей і дорослих», «Дизентерія: симптоми у дітей, дорослих, лікування»

Прийом деяких ліків

Деякі медикаменти, які використовуються для ліквідації підвищеного газоутворення (Еспумізан, Боботик), можуть викликати слизові домішки в калі. Коли прийом препаратів припиняється, зникає і слиз.

Неправильне харчування

Найкращим харчуванням для немовляти є молоко. Але при зміні раціону, недостатньому питному режимі, введення овочевого прикорму і при тривалих перервах між прийомами їжі в калі у дитини може з’явитися слиз. Він може стати зеленуватим і навіть змінити консистенцію. Тому потрібно уважно стежити за раціоном харчування малюка і не поспішати з прикормом.

Читайте також: «Правила введення прикорму»

Алергії

У немовлят, які страждають від алергії, перші прояви хвороби виражаються у вигляді шкірної висипки, також у дитини може з’явитися кал зі слизом, який прийде в норму після ліквідації алергену.

Читайте також: «Атопічний дерматит у дітей»

Інвагініт кишечника

Це дуже небезпечний стан, що потребує негайної лікарської допомоги. Патологія представляє собою часткову непрохідність через здавлювання однієї ділянки кишечника іншим. Основні прояви кишкового инвагинита у дитини такі:

 • З’являються сильні болі під час і після їжі
 • Блювання фонтаном
 • З’являється пронос зі слизом і кров’ю
 • протягом 24 годин вихід калових мас повністю припиняється, а під час випорожнення виходить тільки слиз з кров’ю.

Такий стан вимагає негайного хірургічного лікування. Для цього дитині вводять барієву клізму, яка розправляє кишечник. В іншому випадку дитина може загинути від больового шоку, сепсису або зневоднення.

Лактазна недостатність

Лактазна недостатність досить часто стає причиною того, що у дитини спостерігається стул зі слизом. Лактаза являє собою фермент, який розщеплює лактозу (одну зі складових молока). При вродженій недостатності в кишечнику починається процес бродіння, який виражається в сильних болях, метеоризмі і проносом зі слизом і домішками молока у дитини.

Після діагностики (аналізу калу на вуглеводи), годуючій мамі прописують безмолочну дієту, дитині – препарати лактази, а якщо малюк знаходиться на штучному вигодовуванні, йому дають спеціальні безлактозні суміші.

Глютенова недостатність (целіакія)

Даний процес також є ферментної патологією, при якій спостерігається недостатність глютену, але процес часто супроводжується і вторинної лактазною недостатністю. Завдяки сучасній діагностиці та дієтичного харчування впоратися з целіакію можна досить швидко.

Читайте також: «Список безглютенових і глютенмістких продуктів»

Нежить або ГРВІ

Малюки віком до року ще не вміють сякатися, тому частина слизу з носа може потрапляти в глотку, а потім і в травний тракт. Якщо нежить сильний, частинки слизу можуть бути виявлені і в калових масах.

Читайте також: «Нежить у новонароджених: причини і основні методи лікування»

Для лікування призначають противірусні препарати (Арбідол або Інтерферон), і після одужання нормалізується і стул.

Інші причини виникнення слизу в калі у дорослого або дитини включають:

 • Куріння, зловживання кавою.
 • Інфекції бактеріального походження, які вражають кишечник, і проявляються цілим рядом симптомів. Наприклад, при сальмонельозі у калу спостерігаються домішки слизу болотного кольору. Дизентерія викликає зелену слиз з кров’ю в калі і помилкові позиви до дефекації. Стафілококовий ентероколіт супроводжується рідким жовтим пінистим калом і різким підвищенням температури. Для лікування цих патологій використовуються нітрофурани (Фуразолідон, Ерсефурілом) або цефалоспорини.
 • Кишкові поразки вірусної природи викликають водянистий стул жовтого або зеленого кольору. Іноді у калі можуть бути домішки білого слизу. Хвороба супроводжується сильним зневодненням. Для лікування використовуються засоби виферону, кипферрону і засоби для регідратації.
 • Гельмінтоз супроводжується частими позивами до дефекації, а в калі спостерігаються домішки крові та слизу. Для боротьби з амебіазом застосовують тинідазол або метронідазол, а для усунення гельмінтів застосовують такі речовини та препарати на їх основі, як ниридазол, мебендазол (Вермокс), фенасал і хлоксил.

Читайте також: «Гострики у дітей», «Гострики у дорослих», «Аскариди у дітей і дорослих», «Таблетки від глистів».

 • Кандидоз. При ураженні організму грибком в калі спостерігається домішка білого слизу, яка зникає після курсу протигрибкових препаратів. Для лікування використовуються протигрибкові препарати амфотерицину В та гризеофульвіну.
 • Запалення кишечника аутоімунного характеру (неспецифічний виразковий коліт і хвороба Крона) викликають пронос зі слизом і кров’ю. Також хвороби супроводжуються сильними болями і лихоманкою. Для лікування застосовують цитостатики, глюкокортикоїди і сульфасалазини.
 • Спастичний коліт і запалення товстого кишечника викликають сильні розлади травлення з домішками крові і слизу в калових масах. Лікування включає санацію кишечника (з використанням Фурзолидона або Ентерофурила) і прийом пробіотиків для нормалізації мікрофлори. Для зняття болю призначають спазмолітики (наприклад, Но-шпу).
 • Злоякісні пухлини також можуть змінювати консистенцію калових мас. Симптоми хвороби включають не тільки біль і ознаки непрохідності кишечнику, а також кал з домішками крові та слизу. Лікування зводиться до оперативного втручання з наступною променевою і хіміотерапією.
 • Голодування і сироїдіння є грубими порушеннями харчування. Слизова втрачає свої захисні функції із-за нестачі білка, а груба їжа ушкоджує її, тому для позбавлення від запалення в кишечнику слід дотримуватися збалансованого та повноцінного раціону.
 • Проктит і проктосигмоїдит представляє собою запалення прямої і сигмовидної відділів кишківника, що супроводжується болем і слизом або кров’ю в калових масах. Хворобу можуть спричинити не тільки хімічні і механічні пошкодження, але й інфекційні хвороби, які передаються статевим шляхом. Для лікування використовують антибактеріальні і протизапальні препарати, а також засоби для загоєння пошкодженої слизової оболонки. Крім того, пацієнтові призначають спазмолітики і проносні засоби.
 • Панкреатит незалежно від форми та причини виникнення призводить до того, що в кишечник потрапляють ферменти підшлункової залози. Вони дратують слизову, у результаті чого частки слизу попадають у калові маси. Щоб позбутися від цього прояву потрібно своєчасно лікувати гостру форму хвороби і не допускати загострень хронічного панкреатиту. Лікування нападу панкреатиту включає введення рідини і фуросеміду для ліквідації набряку підшлункової залози. Також пацієнту призначають омепразол або його аналоги і курс ферментних препаратів (Контрикал, Гордокс). Пацієнту потрібно прикладати холодні компреси до живота, дотримуватися суворої дієти і не нервувати. Якщо хвороба торкнулася більшу частину підшлункової залози, і в її тканинах почався розпад, використовують оперативне втручання.

Читайте також: «Дієта при панкреатиті»

 • Дивертикулез кишечника представляє собою патологію, при якій стінки органу випинаються з-за слабкості м’язів. В результаті слизова оболонка запалюється, з’являються хронічні запори, а в калі можна помітити домішки коричневою слизу. Лікування зводиться до санації кишечнику, відновлення його мікрофлори і проведення операції.

Cтаттю про причини появи слизу у калі у дитини (немовляти) або дорослого також можна прочитати російською мовою: «Причины появления слизи в кале у ребенка (грудничка) или взрослого».